SEMANGGI Zo de ouden zongen, piepen de jongen nog vele generaties na ons...alsmaar ister semanggi! Foto M. Soetjahjo De semanggi (volgens Heyne: Hydro- cotyle sibthorpioides Lamk.) is waar schijnlijk een kruid, dat groeit van Sa- bang tot Merauke. Ik heb altijd ge dacht, dat het het tropische klaverblad was, maar toen ik de bladeren nog eens goed bekeek, bleken ze alle vier- bladig te zijn. Hetgeen aan de smaak niets afdoet natuurlijk. Hoewel overal bekend, en het overal als groente gegeten wordt bij ons, is er een manier van bereiding, die ner gens anders toegepast wordt als in Surabaia. Tot mijn teleurstelling moest ik dat constateren, toen ik een jaar in Malang geëvacueerd was. Semanggi- bladeren plenty, maar de echte "Bee- bik Semanggi" in geen velden of we gen te zien. Dit is bevestigd door de Beebik, die je hier op de foto ziet. Ze verzekerde mij vol trots, dat er zelfs in Sidoardjo en Grisee de Semang gi onbekend is. Met recht is ze er trots op, want dit exclusief Surabai- aans kostje is hemeltergend lekker, zó lekker dat je je er een ongeluk aan eet. Geeft niks, want het ongeluk is pas morgen en de Houtrusthallen zijn toch zo ver. Godstraf Tjalie, vraag maar aan je vrouw en aan de Hoedts en aan si Klaas. Stuk voor stuk zullen zij dat onder ede beamen. En ze zullen je ook vertellen, dat de semanggi toen tot de goedkoopste snoepjes behoor de (tot nu toe nog!). Hoofdbestanddelen: semanggiblade- ren. Ter opluistering nog andere din gen, o.a. kangkung, daon katjang, daon ketela, ketjipir, gesneden koolblade ren, taogé. Iedere klant rundingt met de beebik, wat hij van de andere groenten (niet) wil hebben. Deze ge wichtige bespreking brengt hem het water al in de mond. Ik verdenk er elke Beebik van, een bepaalde mate SEKALlTETAP Het mag vele lekkerbekken, die nog steeds met gusto (en zelfs reverentie uitwijden over talloze lekkernijen "fan toen froeher", tot troost strekken dat hóe de tijden ook veranderen, goede spijzen nooit verdwijnen. Zoals uit dit met ernst en humor geschreven stukje bewijst, door dr. Soetjahjo enkele we ken geleden geschreven in Soerabaja. Ai, ai! Regeringen en gezagsdragers vallen als halmen voor de zeis, maar de bibih semanggi blijft! Hidoep-lah T etap van kennis te bezitten op het gebied van psychologie en physiologie, zuiver empyrisch. Dan begint Beebik de portie klaar te maken, terwijl de klant toekijkt met een adamsappel, die periodiek op en neer gaat (omdat kemetjer of volgens spelling Tjalie: kmtjr). In een kommetje is een soort "purée" van een consistentie iets vaster dan "getuk". In een hoekje is al een kuil tje ontstaan bij het helpen van vorige klanten. De purée is gemaakt van ke- tella rambat, of oebi waarin verwerkt zout, petis, lombok (met steeltjes er nog aan) enz. In het kuiltje wordt wat water gegoten en dan maar geroerd en gekneed en een klein beetje van de purée gekorèk tot dat in dat kuiltje een sausje ontstaat, ongeveer van de dikte van slootwater en ook de kleur ervan. Dit sausje wordt rijkelijk gego ten op een hoeveelheid groenten, die tevoren op een verse pintjuk "geëta leerd" is. De pintjuk wordt aan de klant overhandigd, die als "djodo" of als accompagnement uitkiest: een stuk tempe goreng, of een rempejek ka tjang, rempejek udang, of een krupuk puli of lèmpèng bijna formaat "octa vo", of een stuk didih, enz. enz. alles even lekker en alles tjotjok. De grote krupuk puli kun je op de tampah aan de linkerhand van Beebik zien. Dat het lekker is, kun je zien aan de hoera-tenen van mijn zoon en ook aan zijn gulzige grijpvingers. Ik geloof, dat hij een krupuk puli heeft gekozen en misschien luxieus nog een stuk didih er bij. Dat het heet is, is aan zijn lippen te zien, die wat vertrokken zijn, omdat "kpdsn". Dat Beebik psychologe is, kun je zien aan het feit, dat terwijl de klant pas begonnen is met de eerste portie zij al bezig is met de voorberei dingen voor de tweede portie, want zij weet, dat het erg pijnlijk is om te lang te wachten met een mond, waar de vlammen uitslaan. M. Soetjahjo Vervolg van pag. 15 droge brabon wordt daarna, onder toe voeging van een weinig zout (ca. 5% zout op het gewicht aan brabon), nog maals gestampt, totdat weer een deeg achtige massa verkregen wordt. Deze massa wordt ten slotte tot cylindertjes gerold of wel in cylindervormige, dun ne bamboekokers geduwd. In deze toe stand heeft een fermentatieproces plaats, dat zolang duurt totdat de mas sa de bekende trasiereuk heeft aange nomen. De grondstof van trasie ikan is de selar gatel, een vissoort, welke veel vuldig aan de kust van Rembang wordt aangetroffen. Eerst in bedorven toe stand is de vis voor de trasiebereiding geschikt. De koppen worden verwijderd, de vis met zeewater afgewassen en daar na met ca. 4% der massa aan zout tot brabon (zie boven) gestampt. Na droging wordt de brabon tot 'n kneed bare massa verwerkt, welke men enige dagen laat fermenteren tot dp gewens te reuk verkregen is. Het eindprodukt wordt ten slotte in stukken gesneden. In het Krawangse dienen ikan teri tot het bereiden van trasie. Aan de be werking, welke op dezelfde wijze als bovenvermeld, geschiedt, wordt in de regel zo weinig zorg besteed, dat men de visjes als zodanig in het produkt kan herkennen. WIE HELPT? Mevr. Rukmi bin Asnari, Djl. Pepetek 2, Bandoeng, zoekt de adressen van: 1. Haar zoon Pieter Franciscus van Zoelen (of van Zuylen). Vermoede lijk (nog) bij de Marine. Laatst bekende (helaas beschadigde) foto van hem gemaakt in tuin kazerne Leiden met fam. Killie (of Killa?) en Lily Berkhout (of Bergholz?). 2. Haar zuster, Mevr. Emmie, Wirenzi Grebe (of Greve?), circa 1951 naar Nederland vertrokken. 16

Tong Tong | 1968 | | pagina 16