KLEIN GEDIERTE BANDA BRILJANTEN te DJOIÜA »/&CO GOUDEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud schakelarmbanden krintjing slangen colliers van 22 karaats goud MIDO polshorloges sebelah rotan armbanden van 24 karaats goud (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag? Wij betalen, bij aankoop vanaf f200,- de reiskosten voor één persoon geheel terug!! q >ooooooooooooooooooooooooooooc> 11 Lezende het stukje over mieren, lang vergeten herinneringen over wat ik be leefde in verband met insecten en rep tielen, doemden op. Mijn man was planter op een onder neming in de Oosthoek. We woonden in een biliken huis, dat zeker afge keurd zou zijn bij de pestbestrijding, want het was een waar paradijs voor ratten en muizen en ook voor alle mo gelijke insecten. Op een nacht werden mijn man en ik gelijktijdig wakker, door een vreemd soortig gekriewel en gewriemel. We stapten uit bed en ik stak een lampoe templek aan. Wat wij zagen ging al onze fantasie te boven. Een leger klei ne miertjes trok door de slaapkamer, klom over ons bed en verdween aan de andere zijde. Je kon precies zien waar we gelegen hadden. Het leek wel de overtocht van de Israëlieten door de Rode Zee. Geduldig wachtten we tot de hele le gerschare de overtocht voltooid had. Nooit hebben we een dergelijke onder vinding meer gehad. Dezer dagen kunnen kinderen op T.V. allerlei activiteiten en rariteiten van insecten en reptielen bezien en bestuderen. Maar gaat er iets boven het zelf bestuderen van de fauna en de flora van het land waar je woont? Wat kunnen bloemen, planten en in secten je veel te vertellen hebben als je de tijd hebt ze te bestuderen en niet voortdurend wordt georganiseerd en beziggehouden. Herinnert U zich die kuiltjes in de tuin die de woonplaats waren van de z.g. mierenleeuwen? (Oendoer-oendoer). En heeft U ook zoals wij deden, mie ren gevangen en geobserveerd wat er gebeurde als ze te dicht bij de rand van het kuiltje kwamen? Of de mieren leeuw uitgegraven en hem op de be gane grond tegen diverse soorten mie ren laten vechten? Voor ons was dat minstens even span nend als de stierengevechten voor de Spanjaard of de hanengevechten voor de Madoerees. Op een dag ontdek je dat de rozen- plant vol bladluis zit. Melkkoetjes voor de mieren, worden ze genoemd. Zou het waar zijn? Wel er is geen tekort aan mieren. Ze zijn gemakkelijk te vangen. En ja, na enige tijd zie je dat een bepaald soort mier, de jonge, nog groengekleurde bladluis melkt door met zijn voorpootjes over diens achter lijf te strijken. Lieveheersbeestjes zijn de natuurlijke vijanden van de bladluis, vertelt ie mand je. Natuurlijk moet dat bewezen worden, je neemt dat niet zomaar aan. En je gaat op zoek naar lieveheers beestjes. Wel inderdaad, 't blijkt waar te zijn. Quod erat demonstrandum. Adrienne 'Heeft U boeken over Banda, zijn historie, zijn bekende Banda'se fami lies als de Herrebrughs, de Delmaars en zo meer?", vroeg ons een lezer. We hebben helaas moeten zeggen: tida ada, tida taoe! Ajo, Bandanezen: wie boeken weet, sture ons de titels, dan zullen we deze lezers graag hel pen. Veel vaker dan U denkt horen we vragen als deze ook van mensen van de Minahassa, van Padang, van Pa- lembang, van Makassar en zelden of nooit kunnen we ze een eindje op weg helpen. Er is over de Indische groepen van deze gebieden (en vele andere) helaas erg weinig geschreven. En wat droeviger is: door de mensen zélf is er weinig geschreven of ver zameld over hun daerah. Dringender dan ooit doen we dus een beroep op onze lezers uit afge legen plaatsen en streken van Indië om herinneringen op te schrijven aan families of personen of toestanden uit hun tijd. Later gaan tjoetjoeks op zoek naar hun herkomst, gaan sociologen of historici op zoek naar feiten en fami lies in een ver verleden. Dan kunnen ze in oude jaargangen van Tong Tong terecht. Laat U nooit ontmoedigen door wat "men" zegt over "Vergeet maar!"; wat GOED en EERLIJK is, overleeft eeu wen! 1CXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX3[XXXXXXXXXXXXXX>CXDOOOC>OOOOOOOOOC>C>OCXXXXXXXXXXXXXXXXX)OOC)OOOC>Of>i Vlamlng8tr. 5, Den Haag, Tel. 116677

Tong Tong | 1968 | | pagina 11