Toegoe's eerste leermeester Domingo Pieterse door Dr. H. J. de Graaf In een vorig artikel werd de afkomst der Portugees sprekende Mardijkers uit de Grote Oost, hun aankomst in Batavia, hun uitbreiding en uitzwerming in de Ommelanden besproken. Wij waren gekomen tot het moment, dat de vertegen woordiger der Hoge Regering in de Kerkeraad, de secretaris van de Raad van Justitie Jacob Over 't Water, de eerwaarde heren er op wees, dat "in zekere negerij, genaamd Tohoe (Toegoe)" wel 40 Christelijke huisgezinnen waren, dus in totaal een 200 zielen, "meest Mardijkers". Deze lieden hadden reeds meer malen om een leermeester verzocht. Uit dit bericht is op te maken, dat zij er reeds lang moeten gezeten heb ben, doch dat hun smeekbede nog niet tot de eerwaarde Kerkeraad was door gedrongen. Blijkbaar was Toegoe des tijds nog een onbekend oord. De Kerkeraad liet er geen gras over groeien en besloot er een predikant en een ouderling heen te zenden. In derdaad troffen zij in Toegoe méér dan 40 Christelijke huisgezinnen aan. Daar om werd op 2 november 1676 door de Kerkeraad besloten Z. Edele de Gou verneur-Generaal in te lichten en deze om een leermeester te verzoeken. Ter zelfde vergadering verscheen "toevallig" ook een zekere Domingo Pieterse, die blijkbaar de lucht van deze kans gekregen had en dus om een leermeestersplaats verzocht. Deze werd hem nadat eerst zijn kennis onderzocht was en voldoende geacht werd voor de toekomst toegezegd. Inderdaad werd hem kort daarop het dorpje Toegoe toegewezen "om in de week aldaar (de Catechismus en het A.B.C.) te onderwijzen en des zondags in een bijeenkomst wat goeds hun voor te lezen". Immers: voorlezen mocht wél, preken niet. De Gouver neur-Generaal ging met deze benoe ming accoord en ds. Thornton bracht Domingo Pieterse naar Toegoe. Daar was hij zeer welkom en werd door de Toegoenezen "zeer dankbaarlijk" ont vangen. Deze ds. Thornton was pre dikant voor de Portugees-sprekenden en de helper van ds. Ferreira d'Almei- da, een echte Portugees, die van de Roomse naar de Gereformeerde kerk was overgegaan. Ds. Thornton is wel als de toezichthouder of supervisor van Domingo Pieterse te beschouwen. Wie was nu deze Domingo Pieterse? Zijn doopnaam rangschikt hem bij de Portugees-sprekenden; z'n achternaam ziet er Nederlandser uit, maar kan wel een verhollandsing zijn van het Por tugese "Pires". Vast staat, dat hij niet in Indonesië geboren was. Hij kwam n.l. uit Paliakatte (thans Pulikat) op de oostkust van Voor-lndië. Daar hadden de Nederlanders al in 1610 een fac torij. Hij zal dus tot de vele Portugees sprekenden uit de vroegere Portugese bezittingen behoord hebben, die zich na het optreden onzer Compagnie naar Batavia begeven hebben, waar zij zich bij de "Mardijkers" aansloten. Mis schien was hij, gezien zijn voornaam, in zijn jeugd nog wel Katholiek ge weest. In zijn familiekring was het "mees- terambt" niet onbekend. Zijn oom, Ni- colaas Bastiaensz, die in 1652 reeds als "zwart" in de papieren opduikt, bood toen aan, om langs de huizen godsdienstlessen aan kinderen en sla ven te geven. De Kerkeraad, niet over één nacht ijs gaande, besloot eerst naar zijn gedrag of "comportement" te informeren. Intussen kon hij al vast met zijn huislessen beginnen. Daar zelfs een bescheiden Mardijker niet van de wind kan leven, zullen zijn in komsten bestaan hebben uit hetgeen hem, al catechiserende aan de huizen, werd toegeschoven. Het onderzoek van de Kerkeraad viel ondertussen gunstig uit, zodat hem een tractement van 4 realen 's maands werd toege kend. Tien jaar later werd hij tegen een wat hoger salaris tot krankenbezoeker of ziekentrooster bevorderd, zodat zijn geestelijk werk nu meer tot de oude ren uitgebreid werd, zonder dat het predikantswerk werd. Hij mocht dus bidden, voorlezen en de zieken (stich telijk) toespreken, maar niet echt pre ken of de sacramenten (Doop en Avondmaal) bedienen. Uit die jaren bereiken ons gunstige en ongunstige berichten. Hij zou een Mardijker mei echtgenote. De varkens wijzen er op, dat hij geen Mohammedaan is. 6

Tong Tong | 1968 | | pagina 6