1001 avonturen met de soetil LEKKERE HAPJES VOOR BIJZONDERE DAGEN We ontmoetten elkaar op een re ceptie in Wassenaar. Klinkt erg deftig, maar laat me U vertellen dat dames op een deftige receptie elkaar precies hetzelfde te vertellen hebben als onder een kopje koffie bij de Bijenkorf. Zij heette mevr. v. d. Schilden - Glaubitz, heel jong, blond en lief en te horen naar het accent van haar ove rigens feilloze Nederlands, van Slavi sche afkomst. Getrouwd met een man wiens ouders uit Indië komen, voelt ze zich er toch ook bij horen en hoe kan ze dat het beste tonen door Indisch te leren koken? Ze houdt van koken, haar moeder leerde het haar al heel jong, de bijzondere gerechten van de Balkan, het gebruik van kruiden. Wie van koken houdt, krijgt 'n inter nationale neus en tong en mevrouwtje van der Schilden experimenteert, com bineert in haar Hollandse keukentje dat het een lust is. Ze zond "Picadillo op Cubaanse manier" in voor 't boek je "Van mond tot mond", een heerlijk, rijk gerecht, dat ze zelf uitprobeerde en perfectionneerde. En toen, onder een sherry en een garnalencrouton beloofde ze me wat recepten van zalige borrelhapjes. Ze vergat het niet. Hier onder volgen ze. U kunt ze rustig uitproberen om over een paar weken uw gasten de lekker ste hapjes voor te zetten. Gebakken champignons: men benodigt hiervoor mooie grote champignons, die zorgvuldig worden gewassen en ter wijl zij nog nat zijn met wat uiten- en knoflookpoeder worden bestrooid en vervolgens in bloem gewenteld. Nu worden zij als gebruikelijk in ei en paneermeel gewenteld tot zij een dik manteltje hebben en vervolgens in heet vet of olie gebakken. Even laten uit lekken en misschien met stukjes to maat en bosjes peterselie versierd op tafel brengen. Volgend recept heb ik van Mevr. G. Schreiner uit Overveen, maar gebruik er zelf gedroogde pruimen voor, in plaats van dadels. Kaaspruimen: voor de vulling heeft u een pakje "mon chou" kaas nodig, en verder een zakje gedroogde pruimen. Als u bij het kopen erop let, dat de pruimen er niet al te hard en ver droogd uitzien, wordt het straks min der moeilijk de pitten te verwijderen. De vulling bereidt u van het pakje 14 kaas, dat u met boter tot een smeuig geheel roert. Met boemboe kerrie dj'a- wa, een mespuntje djinten, wat knof lookpoeder en aroma van Knorr of Maggie brengt u de massa op smaak en vult er de ontpitte pruimen mee. Tot het serveren koel bewaren, maar niet vergeten ca. tien minuten tevoren eruit te halen, zodat de kaas gelegen heid heeft zijn aroma te ontwikkelen. Pikante bananen met ham: U zoekt er mooie, maar niet te rijpe bananen voor uit, die u van schil ontdoet, in ca. 6 cm lange stukjes snijdt en halveert en vervolgens met wat citroen bedruppelt ten einde bruinworden te voorkomen. Nu neemt u wat plakjes gekookte ham (ik gebruik liever casselerib, omdat ik 't pittiger vindt) en bestrooit deze aan een kant met kerrie. In elk plakje ham een stuk banaan rollen en met houten stokjes vastprikken. Kippelevertjes met spek kunnen als borrelhapjes verrukkelijk smaken, mits u handig wat kruiden weet te hanteren. U laat de levertjes wat uitlekken en ontdoet ze van de witte velletjes. Kruidt ze met wat zoete paprikapoeder, salie en tijm. U weet wel: geen zout tijdens 't bakken, want daarvan wordt lever hard! Leg nu op elk levertje een staafje appel en wikkel deze kombina- tie in plakken ontbijtspek of bacon. Frituren in hete olie en dan laten uit lekken. Ook pruimen met spek zijn erg lekker: hiervoor gebruikt u weer gedroogde pruimen, die u van hun pitten ontdoet, in lapjes ontbijtspek wikkelt en weer in de frituur doet. Volgende kaashapjes zijn ook erg lek ker. De bereidingswijze wordt aan "welsh rarebit" ontleend: U snijdt daarvoor dikke boterhammen van vers wit brood