ANJOET! FRISO ATTENTIE! ANAK KOMPENIE terie van het ontstaan en afstand doen van stoffelijke begeerten niet opgelost, ook door de mooiste religieën en leer stellingen niet. Ons meest recente voorbeeld, dat zelfs naamgevend is geworden voor onze huidige bescha ving, het christelijk denken en leven, is hiervan het aangrijpendste voor beeld. Zelden is een beschaving ge sticht op ideeën zo onbaatzuchtig en opofferend als van Christus en is in de praktijk een beschaving ontstaan zó onbegrensd materialistisch als de onzel En als we dan nagaan dat dit alles in de loop van twintig eeuwen ge wrocht is met bergen en nog eens bergen pienterheid, terwijl we diep binnenin geen haar beter zijn gebleken dan een klapperaapje, treft ons naast een gevoel van schaamte ook een besef van ontreddering over onze on macht en kleinheid, hoe pienter com puters ook denken, hoe hoog luxe vliegtuigen ook stijgen en hoe wereld vernietigend we met onze atoombom men ook kunnen worden... En kunnen we niets anders doen dan wat aapjes duizenden en duizenden jaren geleden reeds deden: op de ruk van een ketting "de boom in" gaan: voor klappers, AOW, bankreserves, het betere jurkje of de brommer, maar het is alles "setali tiga wang": de rijst in de klapper, de ketting om ons mid del en naek, naek, naek teroes! En in deze moderne tijd: zelfs geen God om zich over ons te ontfermen... T.R. MOESSON Het ministerie van Economische Zaken heeft er in verband met de kostenstijgingen geen bezwaar te gen, dat de Nederlandse dagbladen een bescheiden abonementsprijsver- hoging toepassen. M.i.v. 1 september a.s. zijn de prijzen van ons blad als volgt vast gesteld: f 1,12 per week; f 14,25 per kwartaal; f 56,20 per jaar. Enz. enz. Dezer dagen stond dit bericht op de frontpagina van de "Haagsche Cou rant". Soortgelijke berichten zullen wel in alle Nederlandse dagbladen gestaan hebben. Eén ding staat wel als een paal boven water: voor alle publici- teitsbedrijven gaan de bedrijfskosten voetje voor voetje, maar ontegenhoud- baar omhoog. Nu moeten wij even vergelijken. Met 140.000 abonnees en een ontzaglijke advertentie-omzet behoort de "Haag sche Courant" tot de Gadjahs van de Nederlandse pers. In vergelijking daar mee is Tong Tong met een dikke 6000 abonnees zelfs kleiner dan een kantjil! En dan rijst onwillekeurig de vraag: als zelfs deze Gadjah met jaarlijkse millioenenomzetten zó "kedjepit" raakt dat de Regering permissie geeft om de abonnementsprijzen te verhogen, hoe "pentjèt" moet onze kantjil dan wel zitten? Zoals onze lezers weten was er ook het vorige jaar al zo'n prijsstijging over de hele linie, waaraan Tong Tong niet meedeed. We deden toen een beroep op onze grote adiks om eigener be weging zeveel méér (vrijwillig) te ge ven, dat we onze kleine adiks zouden kunnen behouden door geen abonne mentsverhoging af te kondigen. En in derdaad heeft zich een wonder vol trokken. Onze grote adiks kwamen zó goed over de brug, dat wij (zélfs on danks de groter sterfte onder oud- Indischgasten dan in vorige jaren!) het vorige jaar heelhuids doorgekomen zijn en méér abonnees hadden dan in het jaar ervoorl Maar hoe lang mogen wij blijven rekenen op de bijstand van grote adiks (die overigens véél vaker helpen dan de doorsnee lezer beseft)? Er valt te gen de steeds stijgende bedrijfskosten wérkelijk niet te vechten en vroeger of later moeten ook wij dus met onze abonementsprijs omhoog. We denken dat dit gebeuren zal per 1 januari '69, op welke datum het jaarabonnement komt van f 18,op f 20,(en het halfjaarlijks en kwartaalsabonnement resp. op f 10,en f 5, In de bandjir van het steeds duur der wordende leven gaan zelfs wij met al onze saamhorigheid en broeder schap ook "anjoet". De vraag is al leen: hoe ver en hoe kansloos? Ik kan alleen zeggen: "Hou vol, adik-adik- koe, hou voll" T.R. De jongste Prins van ons Oranjehuis heet Johan Friso Bernhard Christiaan David. Zijn roepnaam zal Friso zijn. Alleen sommige lezers zullen zich misschien nog van de vaderlandse ge schiedenis op de lagere school her inneren dat de eerste Friso van het Oranjehuis jammerlijk om het leven kwam bij het oversteken van de Moer dijk, ongeveer twee en een halve eeuw geleden. Terugkomende van oorlogen in het zuiden van Europa. In de eerste eeuwen van haar bestaan heeft de Nederlandse natie ook na 1648 nog moeten vechten voor haar bestaan en Oranje's hebben er met hun leven voor veil moeten staan. Het is goed dat wij deze "Traditie van Branie" niet vergeten, ook al wor den tegenwoordig jongens bij voorkeur naar artisten of cowboys genoemd. En zo... Het is om veel méér redenen goed om tradities vast te houden en niet alles overboord te gooien in onze critiekloze verheerlijking van alles wat modern en progressief is. Hoeveel heilbelovende vernieuwingen heeft de ze moderne beschaving in de afge lopen vijftig jaren al niet moeten ver werpen als ondeugdelijk en zelfs ver derfelijk! Alleen de beste Tong Tong lezers houden zich daarom nog hard nekkig vast aan vele tradities van het oude Indië. Omdat ze (evenals de naam Friso) weer tot leven zullen ko men, ook al worden ze nu veroordeeld en verworpen als "ondeugdelijk". Traditie is gewoon een schiftings proces vaak over vele generaties heen. Wat essentieel goed is, zal te ruggewonnen worden. ACHTERSTAND Er is door onze abonnees in de laat ste drie maanden veel meer aan ons geschreven dan gewoonlijk. Niet al leen brieven, maar ook artikelen ter eventuele bewerking en plaatsing. Al zijn we dankbaar voor al deze extra belangstelling en medewerking, het bedroeft ons ook dat hierdoor een grote achterstand is ontstaan, die we weliswaar plan-plan zullen wegwerken, maar men houde het ons ten goede dat men niet gauw genoeg kabar van ons ontvangt. Wees er in elk geval zeker van dat alles wat ons toege stuurd wordt, aandachtig gelezen en voorlopig gesorteerd wordt. De brieven zijn over het algemeen van "topgehalte", veel serieuzer en diepgaander dan voorheen. Maar dat maakt ook dat ze m'n geest vaak veel langer bezig houden dan ik wil. Op de een of andere manier beinvloeden de ze brieven mijn denken zeer. Het is per sé niet waar dat alle stukken van T.R. uit zijn eigen koker alleen komen. Veel meer dan bij welk ander blad ook wordt Tong Tong gevuld door de In dische samenlevipg, niet door een groepje journalisten. Maar ook daarom: matig Uw ijver af en toe. Schrijf één maandje niet. An ders gaat mijn hoofd "bledos!" Binnenkort verschijnt weer van Lin Scholte. U kunt nu reeds voorbestellingen doen bij Boekhandel Tong Tong. De prijs bedraagt 3,95 35 cent porto 4

Tong Tong | 1968 | | pagina 4