TANTE LIEN MATERIALISME ALS WEDSTRIJD Ze is er niet meer, ligt begraven in ons dierbare Indië. Als haar zoon dit leest, zal hij weten, dat wij haar niet vergeten zijn, zoals nog velen van haar leeftijdgenoten in onze gedachten voortleven. Al die lieve Maatjes en Paatjes, Omaatjes en Opaatjes, maar ook lieve Tantetjes, met wie wij zo'n gelukkige tijd beleefden. Deze keer gaat het dan over Tante Lien alleen. Eerst even haar portret uittekenen: Een gezellige, dikke, vrolijke, goedlach se waggeltante, altijd in sarong kabaja, op slofjes en met een grote kondé enigszins scheef op het hoofd. Ze heeft die kondé weieens losgemaakt, omdat ik haar dan moest helpen te kramas en ik verwonderde mij altijd over de vracht haar die ze ontrolde en die tot voorbij haar knieën reikte. Haar ogen waren niet zo best meer, ik vermoed van het vele werken voor hete vuren, want met koken heeft ze na de dood van haar man voor zich zelf en haar kinderen de kost moeten verdienen. Ze moet vroeg weduwe geworden zijn, maar ik leerde haar pas goed kennen, toen ik een meisje was van ongeveer 16 jaar. Ik herinner me nog, dat ze ieder jaar tegen eind november in een sado vol boengkoesans bij ons voor de deur stond. Tante Lien en ik waren de beste maatjes, haar komst beteken de voor mij een tijd van gezelligheid en drukte, want uit de sado en uit de boengkoesans kwamen allerlei vormen en vormpjes, spritsspuit, pan bakar en weet ik veel wat nog meer. Ik had toen al interesse voor kokerellen, d.w.z. ik vond het altijd leuk om toe te kijken en te proeven van al het lekkers, dat er ontstond, maar heb pas na mijn huwelijk de eerste wankele stappen gedaan op dit gebied, met de kennis die mij in die dagen door mijn moeder en tante Lien waren bijgebracht. Voor de feestdagen in de december maand kreeg ze verschillende bestel lingen voor haar overheerlijke spek koeken, spritsjes, amandelbanketjes, kattetongen en ananastaartjes, die ze dan bij ons bakte. De eerste dagen besteedde ze aan het inkopen van alle ingrediënten, die gestampt en ge droogd werden. Na schooltijd hielp ik haar dan met stampen en zeven en uitrekenen wat ze alzo had uitgegeven en kwam haar kantong (linnen zakje met er door geregen koord om het dicht te trekken) vanuit haar oedet (band om de sarong op te houden) te voorschijn. De uitgaven noteren en de lijst van bestellingen bijhouden was ook mijn werk. Ook het afwegen van meel, boter, suiker enz. enz., Tante Lien dirigeerde alleen, omdat ze, zo als ik al vertelde niet meer zo goed kon zien. Maar het mengen en bakken deed ze zelf. Weet U nog hoe een echte spekkoek eruit ziet en hoe hij gemaakt werd? 24 Niet met een mixer zoals we dat nu zouden doen, maar in een martavaan, geroerd met een garde van dunne rot- tanstengels. Laag om laag gebakken, 1 dunne laag blank, 1 dunne laag ge kruid deeg in een pan bakar met boven en beneden vuur. Kent U de pan bakar nog? Zo'n groot rond zinken geval met deksel, op 3 poten met boven op het deksel een handvat, waar je een ste vige stok of een smalle plank door heen kon steken om het op te lichten. Even gluren of het baksel al bruin was, en geschikt om er een nieuwe laag overheen te strijken. "Ajo non, temba api uit de anlo. Pas op, gelijk verdelen loh! Anders boven al gosong, binnen nog mentah". Wat een geduid, wat een werk. Maar het resultaat? Verrukkelijk! Hoeveel ponden gebak, hoeveel spek koeken heeft tante Lien in die tijd niet gebakken. Alles in die pan bakar. En ik hielp graag, niet alleen omdat ik het leuk vond, maar ook wel om de be loning in de vorm van allerlei lekkers, want tante Lien was gul. Ze bakte al tijd te veel. En al kwamen er op het laatste nippertje nog bestellingen bin nen, ze heeft haar kennissen nooit te leurgesteld. Wat ze overhad, namen mijn ouders dan wel voor hun reke ning. Voor Kerstmis stapte ze dan weer in een sado om alle bestellingen te bezorgen. Dan bleef ze bij ons nog tot na Nieuwjaar en vertrok dan weer met haar boengkoesans, haar pan ba kar, op slofjes en met haar scheve kondé, nagewuifd door het hele gezin, om in november weer terug te komen. Em. Wij ruimen op Astrologische Ver jaarskalenders 1,(incl. porto) (de laatsten, weest er vlug bij!) Nieuwjaarskaarten 6 verschillende Aziatische motie ven met envelop. Onherroepelijk het laatste jaar dat U ze kunt kopen. 6 stuks 1,75 inclusief porto 12 stuks f 2,75 inclusief porto Toen wij begin oktober de copy af gaven voor ons artikel over "Het mys terie van het Materialisme of De Klap peraap", dat geplaatst werd in 't num mer van 15 oktober, gingen aan de andere kant van onze aardbol in een klapperplukwedstrijd ettelijke klapper plukkers "de boom in" om hun vak kundigheid te bewijzen. Dat gebeurde namelijk op de Vier daagse Tentoonstelling van de "Malei sische Landbouw Organisatie", waar één van de vele attracties was: een wedstrijd in klappers plukken, waar voor tien deelnemers waren ingeschre ven: Apen! Driemaal per dag was er zo'n wed strijd voor massa's nontonners. Geld prijzen waren beschikbaar gesteld voor de gelukkige winnaars. De heer Yap Chew Yan maakte er deze foto van voor het blad "The Eastern Sun" en Annemarie Blomberg was zo attent om direct aan Tong Tong te denken en de medewerking van het blad te vragen voor het afstaan van deze foto. Aan alle drie grote dank van alle lezers van Tong Tong!

Tong Tong | 1968 | | pagina 24