OCHTEND-OVERPEINZINGEN Terug in Indonesië Zomerwarmte in de winter Het is een kristalheldere ochtend, en het is goed zitten hier op het voor- galerijtje van mijn kamer in het Bali (ex-KPM) Hotel in Denpasar. Het zingende geluid van de duiven-fluitjes zweeft rond in de lucht, en ik zit te genieten van mijn eerste kopje koffie en van het kijken naar het langzaam ontwakende Balinese stadsleven langzaam, want het is vandaag een vrije dag, e-n het leven-van-alledag komt daarom langzamer op gang dan op de werkdagen. En ik zit te peinzen over mijn tocht, van Djakarta over Java naar Banju- wangi, en van Gilimanuk hierheen, en hoe die tocht er een was vol verras singen...en vol van vreugde, want het waren allemaal préttige verrassingen! De eerste verrassing: de wegen op Java! Want ondanks veel pessimisti sche verhalen die ik in Djakarta ge hoord had toen ik van mijn plannen vertelde, waren de wegen, op enkele korte stukken na, fantéstisch goed... van Djakarta naar Bandung weet ie dereen dat de weg goed is. Maar ook verder, van Bandung over Melangbong naar Tasikmalaja (met de prachtige af daling bij Blubur Limbangan!), en van Tasik naar Purwokerto (met uitzonde ring van de laatste kilometers vóór die stad) was de weg prima. Van daar naar Purbolingo was het inderdaad wat hotserig en botserig, maar toen verder naar Wonosobo was weer uitstekend ...en de grote verrassing was de weg van Wonosobo over de Klendung-pas naar Magelang, en van daar naar Djokja...ten eerste 'n uitstekend weg dek, zonder één oneffenheid, en goed- aangelegde bochten...verder weinig verkeer, en dan de prachtige verge zichten op de ouwe, trouwe wachters, de Sumbing en de Sindoro, en latei- het wijde uitzicht over de vlaktes van Kedu! Djokja naar Solo, en vandaar over Madiun naar Kediri waren allemaal ook uitstekende wegen, en tot Pare bleef het zo. Van Pare naar Pud|on was de weg inderdaad vrij slecht, maar wat doet dat ertoe als men de bossen en bergen van de Nantang-pas als compensatie heeft? Van Pudjon over Batu naar Malang was weer goed, en verder, van Malang naar Pasuruan, en dan langs de Noordkust, via Asem- bagus en de mooie weg langs de Balu- ran, tot Banjuwangi, was het weer een genót om te rijden. En het enige op onthoud werd veroorzaakt door soms eindeloze suikerriet-treintjes, en door de schooljeugd die overal aan het exerceren was, in voorbereiding voor de Nationale Feestdag, en die voor hun exercities bij voorkeur de grote wegen schenen te prefereren... De tweede verrassing: de steden van Java, speciaal Midden- en Oost-Java! Deze tocht heeft mij de stellige overtui ging gegeven dat Djakarta niet alleen de drukste, warmste en volste, maar ook (ondanks de indrukwekkende ver beteringen als gevolg van het werk van de huidige Gouverneur) de vieste stad is op Java...de steden van Mid den- en Oost-Java zijn bijna zonder uitzondering minder over-vol, ordelijker en schoner dan die in West-Java, het onvolprezen Bandung inbegrepen...dat begon al in Tawamangung, en daarna Magelang, en de grote verrassing was Djokja...ruime, schone straten, ordelijk verkeer, niettegenstaande het grote aantal fietsers, keurig uitziende ge bouwen, en over dat alles die onde finieerbare sfeer van traditie, van eeu wenoude cultuur, van evenwicht...Dja karta mag dan de hoofdstad zijn, maar laten wij toch vooral niet vergeten: hier klopt het Hart van Java, hiér in de Vorstenlanden! En de derde verrassing...dat was ei genlijk geen varrassing, maar een ge ruststelling! En wel het feit dat Bali, in de bijna twintig jaar dat ik het niet zag, nog niéts heeft verloren van zijn bekoring.het is nog steeds iets ge heel aparts, een landschap, en een atmosfeer, die met geen ander eiland of land te vergelijken zijn. Hier waren inderdaad de wegen min- H. VAN LAAR Makelaar in Onroerende Goederen Stationsweg 79 te Ede - Tel. 08380- 1 10 00 biedt te koop aan (wegens omstandigheden) een 3 - kamerflat in de VERZORGINGSFLAT "SPARRENHOF" te Ede, en zodra U er woont, heeft ruime kamers, 4 x 7 m en 3.60 x 6 m, geen dienstmeisjes probleem, goede verbindingen met de rest van Nederland, prachtige omgeving, met Hoge Veluwe, Wageningse Berg, Wekeromse Zand, enz. enz. een goede verzorging in een prettig milieu. Direct leeg te aanvaarden. 1e. 2e. 3e. 4e. 5e. der goed...hoewel er ook hele stukken in prima conditie zijn, maar dan komen er weer stukken vol kuilen en gaten... maar wat doet het ertoe als men een maal in Bali is? Hier hebben we geen haast, en is het een slecht stukje weg dan rijden we langzamer, en kunnen méér genieten van het overweldigend- mooie landschap...de préchtige rijst velden, die nu staan te pronken in hun goud-gele tooi van volle aren...en de kleurig-geklede bevolking..en de sta tige tempels, met de fraaie decoraties ...en de eendjes met hun hoeders... en de prachtige Balinese koetjes, die zoveel van hertjes hebben...en dan in eens weer het uitzicht op de branding van de Oceaan, en de heuvels aan de andere kant, met daarachter de berg reuzen...er is zóveel te zien dat er heus geen tijd overblijft om aan de slechte weg te denken! En ondanks het imposante, luxueuze en dure Bali Beach Hotel, en ondanks de vele "artshops" en andere instellin gen die kennelijk een gevolg zijn van het toenemende tourismeondanks dat alles is Bali gebleven wat het was, en heeft het zijn ondefinieerbare char me kunnen behouden. En dat was, van de drie verrassingen, misschien wel de grootste! P. DE GEREFORMEERDE KERKEN IN NED.-INDIE - INDONESIË Door A. Algra Dit pas verschenen werk over de his torie van de Gereformeerde kerken in Ned.Indië - Indonesië geeft een over zichtelijk beeld van het werk van deze kerken aldaar. Het beschrijft de geschiedenis van de Gereformeerde kerken vanaf het tijd stip dat deze hun werk in Indië in 1874 aanvingen tot recente tijden. Het boek is geïllustreerd met vele fo to's van bekende figuren uit het ge reformeerde leven in Indië, kerken en instituten. De Gereformeerde kerken in Ned.- Indië-lndonesië, door A. Algra 19,50. NESPANDA TOURS, PLEIN 22, DEN HAAG. Tel.: 070-63 59 44, brengt U in 3 uur in een villa van het Holl. dorp "EL ATABAL", na bij MaLAGA, voor prijzen vanaf 350,— vliegreis en villa/bunga low inbegrepen, 2-6 pers. AUTOreizigers kunnen boeken bij alle A.N.W.B. kantoren voor prijzen vanaf f 275, per maand per bungalow. Meerdere inlichtingen bij H. J. Cornelisse, Pieter de Hooghflat A 35, Bilthoven. 18

Tong Tong | 1968 | | pagina 18