Ja, TONG TONG vertelt. En alle vertellingen worden uitgesproken tegen de verre achter grond (nu verder dan ooit!) van de Indische bergruggen en vulkanen, die ons herinnerings beeld ALTIJD markeren, en die ons werkelijke leven en ons wijsgerig denken dieper hebben doordrongen dan welk ander patroon ook. Deze foto toont boven het wolkendek uit de toppen van de Tangkoeban Prahoe en de Boerangrang aan de rand van de hoogvlakte van Bandoeng, welks ontstaan in de onsterfelijke legende herdacht blijft van Sang Koerihan en Dajang Soembi samen met de op de foto onzichtbare berg Boekittoenggoel. De Boekittoenggoel is namelijk de boomstronk, de Boerang rang de bladerkroon van de boom, uit de stam waarvan Sang Prahoe het verhaal aan de hemel schrijft van een tot ondergang gedoemde liefde. Het verhaal is terug te vinden in het door ons in de handel gebrachte stencil (f 0,50 van het ontstaan van diverse plaatsnamen in Indonesië. zonden stukken van ons naar Neder landse periodieken werden geweigerd! Alleen wat begrijpelijk was naar Euro pese normen, of nuttig, werd (in be scheiden mate) geaccepteerd. De ge boren verteller uit het Morgenland dreigde te sterven. Gelukkig kwam toen Tong Tong. En zijn in de loop van ruim twaalf jaren honderden Indischgasten aan het ver tellen geslagen. Apa gunanja untuk Nederland? Welk nut heeft het voor Nederland? Misschien helemaal geen nut. Tong Tong is nog steeds een out sider in de publiciteitswereld, onbegre pen en (dus) niet gelust. Al was het alleen omdat 't aan kastjes gewende volk van Nederland geen houvast heeft aan dit rare blad, waar "letterlijk ieder een" in schrijft, links- en rechts-ge- oriënteerden, allerlei geloven, kandjeng besars en kleine boengs, Hollanders en Indonesiërs en alles wat daartussen zit. Over filosofie en een tjitjak aan de muur, over literatuur en 't maken van sambal goreng oedang, over moderne zakelijkheid en over geesten, over matig opgezette ondernemingen en over nasib. En niet omdat datgene waarover verteld wordt enige waarde heeft, of de gene die spreekt enige waarde heeft, maar omdat wij 'gewoon op jacht zijn naar ons hart", zoals alle Kinde ren uit het Morgenland sinds mensen heugenis in de Vertelling op jacht zijn naar hun hart. En in deze pasanggrahan, die "De Indische Tong Tong-gemeenschap in Europa" heet, of tweeduizend jaar ge leden de karavanserai was in de woes tijn waar Sindbad, Sheherazade of Omar Khayyam vernachtten, daar zijn wij weer als verteller bijeen zonder onderscheid des persoons. de super intendent en de douane-ambtenaar, de patrouilleloper en de handelsagent, de overgeplaatste pandhuisbeheerder en de kleinlandbouwer, ja, en ook de mandoer van de pasanggrahan en de patih-op-doorreis. Wij zijn allemaal "op doorreis" in dit mysterieuze bestaan op aarde. En beurtelings doen wij wat het Lot ons voorschrijft te doen, en vertellen wij van de harteklop van al onze onbe grepen doeningen in deze wereld. Een harteklop met een glimlach en met een traan, met een nooit vervulde hoop en een onlesbare dorst naar steeds ver der wijkende verten, waar ergens "ons laatste huis" moet zijn. In deze vertellingen herleeft het Le ven weer in vergeestelijkte vorm; zui verder, eerlijker en stralender dan het ooit geweest is in werkelijkheid, terwijl ongemerkt de laatste gloed dooft in het Kampvuur van de Daad en zacht wordt toegedekt met de reine, witte as van de vergiffenis, de troost om wat nooit heeft mogen zijn en de terug keer tot stof en as van alles wat vol bracht werd. Een voor een vermijmeren de ver tellingen en worden deel van de nacht tesamen met de wiekslag van de eeu wige nachtvogel, het ritselen van bla deren in de nachtwind, zacht als adem; de zang van cicaden van duizenden jaren her en duizenden jaren die nog komen zullen. En wordt elke vertelling een thuisvaart naar het firmament, dat eeuwig nieuwe sterrenkronen tovert om de top van de Rindjani, de Tang koeban Prahoe, de Ardjoena. Vaar veilig thuis, beste vrienden. En vertel! T.R. Bij Tong Tong hebben we nog een opruimpartijtjeliggen van die eerste exemplaren van "Tjies" die dus in Bandoeng gedrukt werden. In die aller eerste Tjies staan twee short stories minder dan in de Tjies die in Holland werd uitgegeven. Maar er staan ook vijf gedichten in en de "Intro"Heeft alleen maar voor verzamelaars waarde, maar we geloven dat er toch liefheb bers genoeg voor zullen zijn. Zeker voor de prijs van 3,(incl. porto)! Jó, beli, jó! NASSI-ADVIES-BUREAU Op verzoek van het Nassi-bestuur vestigen wij voor belanghebbenden, wellicht ten overvloede, de aandacht nog eens op het feit, dat men voor bijstand in zaken betreffende visum verleningen aan personen in Indonesië en voor alle daarmede verbandhouden de kwesties, zich kan wenden tot het "NASSI-ADVIES-BUREAU", Javastraat 14, Den Haag (telefoon 070- 18 08 89). Iedere dinsdag en vrijdag VAN 9- 12 UUR houdt Mr. L. J. Tissing, ex-onder directeur C.C.K.P., bijgestaan door de heer J. M. Koenekoop, aldaar zitting. 5

Tong Tong | 1968 | | pagina 5