EUROPESE KLANKEN IN OUD-INDIË Boeken oven dieren en planten verkrijgbaar bij boekhandel TONG TONG Mijn vroegste jeugd werd gewiegd door de Franse boulevard-liedjes van mijn vader. Hij was zó dól op Parijs, dat hij door een muziekhandelaar aldaar steeds de laatste "schlagers" liet op zenden, helemaal naar Paré-Paré in Celebes. Als hij zong: "Paris, Paris, paradis de la femme...", dacht ik op recht, dat hij Paré-Paré bezong! En als hij galmde: "ga va, ga va, ga mar- che...", meende ik, dat hij 't over de "sawah" had! Later, in Batavia, kwam 't operette gezelschap van Poldi Reif. 'n Vlucht van vrolijke Duitse liedjes vervulde 't huis: "Ja, wenn dasz der Petrus wüszte...", en "Kind, ich schlafe doch so schlecht, Kind, ich traume doch so schwer!"... Ik zat pas in de eerste klasse, maar zong al in 't Duits: "Püpchen, Du bist mein Augenstern"... en "Die Manner sind alle Verbrecher, ihr Herz ist ein finsternes Loch"..., met 't geruststellend refrein: ..."Aber lieb, aber lieb sind sie doch!" Ik schijn erg branie geweest te zijn, want bij elke gelegenheid werd ik op tafel gezet om die liedjes te zingen, tot hilariteit van de visite. De Italiaanse en Russische Opera kwamen op tournée in Indië, en dat waren grootse gebeurtenissen. Mijn tante en oom kwamen dan over uit de rubberplantage Bolang, en de dames togen naar de Franse kapper Paul. Mijn tante had haar, dat tot op de grond hing, en de brave man besteed de uren om alles in lussen en "coques" op 't hoofd te spelden. Daarna zweef den de zusters in hemelsblauwe, kan ten gewaden naar de Opera. 's Zondags speelde mijn moeder klassieke Duitse liederen op de piano, en mijn vader zong er zó gevoelvol bij, dat zijn snor er van trilde, leder, die dan op bezoek kwam, moest meezin gen. 'n Vriend des huizes was speciaal sterk in 't lied: "Ich grolle nicht, wenn mir das Herz auch bricht!' Maar mijn optimistische vader verjoeg deze liefdessmarten met: "Nach Sevil- la! Nach Sevilla!, wo die schöngeputz- te Frauen ihre Blumen begieszen. "It's a long way to Tipperary", kondig de helaas de eerste wereldoorlog aan, met de begeleidende soldatenliedjes, zoals Madeion: "Pour Ie repos, Ie plai- sir du militaire, il y a la-bas a deux pas de la föret"... het Amerikaanse "Smiles": "There are smiles, that make us happy..." en 't vrolijke: "Oh, how I hate to get up in the morning", wat mijn vader schallend pleegde te ein digen met: "to spend the rest of my life in bed!" Na de oorlog deed de Hawaii-muziek zijn intrede, en op schoolfuifjes wer den enkele meisjes op 't toneel gezet, omhangen met bloemkransen en om ringd door jongens, die op hun gitaren begeleidden: "Hicky-doola, hicky-doo- la". O, schone tijd zonder radio en TV, waar 'n mooie stem of pianomuziek de mensen nog deed stilstaan op straat, om te luisteren. Kort na 3 oktober (de vierdag van Leiden's ontzetkregen wij deze foto toegestuurd van een 3 oktober-viering van Leidenaars in Soerabajds Modderlust" kort na de souvereiniteits- overdracht. Hoeveel jaren is dat alweer geleden en hoe zal ook dit kleine groepje alweer uiteengerukt zijn en verspreid over de aarde. De Tijd kent geen erbarmen, dat is waarmaar nog vele 3 oktobers na heden zullen op vele plaatsen in de wereld Leidenaars elkander in vreugde blijven ontmoeten. 16 Want luisteren, dat deed men toen heel goed. L. Bourdil-Rotteveel Dieren in de wildernis - door F. A. Roedelberger 27,50 Dieren van verre eilanden - idem27,50 De grote encyclopedie van het plantenrijk - F. A. Novak 21,50 De grote encyclopedie van het dierenrijk - door Dr. V. ,J Stanek 21,50 Planten en dieren van Europa - door H. Garms nu slechts voor 25, speciaal voor natuurliefhebbers. Het leven van plant, dier en mens - nu slechts voor 22,50 Fraai verzorgde uitgave met 300 ill. merendeels in kleuren. Vogels van Azië - Deel I en II - door A. Rutgers 23,90 per deel, met vele kleurenreproducties. Gara Yaka's domein - door Des- mond Varaday 12,90 Het verhaal van 'n jachtluipaard. Alles over kamerplanten - John Bergmans f 22,50 1,50 porto Het grote tuinboek - F. Böhmig 24,50 1,50 porto Het nieuwe kamerplantenboek - G. Kromdijk 9,90 0,60 porto Paddenstoelengids - Dr. Albert Pilat 3,50 0,35 porto Orchideëen - M. A. M. Paul 6,90 0,40 porto iïHAfrU'

Tong Tong | 1968 | | pagina 16