De Sekolah Boender Het artikel over de Militaire School te Meester Cornelis in ons nummer van 30 september heeft tot onze vreugde veel bijval gehad en talloze brieven binnen gebracht, waarvan vooral die van Mevr. Kits van Heyningen me zeer getroffen heeft. De heer Hoedt bracht in herinnering dat in vroeger jaren deze Militaire School in de volksmond "Sekolah Boender" werd genoemd, naar de half-cirkel- vormig gebouwde voorgevel. Vele namen zijn in andere brieven genoemd die een wijde en eervolle reputatie hadden in de eerste helft van deze eeuw. De Sekolah Boender mag dan een eenvoudig schooltje genoemd worden, het heeft vele mannen van groot for maat ontdekt en opgeleid, die het mili taire en maatschappelijke leven in In- dië een apart en respectvol cachet ge geven hebben. Wat ons bij het lezen van al die namen het diepst treft: het waren "gentlemen", ongeacht of ze Totok, Indo of Indonesiër waren en ongeacht of ze uit de "lower ranks" van het koloniale leger voortkwamen of "ineens" van goeden huize waren. Het is jammer dat wij geen namen lijst van alle cadetten van deze mili taire school hebben kunnen opsporen. Het zou een brokje Indische historie op zichzelf zijn. En een subliem brokje! Tot slot alleen nog dit kleine terug blikje van een Sekolah Boenderiaan in Australië: Het complex bestond uit een hoofdge bouw met marmeren vloeren, waarin het kantoor van de Directeur, de les lokalen, de uitgebreide bibliotheek en de danszaal met pianola bar. Door een ruim stuk erf met manggabomen van het hoofdgebouw gescheiden, lagen daaromheen in een U-vorm de aaneen- grenzende kamers der leerlingen, voor iedere leerling een kamer, die proper en sober gehouden werd. Het oorspronkelijke doel van de M.S. was om onderofficieren die ver boven de middelmaat uitstaken, in de gelegenheid te stellen de officiersrang te behalen. Na een tweejarige oplei ding aan de M.S. volgde dan een even lange opleiding aan de Hoofdcursus (H.C.) in Kampen. Met het ingewikkel der worden van de oorlogvoering en wat daaraan vastzit, werd ook het leer programma opgevoerd. In 1920 werden de z.g. Voorklassen ingevoerd, waar van de leerlingen, behalve een elemen taire mil. opleiding ook de gewone HBS opleiding kregen. Vóór de eerste Wereldoorlog is aan de M.S. ook een cursus verbonden ge weest, waar Indonesiërs een volledige Officiersopleiding ontvingen. De latere Majoors Walangitang, Kol. R. M. Soe- gondo, R. M. Holland Soemodilogo e.a. zijn van die opleiding afkomstig. Voor zover mij bekend, is het bij één afkeu ring gebleven. De latere Indonesische officieren zijn aan de K.M.A. afgestudeerd. Ook is in 1919 een volledig opgeleide ploeg van 4 Nederlandse Officieren door de M.S. afgeleverd, omdat de Hoofdcur sus in Holland tijdens de 1e Wereld oorlog gesloten was. Hoe was nu het leven op de M.S. Om 5.30 uur reveille, 6.30 uur aan tafel voor ontbijt, daarna van 7.30- 12.00 uur lessen. Daarna aan tafel voor lunch, daarna rust tot 3.30 uur n.m. Dan weer les tot 5.00 uur n.m., waarna avond eten. Gelegenheid tot sport tot 7.00 uur n.m., waarna verplichte studie tot 9.00 uur n.m. Om 10.00 uur n.m. lich ten uit. Zaterdagmiddag geen les en uitgaansvergunning tot 12.00 uur 's- nachts. Zondag rust, tennissen, jagen enz. Toen ik in 1919 op de M.S. kwam, bestond mijn jaar uit 4 en het oudste jaar uit 6 leerlingen, dus totaal 10 leer lingen. Elk van deze jongelui was zeer wel bekend in een vrij wijde omgeving. Uithalen van flauwe kul was er dus niet bij. Je manieren werden tot en met gepolijst en op de kleding werd bij zonder gelet. Er was een goede ten nisbaan, waar natuurlijk ook de nodige vriendinnetjes genodigd werden, hier onder ook te rekenen de vrouw waar ik nu 45 jaar mee getrouwd ben. Eens per week dansles: hengstenbal. En nou vraag je je af of we allemaal zoete jongens waren. Heus niet. De in een keursrok gebundelde energie uitte zich wel eens in kattekwaad. Het min ste hiervan was wel het schieten met een flobertgeweer op mangga's op 't erf. Ook was er een oude put waarvan de rand werd gedrapeerd met kaarsen of flessen. Met stenen werd getracht de kaarsen uit te gooien, waarbij na tuurlijk meestal de flessen 't moesten ontgelden. Eens, Tjalie, was er 'n reuze bak, maar daar was ik echt niet bij. Hoewel het aan Onderofficieren was toegestaan "in burger" te lopen, was dit voor ons verboden. Toch lukte het een stelletje in een jas-toetoep de weg over te steken naar het UNI Park, waar ze in de voorste rij van de Stamboel hadden plaats genomen en de grootste lol hadden. Jammer genoeg duurde het maar kort door de komst van de Of ficier van de Dag die het stel naar huis marcheerde. Gevolg: zes dagen verzwaard arrest (Kamerarrest). We gaven ook een jaarboekje*) uit, waarin, behalve goed proza, ook leuke Greet Gaudreau stuurde ons uit Canada deze foto van Tempo Doeloe, waar sommige lezers misschien nog wel oude bekenden op kunnen ontdekken. De foto werd gemaakt in "Pasang- grdhan Senang" in Trawas in het Soerabaja'se, in 1931. Eerste rij v.l.n.r.: Karei Snetlage, jongste meis je lken, Tilly lken, Hr. Iken; tweede rij: Greet van Alphen de Veer (Greet Gaudreau)Mevr. Iken, Judy Iken; laatste rij: Tilly v. Alphen de Veer-Mauren- brecher, Tjen v. A. de V. (ouders van Greet), Boet v. A. de Veer. SANATURN-REKSTOK versterkt de buik- en rugspieren. Bestrijdt rugklachten en trage spijsverte- ring. Verbetert het figuur. Overal toe te passen. Prijs f 42,50 Vraag folder bij MEDICOR - Den Haag A2 o v. Hoeylaan 28 - Tel. 070-850093 Wij ruimen op Astrologische Ver jaarskalenders 1,(incl. porto) (de laatsten, weest er vlug bij!) Kerst- en Nieuwjaarskaarten 6 verschillende Aziatische motie ven met envelop. Onherroepelijk het laatste jaar dat U ze kunt kopen. 6 stuks f 1,75 inclusief porto 12 stuks 2,75 inclusief porto gebeurtenissen van het afgelopen jaar werden gememoreerd. Eens per jaar was het feest: muziek, toneel en dan sen na. Dan waren we op z'n best, net jonge hanen. Balboekjes waren toen nog gebruikelijk, en er waren geen open plaatsen in, geloof dat maar. Zaterdagavond was onze uitgangs avond en ieder van ons had wel een adres waar hij aan huis kwam. Jan Ohl Wie weet waar wij deze jaarboekjes kunnen terugvinden? 8

Tong Tong | 1968 | | pagina 8