1. z. S. <t. Boeken over dieren en planten verkrijgbaar bij boekhandel TONG TONG protesten van "wat een naar luchtje". Ik liet diegenen opstaan, die de geur wèl aangenaam vonden. Ze hadden in de tropen geleefd! Er groeien in Europa twee caulicar- pe boompjes. Eén ervan is Ceratonia, de Johannesbroodboom. Ze is inge- WQ Schematische voorstelling van bloeiu'ijzen: 1. heunjing aan de stam 2. pisang uit de bladerkroon stekend; 5. leverworstboom onder de bladerkroon hangend; 4. kapok vrij aan horizontale takken han gend. voerd om de half-vlezige peulen, die als veevoedsel dienen (ook eens ver snapering uit mijn kinderjaren). De "draf" van de verloren zoon uit de Bijbel bestond uit deze peulen. De Arabische naam (algaroba, ook nu nog) herinnert aan de herkomst uit Noord- Afrika, wat ook de noordgrens der vruchtvleermuizen is. Deze eten de peulen, die dan ook boterzuur bevat ten. Klopt aardig, hè? Natuurlijk zijn er ook andere moge lijkheden om buiten de kroon te ge raken, o.a. plaats aan de buitenkant, in de open ruimtes van een pagode boom (kapok) en aan lange stelen onder de kroon (mangga, banaan). Ik hoorde uit Suriname van een boom (ijzerhart) die zelfs de sappige, aparte zaden aan een unieke zaadstreng van meters lengte laat bengelen. Van de aldaar aangeschreven lieden (om eens 's nachts op geur en vleermuizen te letten) nam helaas niemand de moeite. Ik moet vermelden dat er ook tro- penvruchten bestaan, die niet direct in mijn theorie passen. Er bestaan een zgn. schildpadden-durian (in Borneo), ook soorten van Ficus en van Stele- chocarpus (kepel of burahol) die de vruchten aan de voet van de stam of op de grond ernaast voortbrengen. Om deze functioneel te begrijpen moet men ver in de historie der zaadplanten teruggaan, nl. naar de tijd dat er nog geen zoogdieren en vogels bestonden. Toen zorgden vruchtenetende grond- reptielen voor zaadverspreiding (enke le schildpadden doen dit tegenwoordig nog). Het verschijnsel is dus weer een archaïsme, hardnekkig aangehouden in het conservatieve regenwoud, dat mil- lioenen jaren onveranderd bleef be staan, ook andere archaïsmen (op be- stuivingsgebied) conserverend. Wat heel mooi klopt is dat zulke "basicauli- carpie" beperkt is tot primitieve plan tengroepen. Bij onze bekende durian is de bloem omhoog verplaatst en valt de rijpe vrucht op de grond. Nu de algemene moraal en de an dere kant aan de zaak! De beide in stellingen in het begin genoemd heb ben evenveel recht. De'allernuchterste, anti-finalistische physiologen verklaar den vroeger de caulicarpie (en dus de voorafgaande cauliflorie) eenvoudig als intern noodzakelijk om zware vruchten te kunnen dragen. Dit klopt zelden, wat evenzeer geldt voor de verklaringen: in de tropen is de bast dun, dus slapende, achtergebleven knoppen breken daar vlot door of ook: de stam is daar voortdurend nat, dus idem. Een niet-ecologisch, doch wel histo risch denkend botanicus heeft gepo neerd dat de oervorm der zaadplanten onvertakt was en dus wel bloemen op de stam moest voortbrengen. Daarbij wordt vergeten dat bloemen ook zij takken zijn en dat soms alleen de vrou welijke bloemen caulifloor zijn (functio neel voor de vruchten) en de manne lijke op de fijne vertakkingen zitten. Bovendien treedt cauliflorie veel op bij hogere vormen. Het zeer heterogene ontstaan der cauliflore knoppen klopt ook niet met dit simplisme, wijst op een conver gente, functionele gerichtheid. Natuurlijk moet een physioloog op zijn terrein, bijv. via hormonen, het "hoe" van het ontstaan verklaren Middelgrote vruchtenetende vleermuis (lobai badot; Cynopterusmet krachtige, vrij platte kiezen. als hij maar niet agressief verklaart dat hiermede de kous af is. De ecologen denken op hun manier ook causaal als ze zeggen: een eigen schap is onderhevig aan selectie op de markt des levens, wat onvoordelig functioneert wordt uitgeroeid, de pro grammeur van het succes weet uit de duizenden mogelijke rangeerwisseltjes genetisch de juiste uit te zoeken. De physioloog redeneert volgens hen ook achteraf, beschrijvend, met het gene tisch gegevene aan wissels. Enfin, er bestaan al bibliotheken levensbeschouwelijke controversen over het primaat van óf vorm, óf func tie etc. Dus finis! L. van der Pijl Bloeiu'ijzen van de peteh (Parkia) vrij in de lucht hangend voor vleermuizenbezoek. Dieren in de wildernis - door F. A. Roedelberger 27,50 Dieren van verre eilanden - idem27,50 De grote encyclopedie van het plantenrijk - F. A. Novak 21,50 De grote encyclopedie van het dierenrijk - door Dr. V. .J Stanek 21,50 Planten en dieren van Europa - door H. Garms nu slechts voor 25, speciaal voor natuurliefhebbers. Het leven van plant, dier en mens - nu slechts voor 22,50 Fraai verzorgde uitgave met 300 ill. merendeels in kleuren. Vogels van Azië - Deel I en II - door A. Rutgers f 23,90 per deel, met vele kleurenreproducties. Gara Yaka's domein - door Des- mond Varaday 12,90 Het verhaal van 'n jachtluipaard. 9

Tong Tong | 1968 | | pagina 9