IN DE GREEP VAN DE CANTHAREL 25 tot en met 30 November Speciale koopjesweek Toko Tong-Tong 25 tot en met 30 november van 9 - 4 u. 28, 29 en 30 november van 9 - 4 en ook nog van 6 tot 9 u.n.m. Waar ik hier in Holland echt van ge nieten kan, is de paddestoelen tijd. Paddestoelen en zwammen zijn zo'n aparte groep in de plantenwereld en door kleur en vorm doen ze vaak sprookjesachtig aan. Maar awas lóhü! Sommige zijn giftig!'Soms dodelijk gif tig! Gelukkig is dit aantal niet groot in vergelijking tot 't totaal aantal soorten. Maar toch, awas! Natuurlijk groeien er in de tropen ook paddestoelen en zwammen. Ik herinner me nog, hoe er de dag na de laron vlucht, naar djamoer barat gezocht werd. Wij ook! We hadden n.l. een vast plekje in de tuin. Als de larons uitgevlogen waren krioelde het 's avonds van deze beesten om de bran dende lampen, daar ze op het licht af kwamen vliegen. Waren de deuren en ramen niet op tijd gesloten, dan vond je ze in elke kamer waar licht brandde. De tegelvloer kon bruin zien van de beesten, die hun vleugels kwijt geraakt waren. De bedienden kwamen aanzetten met bakken water om de larons op te vangen, voor een lekker maaltje. En de ochtend er op vonden wij djamoer barat bij het nest. De hoed soms tot 20 cm middellijn, wit gekleurd en deze paddestoel smaakte naar kip. En ik herinner me de koeping tikoes. Hier ben ik nooit zo gek op geweest. Deze is hier, in Holland, in gedroogde vorm te krijgen. Toen mijn zusje eens met haar puur Hollandse man in één van de Haagse Indische restaurants ging eten, kregen ze bij hun rijsttafel ook sambel gorèng koeping tikoes. Haar man dacht dat het oortjes van echte muizen waren en waagde zich er niet aan. Je weet het immers nooit bij zo'n rijsttafel! Hier in Holland kan je wel varkens oortjes vinden. Deze zijn jong eetbaar. Ze groeien echter op de gropd, in tegenstelling tot de koeping tikoes, die meest op hout groeide, wat ik me er van herinner. Paddestoelentijd gaat voor de meesten samen met de herfst. Maar in het voor jaar al, kan je in de duinen de moriel- jes vinden. Eetbaar! Ze kunnen in ge droogde vorm bewaard worden zover ik weet. En in juni-juli beginnen de eerste gele kopjes van de cantharellen te komen. Deze hanekammen worden erg veel gezocht. Ze zijn heerlijk en niet te ver warren met een giftig soort. Ja, je hebt wel de valse cantharel en deze is niet lekker van smaak, maar ze is niet gif tig. Ook komt ze wat later, pas in augustus. Een vergissing is eigenlijk uitgesloten. Heeft U cantharellen al eens klaar ge maakt als kerrieragoüt te eten met nassi poetih, spercieboontjes en keti- moensla. Istiméwa! In de kerrieragoüt natuurlijk sambal, paprika, daon salam, een beetje citroensap, zout en een pietsje suiker. En dan santen erbij. Of een scheut koffiemelk voor de geassi- mileerden! En dan verse gebakken cantharellen met jonge peultjes in bami. Ook isti méwa! Tomaten er mee gevuld inplaats van met gehakt. Zo zijn er vele ma nieren om deze pittige zwam klaar te maken. Kent U de biefstukzwam? Deze groeit op eikenhout. Ze zijn nogal zeldzaam. Zelf heb ik er nog nooit één gevon den, maar kreeg er eens één om te proeven. Eerlijk gezegd vond ik het 'n beetje griezelig. De naam is zeer sug gestief want lijkt deze zwam precies op een rauwe biefstuk. Bij het in plak jes snijden kwam er rood vocht te voorschijn, net dun bloed. De plakjes heb ik ge-peper-zout en in margarine gebakken. Ze smaakten wat zurig. Misschien door het loog dat in eiken zit en groeit deze zwam bij voorkeur op eik. 