TOKO TONG TONG EEN MAN VAN DE KLOK De Nederlands-Hervormde Kerk Ie Banda Ne/ra. De Nederlands-Hervormde Kerk te Banda Neira (mijn standplaats van 1930 tot 1932), waarin oud-Nederlandse grafstenen, waarop vaak beroemde historische namen, lag, goed onder houden en decoratief aan een der fraaie, met zware ketapang- en regen bomen omzoomde pleinen. Zij was nog een restant uit de rijke tijd, dat mus kaatnoot en foelie nog voorspoed en rijkdom, ja, zelfs weelde aan de Per- keniersfamilie's gebracht hadden. Die kerk had een luidklok, doch ook een uurwerk en van dat. uurwerk en zijn "hoeder" ga ik U nu iets vertellen. Het was me reeds spoedig na mijn aankomst ter plaatse opgevallen, dat de plaatselijke tijdseinen, de bel bij mijn kantoor, die bij het militair kam pement en de klok van de kerk, niet met elkaar klopten. De bel bij mijn kantoor werd om het half uur geslagen volgens het radiotijdsein, dat ik dagelijks door mijn kantooroppasser deed overnemen. Doch de tangsi was vaak later of vroeger met zijn belsignaal. En de Kerkklok...ja, dat was helemaal hope loos. Aan een tijdsverschil van vaak 10 minuten op een afstand van onderling een 800 meter meende ik een einde te moeten maken. Een gesprek met de Detachements commandant had tot direct resultaat, dat deze het door mij toegepaste sy steem deed overnemen. Doch nu...de Kerk. Dat zou niet zo eenvoudig blij ken te zijn. Ik schreef een zeer beleefde brief aan het Kerkbestuur, waarin ik de boven-geschetste toestand uiteenzette, verklaarde "ervan overtuigd te zijn, dat de Heren met mij zouden inzien, dat het verbetering behoefde, wanneer op een bestek van nog geen km., drie verschillende tijdseinen met vrij grote tussenpozen gegeven werden". Ik ver meldde, dat ik ter zake reeds met de Detachementscommandant tot over eenstemming gekomen was en sprak de hoop uit, dat "het Kerkbestuur wel in overweging zou willen nemen, het zelfde systeem te gaan toepassen als door mij gebezigd en ook door de Detachementscommandant overgeno men". Enige weken verliepen zonder dat ik enig antwoord ontving. De Kerkklok huppelde, ongewijzigd, voor en achter. Dat een klok vóór liep óf achter, zou te begrijpen zijn, doch hoe kon het zijn: één dag vóór en de volgende dag achter? Waar dat aan toe te schrijven was, zou ik alras vernemen. Nu was de oud-B.B.-Commies, de gepensioneerde heer Pattipeilohy, aan wie ik, vooral in de eerste tijd van mijn Banda-stage, menige waardevolle voorlichting te danken had in aange legenheden, die zich in de subtiele Bandase samenleving voordeden, Scri ba (Secretaris) van het Kerkbestuur. Op zekere dag ontmoette ik hem op mijn ochtendronde in de Kotta en toen ontspon zich het volgend gesprek: "Zeg, meneer Pattipeilohy, enige we ken geleden heb ik een schriftelijk verzoek tot het Kerkbestuur gericht betreffende de Kerkklok, doch ik heb er nog steeds geen reactie op ont vangen. "Och, Controleur, zo moeilijk ja, deze". Toen ik hem vroeg, waarom "zo moeilijk?", kreeg ik het volgend verhaal te horen: "Een der vooraan staande Bandase Perkeniers (we zullen hem de heer Verstrate noemen), die lid van het Kerkbestuur was, bezat een sextant. Een van zijn dagelijkse ont spanningen was, met dat instrument de zon te schieten. Doch de heer Ver strate bleek op dat gebied geen Pr. Mauritslaan 36 Den Haag Open: dagelijks van 9-4. Zaterdags van 11-3. GESLOTEN vanaf 25 december tot en met 1 januari 1969. Rantangs (incl. porto) 12,50 zelf gehaaldƒ11. Tjentongs (rijstlepels) 4, Sajoerschep (batok) 4,50 Asbakken met stadswapens 2,25 (incl. porto) Sendok koeping (zilver) 3,50 Mupa balsem3, Boemboe soto ajam, madoera 1, Boemboe rawonf 1, Kajoepoetih 50 cc 68%, zuivere kwaliteit 1,75 Selamat mandie handdoeken Per stel (handdoek plus gastendoek)5, 6 gastendoeken10, 3 handdoeken10, Es-Pasra machine 17,50 Anglo'tjes (zelf halen s.v.p.) vanaf3, Kanten kleedjes (handgehaakt) 1,50 1,75 2,2,50 Siersteenhangers van Wesdijk, grote keuze in vorm, kleur, prijzen vanaf2,25 Wajang golek32,50 mini wajang golek 16,50 Theelepeltjes met stadswapens per half dozijn12,50 ALLE PRIJZEN WORDEN VERHOOGD MET 12% BTW.). scherpschutter. En daar de Kerkklok op de resultaten van zijn schieterij werd gelijk gezet, gaf dat de perma nent variërende tijdsafwijkingen. Pattipeilohy vertelde verder: "Me neer Verstrate hij betaal(t) vijf pop elke maand voor onderhoud kerkklok en daarom...". Ik begreep de zaak: de heer Ver strate ging uit van het standpunt: "Voor wat hoort wat" "Ik betaal 5,per maand en wil daarvoor mijn amusement hebben" en, zoals Pattipei lohy resumeerde: "Als niet, dan niet". Het was een moeilijk geval, een on oplosbaar probleem, zoals ik er in mijn B.B.-jaren wel meer ben tegenge komen. LODEWIJK 15

Tong Tong | 1968 | | pagina 15