en smeert deze dun met bo ter. Van vers geraspte kaas, eigeel en bier maakt u een dikke brij en brengt deze op smaak met zout, paprika en knoflookpoeder. Deze massa smeert u vervolgens dik op het brood, maar let er op, dat het niet over de rand druipt. Nu laat u het brood met de massa een tijdje staan en dan snijdt u het in blok ken, die in hete olie worden gebakken. Als u bij het snijden het mes telkens in heet water doopt, zal het makke lijker gaan. Tenslotte kan ik nog de gebakken sar dientjes erg aanbevelen. Het is mis schien niet eenvoudig te bereiden, maar als u de moeite neemt, zal het u zeker niet spijten. U gebruikt er sardientjes uit het blik voor, die op vloeipapier of iets dergelijks goed moeten uitlek ken. Nu bestrijkt u ze met mosterd, waarna ze in geraspte kaas worden gewenteld. Zorg ervoor dat de kaas niet te pittig is, want dan wordt het geheel te scherp in smaak. De visjes worden nu in boter aan beide kanten gebakken, tot de kaas goudbruin ziet Stoor u niet aan het feit, dat de kaas aan sommige plaatsen gaat loslaten, het doet aan de smaak geen afbreuk. MimNiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiïïïïmiHnniiiiiiiwuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiMtMi Het beste Kerst- of Nieuwjaarsgeschenk is Kokkies wereldberoemde SPEKKOEK van oma Thio. Naar Amerika per zeepost: f 15, In Holland: f 12,50. Betalingen vooruit per postwissel of onder rembours, of via de Algemene Bank Ne derland te Amsterdam, postgiro van de Bank 6269, ten gunste van Kokkies Rijst- winkels. Nu reserveren anders uitverkocht. I KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 12b 1 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 AMSTERDAM - W. >iiiiiiaNMHimiiinauiiuiiiiiiiuiHHffiiiiiiHiiiiiuiHiiiiiiiiiiHHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiitaiUiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiifl HOE TOCH? Was het niet Toon Hermans die van beschuit zei: "Ik houd er niet van, het geeft zo'n herrie in m'n mond!" Ik had Toon er graag bijgehaald voor een juiste uitspraak als ik bezig ben soe-oen te snijden voor de kerrie dja- wa, smoor lapis of kiemblo. Zelf weet ik er maar één voor: rotzooi. Vroeger liet je de kokki voor een of twee centen soe-oen kopen in de wa rong. Dan kwam ze terug met een keurig_ bosje niet dikker dan een half strengetje DMC parelgaren. Dat kon je rendem en dan pas in stukjes snijden. Nu zit je met zo'n enorme bos taai touw (in kleine strengetjes verkopen ze het niet) waar je iets van moet knip pen of zagen. Ik weet niet hoe dat bij U gaat, maar bij mij vliegen de draden in het rond. De hele tafel, het aanrecht, de afwasbak is bezaaid met stukjes soe-oen en wat ik overhoud in mijn hand is zo weinig, dat ik maar weer opnieuw begin te zagen. En nóg meer rotzooi maak. Nu heb ik er wel wat opgevonden: ik veeg gewoon alle rondvliegende soe-oen bij elkaar, was ze uit en mik ze in de pan. Wel wat omslachtig, maar wat wil je? Ik heb nu al drie keukenscharen ontzet, een half dozijn messen verknald en het ein de is nog lang niet in zicht, zolang we doorgaan met kerrie djawa, kiemblo en smoor lapis. En al die herrie voor 'n paar smaak loze, reukloze, kleurloze sprietjes. Maar je moet proberen kerrie zonder soe-oen op tafel te brengen! "Hé, zit er geen soe-oen in?", zegt onze grootste lieverd verbaasd met een ondertoon van diep verwijt. En na het eerste hapje van de overigens ver rukkelijke sajoer: "Gek, je mist die soe-oen toch wel!" Als kiespijn, denk ik. Maar kom, la ten we nou onze Indische kookkunsten niet helemaal verkankelemienen en doen zoals het hoort. Maar weet U misschien een akal om soe-oen, ster ker dan de sterkste nylon waslijn, ge makkelijk in stukjes te krijgen? Lilian Ducelle

Tong Tong | 1968 | | pagina 14