NAMEN ZOEKEN j J. M. VAN EXEL's Tong Tong heeft al heel vaak ge holpen bij het opsporen van verdwe nen mensen. Het is dus geen wonder dat we ondervolgend schrijven ontvin gen: Reeds geruime tijd werk ik aan de genealogie van het geslacht Plan ting. Nu ontving ik van de heer B. D. Planting, Berg en Dalweg 6 te Beekbergen het volgende schrijven: Bestaat of heeft er een Pleun Planting bestaan, omstr. 1920 ge boren? Een kapitein op een van mijn schepen was van stellige me ning dat hij meteen Pleun Planting in het K.N.I.L. gezeten heeft. Nu is mij deze Pleun Planting hele maal onbekend. Kunt U voor mij ook nagaan of deze inderdaad bestaan heeft of niet. Wat de voornaam be treft kan ik verder ook niets vinden door vernoeming e.d. Was het een roepnaam? Hebben er Planting's bij het KNIL gezeten? Wie helpen kan, schrijve recht streeks aan: D. Planting, Gysbert Ja- piksstrjitte 45, Ternaard. Grappig was dat deze brief geadres seerd was aan: KNIL Monument! Voor al in het verre Friesland zullen duizen den mensen wel nooit van Tong Tong gehoord hebben. Op zijn hoogst dat er "ergens in Den Haag" wel een groepje mensen leeft dat wat te maken heeft met het voorbije KNIL. Schrijf dus maar aan KNIL Monument en zo'n brief komt altijd wel terecht. De brief kwam ook terecht! En dan zullen vele lezers zich wéér verbaasd afvragen waarom Tong Tong toch telkens weer aandacht en tijd heeft voor zulke volslagen onbelang rijke zaken als een verdwenen en ver geten KNIL-militair, die misschien niet eens bestaan heeft! Deels is dat een soort sentimentali teit van Tjalie, die op zijn zwerftochten door Indië ook wel door vergeten stadjes geweest is en daar ook ver laten kerkhoven gezien heeft. En wel eens in gedachten verzonken is blij ven staan bij een verbrokkelde en be moste grafsteen, half overwoekerd met onkruid. Een half uitgewiste en onbe kende naam. En een leeftijd: 23 jaar. Hoevele mensen stapten eens vol goede moed en grootse verwachtingen het Leven in, om weggenomen te wor den nog vóór ze iets nuttigs of ver dienstelijks konden opbrengen om ont houden te worden. En werden "dus" vergeten, hoewel ook zij hoe kort ook mede hielpen de wereld te bouwen, waaraan wij onze gelukkigste herinneringen bewaren. "Ach", zei iemand eens wrevelig: "Een lang leven kan toch niet voor 10 iederéén weggelegd zijn?!" Een opinie die door velen gedeeld wordt, maar waarvan je de absurditeit pas goed beseft als je je afvraagt: "Waarom zou het voor óns (de overlevenden) wél weggelegd zijn?" Op dat moment, aan de drempel van de eeuwig onbe antwoorde vraag welke zin het leven voor ons allen heeft, voel je je geen voetstap begenadigder of nuttiger dan je verdwenen adik. En kan je alleen beschaamd zijn omdat je hém vergeten hebt en de levenden niet. Dan help je altijd de man die tóch op zoek gaat naar een uitgewiste adik, zoals wij Tong Tongers op zoek blijven gaan naar ons uitgewiste Indië. Mis schien ook omdat wij voelen dat in die haardunne, zwarte Fraunhoferse lijn tussen het bestaan en niet meer mo gen bestaan de oplossing verborgen kan zijn van vele raadsels, waarvan we tevergeefs een oplossing zoeken in de bestudering van vele vormen van be staan. Maar komaan, niet langer speculatief gedwaald. Wie meneer Planting toe vallig helpen kan, schrijve hem gauw! T.R. Fraunhoferse lijnen. Wie licht met b.v. een prisma "breekt" en dus een "regenboog" krijgt, zal merken dat in die mooie kleurenvelden heel smalle zwarte lijnen lopen, waarvan de bete kenis onderzoekers vele decennia lang ontgaan is. Nu weet men dat juist die lelijke donkere lijnen ons in staat stel len te ontdekken welke elementen in ster-atmosferen voorkomen, in welke betrekkelijke hoeveelheden en hoe groot temperatuur en druk van die steratmosfeer zijn. Niet de mooie lichtbanen doen ons dus het universum beter kennen, maar juist die lelijke zwarte dunne strepen... lUilihiililillliiinilliillinniilililillllillllililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii:, Schoenhandel 1 E alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 g Dameslaarzen in nieuwe creaties, j wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNmtiitHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMniiiiHuiiiiiiinimn WIE HELPT? Er zijn Indischgasten die het hele verleden (ook het eigen) liefst geheel vergeten willen. En andere, die onver moeid blijven speuren naar tastbaar heden in de nevelen van hun herkomst. Ondervolgend stukje vraagt om hulp bij zo'n speurtocht, want de betrok kene zit helaas in Engeland en kan er niet zelf op uit in Nederland. Maar misschien zijn er mensen onder onze lezers die kunnen en willen helpen. Zij kunnen zich rechtstreeks met haar in verbinding stellen. Gevonden gegevens in een familie document dd. 28 Maart 1878 betref fende een claim voor een stukje land in Menado dichtbij Totelli; de namen: ANDRIES BERNARDUS KALENGKO- LANG getrouwd met HELENA RAUCH. 1) Geboorte en sterfdata? 2) Wie en wat was A. B. Kalengko- lang? 3) Hadden ze kinderen? En hoe heet ten ze? 4) Hadden ze een dochter genaamd Helena Winter-Kalengkolang of was Helena (Wilhelmina?) Winter, die trouwde met de Duitse zendeling Carl Wilhelm Friedrich Tauffmann (1834? - 18.7.1896) een dochter van een meisje Kalengkolang, getrouwd met een Engelsman? Winter? Een andere mogelijkheid is dat Tauffmann's vrouw (zijn 2de vrouw, gegevens van boek: De zending op de Sangi- en Talaud-Eilanden by D. Brilman 1938 eerst met een Winter? getrouwd is geweest voor zij met Tauffmann trouwde? Ik haal aan uit het boek pagina 153 "dat zijn Tauffmann) vrouw met wie hij in Maart 1862 te Menado in het huwelijk trad, in Juli van dat jaar, nog te Menado, overleed Later huwde hij met MEJ. Helena Winter, met wie hij den arbeid te Liroeng in 1863 aanving". Wie was die eerste vrouw. Naam etc.? Ik heb nog een oud vergeeld por tretje van 'oma Winter' en drie an deren (twee dames en een echt paar) die ik niet thuis kan brengen. 5) Wie kan voor mij tegen kleine ver goeding photostats laten maken (kosten worden vergoed) van alle documenten, brieven etc. betreffen de MENKO FRIEDRICH ENNEN (22 April 1895 - 2 Aug. 1918) aanwezig "ergens in Den Haag". Alleen maar één referentie nummer kunnen opsporen: Departement van Koloniën 9e af deling No. 10926/77- 1919. Joyce M. Paine, 30 Edward Road Haywards Heath Sussex-England

Tong Tong | 1968 | | pagina 10