't Was niet gek om te eten en hoop ik ze echt ooit eens te vinden. Eekhoorntjesbrood en vele andere bo- letensoorten zijn verrukkelijk! Natuur lijk zorgen, dat er geen bittere boleet tussen komt. Het hele gerecht smaakt dan bitter. Of een satansboleet. Deze laatste is giftig. Er zijn vele soorten die eetbaar zijn. B.v. de weide-, akker- en bos cham pignon, de oranje groene melkzwam, de krulzoom (kan goed ingemaakt wor den in pekel), inktzwammen. Zouden deze laatsten naar tjoemi tjoemi sma ken? Ik heb ze n.l. nog niet gevonden en nog niet geproefd. Maar laat ik op houden met namen noemen. Wie inte resse heeft kan immers een boek ko pen. Zelf kocht ik (natuurlijk via Tong Tong) het paddestoelen boek van G. D. Swanenburg de Veye. Het is het geld echt waard! Hoe vindt U de naam distelpleuroot? Als de hond na een nachtelijk avontuur eindelijk 's ochtends thuiskomt kan je heerlijk je gemoed luchten in de paar woorden "vunzige distelpleuroot" of satansboleet of heksenboleet! Puur nederlands, zonder onparlementair of onchristelijk te worden. Paddestoelen! Het is de moeite waard ze te leren kennen en velen zijn de moeite waard ze te leren eten. En het zoeken is werkelijk een sportieve, ge zonde bezigheid. J.I.J.-N. Met het oog op de a.s. feestdagen houden we ook dit jaar een gezellige obral en verkoopweek. Van 25 tot en met 30 november kunt U bij Toko Tong Tong gezellig inkopen doen voor Sint en Kerst. En op 28, 29 en 30 november kunt U behalve van 9-4 uur ook nog 's avonds van 6 tot 9 uur terecht. Restanten oude boeken, platen, brief kaarten, speelgoed en toko-artikelen. Kains, leuke coupons, sieraden, sier- stenen (grote keuze!) en, laten we hopen dat alles op tijd binnen is: aar dige artikelen uit Azië. En misschien ook nog een nieuwe kaftan-collectie! Verder is er nog een rombengan- afdeling, waar U misschien voor een paar dubbeltjes nog net iets geschikts voor een surprise ziet. Op algemeen verzoek zal er net als vorig jaar ook koffie en een lekker hapje te krijgen zijn. Op zo'n gure novemberdag smaakt een warm bakje kopi toebroek of soesoe met lemper of pasteitje het lekkerst! Onthouden dus: i^iiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinTiniinnmiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaMKUimRu I Het beste Kerst- of Nieuwjaarsgeschenk is ff I Kokkies wereldberoemde SPEKKOEK van 1 H oma Thio. Naar Amerika per zeepost: f 15, In Holland: f 12,50. H Betalingen vooruit per postwissel of onder rembours, of via de Algemene Bank Ne- derland te Amsterdam, postgiro van de Bank 6269, ten gunste van Kokkies Rijst- j§ winkels. Nu reserveren anders uitverkocht. KOKKIES Rijstwinkels: Witte de With8traat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 AMSTERDAM - W. ïïiimniiinMtiiuireuiiaHiiiiiuiiiNRiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimMniiiiiHiniiiiHiiiiin ELKE ZATERDAG lapjes-dag in Toko Tong Tong Nu aan Kerstcadeautjes denken, nu iets leuks zelf maken. Uit een stukje batikstof komen de origi neelste kussens, tassen, kleed jes. In zon' lapje zit iets eigens, iets dat gewoon textiel niet heeft. Batikcoupons vanaf f 5,Dure en goedkope kains en sarongs. Echte batik, batik-tjap en batik prints. Batikstof f 5,per mtr. Tas-pakket (batikcoupon, voering plus beugel) f 10, KOM EENS NEUZEN 12

Tong Tong | 1968 | | pagina 12