LOEMPIA Statiewagen (kereta sirtga) in de kraton Ka epoean werd van Soenan Goenoeng Djati over zee zou zijn gekomen. In kampong Pekalongan (Kota Cheri- bon) worden de overblijfselen bewaard van een oude pedati die een lengte heeft van 15 m. VALENTIJN vermeldt dat "zij daar nog een stuk van een oude vermolmde wagen, in welke Sjeich Ibn Maulana (d.i. Faletehan) zou hebben gereden, aanwijzen". Verder staat er op enkele km. afstand van Cheribon het lustoord Soenjaregi, uit kunstmatige rotspartijen opge bouwd, een geschenk van de Chinezen aan de sultans. De sultanspaleizen Kesepoean en Ka noman bevatten verschillende merk waardige oudheden: zilveren briefdra gers, waarin brieven, bestemd voor de Hoge Regering te Batavia onder een pajong gedragen werden, kristallen bo kalen, een geschenk van de Oost In dische Compagnie met het opschrift: "Op de gesontheit van de Indische Vrinden", een wapenbord van het ge slacht PIJL en statiewagens (kereta2 Singha), die doen denken aan de uit oude beschrijvingen bekende voertui gen van de koningen van Madjapahit. De Kesepoean is in Moorse stijl op getrokken. De Kanoman is in het bezit van een mooie verzameling beschilderd hout snijwerk, zoals links op de achtergrond op de foto van het interieur van de kraton te zien is. Een gedeelte van deze kraton is als museum ingericht, waar ook een ver zameling oude wapens te zien is. Een van onze abonnees was zo vrien delijk ons deze foto ter plaatsing in Tong Tong op te zenden en vertelt dat er in de kraton jaarlijks een ceremonie plaatsvindt, het "tjutji piring", waarbij het water dat verkregen wordt van het wassen van het zeer antieke vaatwerk tegen 0,25 per fles wordt verkocht. Wie van onze lezers kan iets meer over deze ceremonie vertellen? Ch. Manders WESTKLEPPEN N.a.v. wat in het artikel over de "Blanda Items" (TT 15 juli) geschreven werd over het woord "Westklep", kre gen wij van verschillende zijden te horen dat met de naam "Westklep" bij het Knil inderdaad uitsluitend Suri- namers werden bedoeld, die immers "uit de West" kwamen. Dus géén Afrikanen uit vóór die tijd. Het was géén scheldwoord, al zal het door sommige Surinamers misschien zo ge voeld zijn, maar was één van die ty pische Knil-jargon namen als ook: "bobberlap" (ziekenverpleger), "knots" (onderluitenant), "pisangschillen" (ser geant-majoors chevrons) enz. Wéér andere lezers wisten nog dat de in bedoeld artikel genoemde politie man die in de wandeling "Sneeuwwit je" werd genoemd, Van Harlingen heette. In het oude Batavia kon men hem regelmatig door de straten zien daveren op zijn Harley. En motorrijders die het met de maximumsnelheid niet zo nauw namen of nogal eens met open knalpot reden, zullen zich nog wel menige wilde achtervolging herin neren, waarbij het om de drommel niet mee viel om aan deze buldog te ont komen! Tsk-tsk-tskl... Onze abonnee Dekker, die zichzelf "blanda-totok, tetapi Aanak Betawi be- toel" noemt, heeft een hele collectie briefkaarten en andere "memo's" bij eengegaard tot een "Batavia-verzapne- ling", waar we af en toe nog eens in kunnen duiken. Mochten onze lezers nog ergens ouwe briefkaarten of zo van Batavia en omgeving hebben, die ze toch bang zijn te verliezen, stuur ze dan aan W. A. Dekker, Volkerak- straat 296, Den Helder. Zo'n collectie heeft meer kans om de Tijd te over leven dan een tanda mata thuis! In zijn collectie heeft Dekker ook nog een knipsel uit "Het Nieuws van den Dag" van 28 april 1931, dat in al zijn kortheid boekdelen spreekt: HULDE-TELEGRAM AAN IR. SOEKARNO. Van Inlandse studenten. De Inlandse studenten alhier hebben Ir. Soekarno een telegram van hulde gezonden in de volgende bewoor dingen: "Ir. Soekarno, gevangenis Soeka- miskin Bandoeng. Ontvang bij dezen onze nationale hulde". Natuurlijk zal Soekarno niets van dien aard ontvangen. Geen telegram en geen hulde. De studenten hadden voor het geld beter wat loempia kunnen koopen. 1931. Een lieflijk jaar met eigenlijk niet veel bijzonders. Gewoon werken. Of uitgaan naar Pasar Baroe of Toen- djoengan. Sportwedstrijden. Biosco pen. Huisfuifjes. Een verlofje naar Hol land misschien. Er was "een beetje rotzooi" geweest met communisten en een vervelende Soekarno en zo. Maar dat was gelukkig gauw gebèrèsd. Doorgaan met ademhalen, luitjes! En de Sarekat Islam en het Indone sisch nationalisme groeiden door, groeiden door. En we wisten niet wat er onder "die brave inlandertjes" om ging. Dat was een goeie mop.zeg, van het Nieuws van de Dag! Dat die In landse studenten maar liever loempia moesten kopen! Hahaha! En heel in de verte was een volkie van barbiers en speelgoedmakers "tjap Djepeng" bezig 'n enorme legermacht op te bouwen. En behalve vliegtuigjes van celluloid maakten ze ook de ont zettende Navy-O's die straks over de hele Pacific dood en verderf zouden rondzaaien. Dat was 37 jaar geleden. We leef den als kinderen. Nu is het 1968. En we leven nóg als kinderen. Met kleine ruzietjes en kleine pleziertjes en banjak roddela- rijtjes en banjak ieder-voor-zichs. Met Tong Tong proberen wat nau wer bij elkaar te komen? Eendrachtelijk proberen te zijn en wat op te bouwen? "Ach! Doe niet zo gek zeg! Koop liever een loem pia!"... T.R. 7

Tong Tong | 1968 | | pagina 7