LANGS TIJGER PADEN HET GELUK VAN HET JAGEN Van een stokoude Tjies, 9n Cartouche X en 'n Bido Dierenboeken verkrijgbaar bij boekhandel TONG TONG Lex Denninghoff Stelling moessOn In bosrijke gebieden op Java, ook wel op koffie- of rubberondernemingen kan men vaak de Javaanse bosarend, de bido zien. Meestal ziet men deze vogel hoog in de lucht als een zwarte stip, zwevend, langzaam zijn grote wijde cirkels trekken. De heldere roep, klie ie...ieng, klie.ie.ieng, is duidelijk te horen. Sommigen zeggen bidoe, maar het is bido. Er bestaan zover ik heb kunnen nagaan drie soorten van. He laas kan ik U de wetenschappelijke namen niet geven, wel de Javaanse, n.l. de bido kelik, bahak, en bangkong. Als er een paar van in de lucht zijn lijkt 't net of jachtvliegers in oude Sop- with Camels, Caudrons of Fokkers be zig zijn 'n dogfight uit te knokken, zo wentelen en draaien ze om elkaar heen. Tot mijn schaamte moet ik bekennen dat ik er in mijn (onbezonnen) jeugd een paar van geschoten heb. Waarom eigenlijk? Om vleugels te hebben die je gebruikte om kreumels "stief" mee weg te vegen van 'n tekening! En daarvoor moest 'n prachtig stuk leven de natuur vernietigd worden! Ik was in Kesamben nog maar 'n dreu mes toen ik die morgen met vader in de tuin onze duiven voerde en een bido een aanval waagde. Hij moet wel erg hongerig zijn geweest om dit te kunnen doen. U moet 't zich even voorstellen: een man en een jongetje staande temidden van ik weet niet hoe veel pikkende en koerende duiven en plotseling duikt als uit 't niet een ge weldige roofvogel met 'n vaart van 'n straaljager er tussen, grijpt naar een duif, mist, trekt op en strijkt neer op 't dak van 't stationnetje om van daar uit de tweede aanval te beramen. De tjies verdorie! Die gekke oude tjies! Een van de eerste 19e eeuwse producten van de Winchester fabrie ken. Vroeger deed men nog niet zo aan "industriële vormgeving", vandaar dat alles ervan gek was, het model, het slot en de zwaar vernikkelde loop. Een ding echter was voor de drommel helemaal niet gek: 't geweertje schoot buitengewoon zuiver. Ook met 'n X- patroon! De jongere schuttersgeneratie zal niet weten wat 'n X-patroon is, de oude ren onder U zullen begrijpend glim lachen. Zij toch kennen dat kleine maar goede en goedkope patroontje, waarvan het huisje voor de helft be stond uit rood-, voor de andere helft uit geelkoper. Loden puntkogel, op de hulsbodem 'n mooie "X". 250 Van deze patroontjes gingen in "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk". JOSé ORTEGA Y GASSET 'n groen geverfd blikje waarop "Car- toucherie frangaise: PARIS". Prijs, schrik niet, 2 (twee) gulden! Dat was in het jaar 1910. En nu? Ik heb voor me een Franse catalogus van de firma Verney-Carron, St. Etienne: "Balles coniques double culot, les 250 Frs. 27,45. Dat is ruim 20 gulden! Is het dezelfde X patroon? Dat zal wel niet, maar iets identieks. Al het goede oude verdwijnt! Dus 'n X patroon in de oude tjies en doorgaan met duiven voeren. Hij kwam terug de "brutale" bido! Weer in duik vlucht. Nu niet meer zo onverwacht, maar toch nog zo dat er geen tijd was om de geweerkolf behoorlijk te epau- leren. Zodat het een heupschot werd. Een van die merkwaardige gelukscho- ten welke iedere jager slechts 'n paar keer in z'n leven meemaakt. De neer- duikende roofvogel op korte afstand, de meezwaaiende loop welke op het moment van afgaan van het schot pre cies de juiste "voorgift" had ten op zichte van 'het doel...de bido sneu velde in zijn vaart met een kogel door 't hart en smakte neerDe duiven stoven uit elkaar en zochten andermaal hun heil op 't dak en in de waringin... Een andere keer ging het wat ingewik kelder. Weer viel een bido aan, greep, kreeg een duifje te pakken en vloog ermee in de top van 'n geweldige djati. Van z'n hoge zitplaats keek ie trots naar alle kanten met in een van z'n klauwen de buit, een roerloze spier witte duif welke hij tegen zich aan gedrukt hield. De tjies! Snel! En 'n cartouche X. Een moeilijk en ver schot maar het was te proberen. Steuntje tegen een tjagak. Zo zuiver mogelijk mikken en afkomen iets boven de kop met wrede haak- snavel. Nou daar gaat ie danTjes! En de kleine kogel sloeg met een "Tok" tegen de krop, maar had geen kracht genoeg om door de veren heen te slaan, laat staan dodelijk te zijn. Maar dat was meer dan voldoende. Een schrikbeweging van de bido, de greep van de klauw verslapt heel even, de duif glipt weg, valt, slaat meteen de vleugels uit en vliegt linea recta terug naar de tilAlsof er geen vuiltje aan de lucht is... Maar ze kijkt wel even verbaasd, houdt het fijne kopje wat opzij om zich met 'n rood pootje achter een oog te kunnen krabben, schudt de veren, pluist onder de vleugels als om toilet te makenper slot blijft een vrouw onder alle omstandigheden een vrouw ...er komt een doffer naast 'r op de til zitten die meteen 'n vrijage begint ...krr...oek, krr...oek..., alsof hij zeg gen wilde... "Meid, dat heb je 'm ge leverd..." Hoe ist gosmogelijk... Kom mee daar in die waringinboom... En op 'n nacht gingen de kippen te keer in de ren helemaal achter in de tuin. Jonge, wat maakten ze een ka-' baal...Kè...ooook!l! Dat is natuurlijk weer zo'n verrekte loewak! Lampoe templek, tjies...car touche X. Een kogel net voldoende voor dat loe der... Er springt 'n lange, donkere gedaante met 'n schor "oeoeoeaah" uit 'n gat in het dak van het kippenhok..Nota- bene...Een toetoel... Neen, daar was 'n X toch niet goed genoeg voor. Je had beter de "tikdong" .351 kunnen nemen Pa. Maar wie denkt er nou aan 'n "oeoeah". Zomaar in een kippen hok! En in zo'n verrukkelijk land hebben wij gewoond! G. H. Bartman Dieren in de wildernis - door F. A. Roedelberger 27,50 Dieren van verre eilanden - idem27,50 Vogels van Azië - Deel I en II - door A. Rutgers 23,90 per deel, met vele kleurenreproducties. Mag in geen bibliotheek ontbreken f 6,incl. porto. 17

Tong Tong | 1968 | | pagina 17