WIE EEN KUIL GRAAFT VERMAAT ZONEN maandagochtend kijkochtend Radio Bolland De nieuwe baboe zou wel niet veel beter zijn dan de voorgaande, dacht mevrouw. Lui, humeurig, onbetrouw baar bovendien, zoals ze allemaal wa ren geweest tot nu toe. Het viel allemaal nogal mee. Van de vroege ochtend tot de late avond was baboe in de weer. Altijd had ze wat te doen. Ofschoon haar collega's haar voor het lastige en wantrouwige ge drag van haar nieuwe njonja hadden gewaarschuwd, had ze van die zijde nog niets onaangenaams ondervonden. Alleen hinderde het haar geweldig dat ze voortdurend in de gaten werd ge houden, niet openlijk, zodat het als een teken van gezond toezicht kon worden uitgelegd, maar tersluiks. Mevrouw was in haar nopjes, omdat het werk als gesmeerd ging. Als ba boe even eerlijk zou zijn als werk lustig en ijverig, zou ze een lot uit de loterij hebben getrokken. Of ze echter bestand zou zijn tegen de verleidingen van het geld, ja, dat bleef een open vraag. Wacht, dacht ze, ik leg een dubbeltje neer, ergens, en zal dan af wachten wat er gebeurt. Baboe vond het dubbeltje bij het vegen, schudde het hoofd over zoveel nonchalance van haar meesteres, en bracht het dubbeltje eerlijk terug. Mevrouw deed verbaasd, en dank baar, en constateerde dat een dubbel tje te weinig was geweest. De volgen de morgen legde ze een kwartje neer, verwachtende dat voor zo'n enorm be drag baboe wel door de knieën zou gaan. Tsk-tsk, zei baboe, je hebt toch al tijd mensen waar je op moet blijven letten. En plichtsgetrouw bracht ze het kwartje bij mevrouw. Ze veroorloofde zich een paar bescheiden opmerkingen over de waarde van het geld, en zo, en ging weer rustig aan het werk. Mevrouw stond verstomd. Ze wist niet anders of bedienden waren altijd oneerlijk. Had ze niet al die anderen moeten ontslaan omdat ze al bij het dubbeltje hadden gecapituleerd? Er waren geen eerlijke bedienden. En deze? Deze was wat eerlijker, maar ook aan haar eerlijkheid zou een grens zijn. Waar zou die liggen? Bij een rijks daalder? Goed, ze zou een paar dagen wachten, en dan een rijksdaalder neer leggen. Baboe kwam de rijksdaalder inder daad tegen. Een rijksdaalder? Zou de njonja zo maar een rijksdaalder ver liezen? Een dubbeltje, allah, een kwar tje, daar, zou nog slordigheid kunnen zijn. Maar een rijksdaalder? Neen, dat was geen slordigheid meer! Wacht 'ns even, hadden haar vriendinnen haar niet gewaarschuwd, dat... Aha! Er ging haar een licht op. Dit was geen toeval meer! Dit was opzet! Gemene opzet om haar in de val te laten lopen. Wacht maar! Zie je wel, dacht Mevrouw, toen ba- 14 boe als maar niet kwam opdagen met haar rijksdaalder. Ze je wel, haar eer lijkheid duurt maar één rijksdaalder lang! Als ze nu zou gaan kijken, bij de poot van de tafel op het tapijt, zou ze de rijksdaalder beslist niet vinden, wedde ze. Voldaan ging ze naar de huiskamer, keek op de bewuste plaats, en stond als aan de grond genageld. Op het tapijt lagen twee rijksdaalders. Hoe kon ze ooit twee rijksdaalders neergelegd hebben? Dat was toch werkelijk te gek! Stel je voor dat de baboe erin getrapt was en zich de twee rijksdaalders had toegeëigend. De grap zou haar vijf harde guldens hebben gekost. Neen, dat zou haar te gortig zijn geweest! Opgelucht raapte ze de twee rijksdaalders op en ver dween naar de voorgalerij, waar ze zich in een stoel neerzette, de hemel dankend dat baboe de twee rijksdaal ders niet had gezien. Een uur later kondigde baboe zich aan. Zó mevrouw, zei ze, dat is fraai! U stelt me op de proef met een dub beltje en een kwartje, die ik U eerlijk terugbreng. En nauwelijks leg ik bij de rijksdaalder die U verloren zou hebben, een rijksdaalder uit mijn eigen zak, of U vergrijpt zich aan mijn eigen dom! Slechts één keer stel ik U op proef, en reeds vergrijpt U zich aan een andermans goed! Mag ik mijn geld terug? Baboe kreeg haar geld terug, maar tevens haar ontslag. Wegens gebrek aan samenwerking, beweerde me vrouw. H. §s- Juweliers - Horlogers 3x Den Haag THOMSONPLEIN 18 Stationsweg 143 tel. 070 - 60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070 - 60.15.12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG Speciale aanbieding ARISTONA T.V.'s mo dellen 1968-1969 van f 719,voor f 599, Geweldige nieuwe sortering country wes tern L.P.'s. Grootste sortering krontjong gamelan platen. Alle grammofoonplaten worden met de nieuwe belasting duurder, haast U ze nu voor lage prijzen te kopen. GRONDIG Radio-grammofoons eigen im port diverse modellen, in palissander, noten of glanzend politoer met f 100,— tot f 200,korting. Martie Brouwer De boom op de voorgrond kan een jonge manggaboom zijn, de tuin het achtererf van een huis in Soerabaja. Maar de Hollandse waslijnen verraden dat Martie Brouwer in Rotterdam woont. 7.0 moeder in de vorige Tong Tong) zo dochter in sakaba. "Het is enig, maar ik moet er nog aan wennen"zei Martie. GOUD Talloze malen vroegen en vragen steeds dames bij het bekijken van de kabajaspeldjes van f 12,50 in de toko: "Is het wel écht goud?" En iedere keer bekruipt me onweer staanbaar de lust om te antwoorden: "Ja mevrouw, echt 22 karaats goud. Tong Tong heeft achter in de tuin een goudmijntje dat we helemaal zelf ex ploiteren. Het wassen gebeurt in de keuken, en in de kelder staat de gie terij. Onze kat Meng-Meng spint de kettinkjes voor ons en elke zaterdag komen we om beurten binnen om op zolder de speldjes aan elkaar te sme den. En dankzij deze huis-exploitatie komen we op de prijs van f 12,50." Maar inplaats van dit mooie verhaal gebiedt mijn waarheidszin U mede te delen dat de kabajaspeldjes van ko per zijn "ge-sepoe", denkende dat het door de prijs wel te raden zou zijn. Een stel eenvoudige kabajaspeldjes van echt goud kost om en bij de f 250,een gram goud volgens de geldende koers f 49,50. Tegelijk ben ik na deze prozaische onthulling ook 'n beetje bedroefd om dat we de tijd, toen alles werkelijk goud was, wat er als goud uitzag de rug hebben toegedraaid. En des te meer spijt het me om de dame die mij zelfs betichtte van oneerlijkheid omdat ze 12,50 ruim betaald vond voor 22 karaat goud. Alles wat ik U kan verzekeren: de speldjes worden niet zwart. Ze blijven blinken als goud. Lilian Ducelle

Tong Tong | 1968 | | pagina 14