Wie heeft oude Indische foto's? TOKO KAPOLAGA VERMAAT ZONEN maandagochtend kijkochtend Het koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde te Leiden vraagt voor haar fotocollectie oude duidelijke foto's, die goed te reproduceren zijn. Vergeelde foto's vormen geen be zwaar, daar gebleken is dat ze vaak nog goed reproduceerbaar zijn. Onze belangstelling gaat speciaal uit naar foto's die een beeld geven van de Europese samenleving in het oude In- dië, waarbij wij ons het jaar 1920 als grens hebben gesteld. Het is niet de bedoeling dat de foto's door ons worden behouden. De origi nelen zullen u na reproductie worden teruggezonden. Onze fotocollectie telt reeds tiendui zenden foto's. Als bron van historische documentatie heeft ze haar nut reeds menigmaal bewezen voor talrijke on derzoekers, uitgevers, redacties van tijdschriften enz. Een weekblad als "Life" heeft reeds meer dan eens van onze verzameling gebruik gemaakt. Door de vragen en verzoeken die ons bereiken is ons echter gebleken dat Vervolg van "Villa Rosa" Tegen een uur of tien kwam altijd de oude, getrouwe chauffeur voorrijden met haar eveneens oude Fiat met de blinkend gepoetste koperen lantaarns. Dan stapte tante in en reed er met een flinke vaart vandoor. Naar Sema- rang, naar Salatiga, naar Djocja of naar kennissen op nabijgelegen onderne mingen. Maar altijd was ze te vinden als er ergens een fancy-fair gehouden werd. Daar werd ze altoos verwelkomd als de rijke mevrouw de M. de Fr. Haar grootste genoegen was als ze maar rijden kon en veel mensen spre ken! Tante Roos is niet meer. Door de Jap uit haar geliefde "Villa Rosa" gezet, woonde ze de laatste jaren in haar villa op Bandoengan. Ze had ook nog een huisje daar ver derop waar een zuster woonde die geheel van haar afhankelijk was. Familie en kennissen hebben haar uit gedragen, toen ze stierf. Het was nog midden in de Jappentijd dus moest ze met paard en wagen overbracht wor den van Bandoengan naar Oengaran, waar haar man lag en waar zij bijgezet werd. Want om hem is ze altijd blijven treuren al liet ze het nooit merken. Tante Roos was nog een nazaat van die vroegere Indische groot-grondbe zitters die op Salemba woonden en in Meester Cornelis en waarvan Breton de Neys een grote duidelijke foto geeft van een van de oudste Indische fami lies in zijn mooie boek "Tempo Doe- loe" op bladz. 123. "Villa Rosa" is afgebroken en daar voor in de plaats staat nu een beschei den kerkje. Jan van der Schalk er nog een aantal onderwerpen zijn waarvan wij niet genoeg foto's bezit ten of waarvan de foto's niet fraai of niet karakteristiek genoeg zijn. Deze onderwerpen zijn: 1. sarong-kabaja 2. slaapbroek-kabaja 3. tjelana monjet 4. Indische bedden (ook bruidsbedden) 5. luierstoelen 6. interieurs van sociëteiten (zo mogelijk met kletstafel) 7. interieurs vooral van "gewone", d.w.z. eenvoudige Indische woningen 8. interieurs van keukens en keukengerei 9. interieurs van Europese winkels 10. krontjong (spelers, instrumenten enz.) 11. vliegeren 12. kinderspelen (knikkeren, bikkelen, gala-asin enz.) 13. bruiloften (groepsfoto's enz., feesten) 14. nieuwjaarsviering (speciaal afsteken mertjon) 15. rijtuigen (mylord, bendy enz.) 16. jacht (speciaal actie-foto's). Heeft u foto's van bovengenoemde on derwerpen in uw bezit, schrijft of belt u het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde, Stationsplein 10 te Leiden; telefoon nr. 01710-48333, toestel 4026 of 4027. Of zendt ze di rect aan ons adres; eventuele door u te makén (porto-)kosten zullen door ons worden vergoed. Voor uw medewerking zeggen wij u bij voorbaat hartelijk dank. Namens het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde, ROB NIEUWENHUYS ISANATURN-REKSTOK versterkt de buik- en rugspieren. I Bestrijdt rugklachten en trage spijsverte- I ring. Verbetert het figuur. I Overal toe te passen. X Prijs f 42,50 Vraag folder bij T MEDICOR - Den Haag A2 t v. Hoeylaan 28 - Tel. 070-850093 I |IIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIillllllllllllll!lll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin Spekkoek onze SPECIALITEIT, naar het ori- ginele recept van OMA TJANG. plm. 650 gr. f 7,en plm. 1300 gr. 12, Vlierboomstraat 598, Den Haag, Tel. 070- 33 90 67 j BESTEL T IJ DIG «HiiimiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiii "MOESTIKA" In de jaren 1946 en 1947 werd ik met mijn gezin overgeplaatst van Ma kasser naar Kendari. Ik werd aldaar tewerkgesteld als compagnies-admini strateur en later als voedings-onder- officier. Als voedings-onderofficier had ik dan ook vaak te maken met leve ranciers e.d. Een van de leveranciers was een zekere Pak Atmo, een oude man en afstammend van de Javaanse adel. Ik wist dat er op een bepaalde tijd geen eieren op de markt te krijgen waren. Ik sprak dus mijn ongerustheid hierover uit bij Pak Atmo, maar deze suste mijn ongerustheid weg, zeggen de: "Bij Pak Atmo kun je altijd eieren kopen, schaars of niet schaars. Ik vroeg hem op welke manier hij mij 300 eieren kon leveren, nu er nergens eieren te koop waren. Hij haalde uit één van zijn zakken een soort witte knikker en liet het mij zien. "Dit", zei hij, "is een versteend ei en dit heb ik gevonden in het binnenste van een ei. Een versteend ei in klein formaat dus. Zolang ik dit ei heb, kan ik altijd leve ren. "Een soort Mustika" zei hij. Bij dit gesprek was mijn vrouw ook aan wezig. Pak Atmo haalde uit zijn zak een andere "knikker", wat later bleek een versteende klapper te zijn, althans in klein formaat. Hij gaf het aan mijn vrouw en zei: "Bewaar het goed of maak er een hangertje van. Zolang U de versteende klapper bij U hebt, zult U nooit de verdrinkingsdood ondergaan, ook ai lijdt U schipbreuk op zee". Mijn vrouw draagt de versteende klapper als hanger bij zich en wij ge loven vast in de uitspraak van de oude Javaan uit Kendari. A. G. Nemmers fc» Juweliers - Horlogers 3x Den Haag THOMSONPLEIN 18 NOG EVEN GOED ONTHOUDEN! 1. Dit kerstnummer is een com binatienummer van 11 en 12. U heeft deze maand dus maar één nummer. Het eerstvolgen de komt pas op 15 januari uit. Dus NIET habis boelan rappel leren dat U een nummer te weinig hebt ontvangen. 2. Ons kantoor (inclusief de To ko!) is van Kerst t/m 1 januari GESLOTEN. 28

Tong Tong | 1968 | | pagina 28