Wm Dierbare herinneringen uii mijn jeugd op Java Mijn ouders woonden, toen wij nog maar kleine ukjes waren, op de suiker fabriek Sroeni vlak bij Soerabaja en gingen daar naar school. We moesten met een treintje al om 7 uur 's morgens uit huis en reden dan met onze "peggon" (wagen op 2 wielen) naar het station. Maar daar we pas om 4 uur thuis kwamen, zond mijn moeder de kebon met een grote rantang eten naar het station Soera baja, zodat we op de gewone tijd onze maaltijd kregen. Helaas werd deze goede bedoeling niet gewaardeerd en aten we er maar weinig of niets van, aangezien we onze magen reeds gevuld hadden met aller lei snoep, dat we kochten van het dub beltje voor de sado. Voor ons was snoep zoals de aan stokjes geregen tjermee, die mierzoet was en een groot brok ijs, gekocht aan een ijsdepot, ge wikkeld in een schone zakdoek en aan een lantaarnpaal stuk gestoten, immers veel lekkerder dan een bord eten? Pas veel later hoorde mijn moeder van onze ondeugende streken en kregen we er een geducht standje voor en terecht. Maar daarna gaven we ons eten aan andere kinderen, die niets gestuurd kregen. Alle vakanties brachten we door op Trètès, waar mijn moeder en haar zus ter samen een pondok hadden laten bouwen. Aan dit zalige oord heb ik zo veel dierbare herinneringen, want voor ons was het een grote villa met een reusachtige tuin en een groot zwem bassin er in, waarin het kristalheldere water werd geleid door een heel lange bamboe vanuit een klein riviertje. Maar eerst wil ik U vertellen, van de reis, die altijd begon met gewekt te worden 's morgens om 5 uur, als het nog donker was. Met nog slaap in de ogen, maar toch vlug aangekleed, gin gen we met heel veel bagage en 2 baboes naar het station. In de trein werden we pas goed wakker en be gonnen al gauw trek te krijgen in de lempers, pisang goreng en djeroek keprok, die uit de beseks kwamen. De eerste halte was Sidoardjo, waar de bekende lempers nog warm aan de trein werden verkocht en die hun weg wel vonden naar onze hongerige ma gen. Daarna zongen we allerlei school liedjes en leidde mijn moeder dit kin derkoor met haar mooie stem. We hin gen uit de ramen en trokken de lange lianen van de klimplanten, die te dicht bij de rails waren. Hoe meer we het einddoel bereikten, hoe wilder we wer den, want straks zouden de paarden klaar staan om ons naar dat heerlijke grote huis te brengen, waar we een hele maand zouden spelen, zwemmen en tochten maken. En hoe langzamer het treintje al puffend steeg, hoe dich ter we bij ons doel kwamen. We zeiden dan "ik doe mijn best, ik kan niet meer" op de maat van de wielen, ter wijl de locomotief haast niet verder kon. Maar eindelijk was het zover en stapten we uit in het plaatsje Balapan, waar we eerst nog moesten overstap pen in karretjes, die ons naar Prigen brachten. En daar werden we opge wacht door een groot aantal paarden, dat er altijd met de vakantie stond. leder koos zijn eigen paard en daar ging de hele karavaan: de grote kin deren reden in galop weg, terwijl de kleintjes met hun begeleider stapvoets gingen. Mijn moeder was een echte amazone en gaf ons het goede voor beeld. Heel achteraan liepen de ba boes met de koelies die de bagage droegen. Het was 'n vrolijk gezicht, die lachende kinderen, die uitgelaten wa ren en hun paarden aanspoorden om nog harder te rijden. Na een half uur tje rijden kwamen we aan onze "villa" en sprongen uit het zadel om het eerst het zwembad te inspecteren, want dat was de grootste attractie. Het huis had een gaanderij, die langs alle kamers liep. Er kwamen 2 heel grote slaap kamers uit in de binnengalerij. Hierin stonden een rottan zitje erj. een heel grote bank, waar 's avonds twee kin deren konden slapen en wat we om de beurt deden, een geweldig leuke slaapplaats voor ons was. De bijgebouwen lagen een trapje lager dan het hoofdgebouw en daar was de 3-persoons W.C., die drie ga ten in de plank had, waar we altijd voor ons plezier heen gingen. Onder die W.C. liep een kalietje, dat alles wegvoerde naar het diepe ravijn in de buurt. De eerste dagen moesten we akkli- matiseren vóór we in het zwembad mochten, maar er waren nog zoveel leuke dingen te beleven zoals wande len langs het huis van de heer v. d. Zweep, die er 2 tijgers op na hield, die in grote ijzeren kooien zaten en die op gezette tijden hun eten kregen, waarnaar we dikwijls stonden te kijken. Grote brokken vlees werden door de tralies gegeven en het brullen van de hongerige dieren maakte ons wel bang. Verder amuseerden we ons met al lerlei spelletjes in de tuin. Zodra de koopvrouwen wisten, dat er weer va kantie was, kwamen ze met hun heer lijke snoeperijen 's morgens om 10 uur aan de deur. Allerlei lekkernijen lagen uitgestald op een grote tampah zoals ketan met klapper en goela djawa, pisang goreng, nogo sari en van die groene en rose nestjes (gemaakt van meel) in santen en goela djawa-saus, ■JJLi Tot onze verbazing kregen wij ook nog een andere foto onder ogen, waarbij helaas zónder jaartal) vermeld was dat hier het Nymphenbad was af geheeldAan Oosthoekers vroegen wij of dit werkelijk zo was, maar óf ze wisten hel niet óf ze verwarden deze waterval met de waterval van Prigèn, die echter betoel veel hoger is. Die kan het dus NIET zijn. Vraag: is dit misschien een watervalletje héél ergens anders, óók Nymphenbad genoemdOf zag het Nymphenbad van de andere foto er zo uit, vóórdat het tot zwembad werd omgebouwdWie van onze lezers kan ons helpen? 17

Tong Tong | 1968 | | pagina 17