HET GELUK VAN HET JAGEN Varkens jacht met modderbad 2) Ach meneer, net een zwijn onder de modder! J. M. VAN EXEL's Schoenhandel Ondanks B.T.W. vele voordelige aanbiedingen! Mag in geen bibliotheek ontbreken f 6,0,45 porto. "De jacht behoort tot het zuiverste repertoire van het menselijk geluk". JOSé ORTEGA Y GASSET Op een zaterdagmiddag had ik met Roel Eras afgesproken om op Roen- koet te jagen (posteren). Het was 2 dagen na Ie kwartier dus ideaal om op tjelengs te loeren. Omstreeks 3 uur 's middags was ik bij hem en zijn we op mijn B.S.A. motorcar naar Roen- koet gereden. Bij de gids de car ge stald en informeren waar we goede kansen zouden hebben. Omstreeks 4 uur hadden we elk zo'n plaats gevon den en was 't wachten op de komende dingen. Na ongeveer 1 uur kwam er een babon zich melden en met een 6.5 mm vol mantel tussen de kijkers verhuisde ze naar de eeuwige jacht velden. Omstreeks 7 uur een schot van Roel en kort hierop kwam er een opgescho ten jongen al hijgend me vertellen: "Wah ndoro, ndoro moeda Eras pajah sendjata né mbledos, andapan né mo- gok" 'j. Als de gesmeerde bliksem uit de boom en rennen naar de plaats waar Roel was, na eerst de tjeleng naar de motor te hebben laten bren gen. Na 10 min. hollen zag ik Roel op een galangan staan. Ik vroeg hem hoe ik bij hem moest komen want tussen ons in was 't terrein drassig en be groeid met hoog gras. "Loop maar door dat hoge gras hier naartoe anders moet je een eind omlopen". Gemak kelijk gezegd, 't Gras reikte tot mijn borst en ik liep in de blubber. Na —10 min. baggeren liep ik haast tegen 'n zwijn op, dat zich daar schuil hield. Tjeleng van de larie en ik toch ook van de schrik, tenminste dat pro beerde ik. Toen ik eindelijk bij hem was vroeg ik hem wat er eigenlijk ge beurd was. "Na mijn schot is hij aan de haal gegaan en mijn lege huls zat klem, ik hem moeten lantak om 'm er uit te krijgen". "Groot", vroeg ik hem. "Neen, een babon, ik heb hem achter zijn oor geschoten". "Waarom geen vangschot gegeven Roel?", vroeg ik hem. Hij zei niets maar keek me raar aan. Ik begreep hem want hij had een enkel-lader cal. 20 met goud gravure "Specially made for picking bananas". "Hier is hij naar toegelopen, kijk maar, je kunt hem gemakkelijk volgen". "Houd vast mijn spuit, ik zal hem wel afmaken, zei ik. In die tijd had ik een nine-shots revol ver cal. 22 waarmee ik aangeschoten zwijnen een vangschot gaf. Na even zoeken zag ik hem geen 2 m. van de galangan liggen. Flashlight aan, revol ver op de slaap gericht en schieten. "Tik", hoorde ik, nogmaals schieten, weer een tik. Na de zesde tik sprong hij met een grauw overeind. Nog bij tijds kon ik wegspringen en lopen naar Roel om mijn karabijn te pakken. Nu moest dat beest door pas omgeploeg de sawah lopen om in een bamboe zijn heil te zoeken. Ik was blij dat ik mijn karabijn weer in mijn handen voelde. Net dat ik schoot belichte Roel mij en 't zwijn van schuins achter. Een knal, wah lepat! Hoe en waarom weet ik niet. De tjeleng achterna in de blubber en afmaken voordat hij in de bamboe verdwijnt. Plotseling ging dat rotbeest op zijn achterpoten staan en met een gebrul draaide hij zich om en stond op nog geen 2 m. pal voor mij. Om te richten had ik geen tijd meer, dus schoot ik uit de heup. De kogel zat prachtig tussen de kijkers, om bij zijn kruis 't lichaam te verlaten. Dit alles speelde zich vlugger af dan dat ik 't neerschrijf. "Roel daar heb je jouw babonl Drie mans vracht njo, en moet je zijn hou wers zien". "Loh, daarnet was hij niet zo groot! Kijken waar ik hem geraakt heb, even zoeken". "Na ini", zsi^ik "in de heup, is ook achter 't oor'. "Je moet niet zo Fred". "Geef hier jouw spuit Roel, ik heb 't mijne gedaan. Jij sjouwt met die 2 kerels dat beest naar de motor". Twee bamboes werden van de kam pong gehaald. En dragen. Maar hoe! Niet zoals 3 man normaal pikollen, nee, meneer Eras wist beter. Op elke schouder een eind van de stok en elke drager 't andere eind. Nu komt t. Door 't lopen in de blubber gleden de koe lies elke keer uit en Roels nek werd in de tang genomen. Met kracht trok hij de pikollans van elkaar, waardoor de koelies hun evenwicht verloren en tegen de vlakte gingen of liever in de blubber, Roel meesleurend. Met een hoop herrie, gescheld en gelach kwa men we bij de motor. "Wah ndoro, kados tjeleng gopak"2), zei een van de koelies, 't Beest moest eerst ge wassen worden alvorens te kunnen ontweiden. Enfin, gedrieën gingen ze met de tjeleng weg. Na een half uur kwamen ze nat maar schoon terug. "Waar heb jij je en de tjeleng gewas sen Roel", vroeg ik. "Hier In de kali". "He, Roel, weet je dat er 's avonds met 't opkomend tij soms krokodillen in die kali zitten"? Hij was wel even stil. "We gaan eerst eten en dan naar huis, dan zijn we vroeg thuis, 't is nu pas 9 uur". "Nee Roel, we slapen hier en morgen gaan we vroeg naar huis. Ik ga niet bij nacht met 2 tjelengs en een duorijder naar huis". De andere ochtend vroeg, na een heerlijk bakje koppie toebroek gingen we naar huis en hoe. Op een gegeven moment, we waren net een bruggetje over, de weg was smal en hobbelig, zwaaiden we van links naar rechts en na 'n bamboe- pagger van 10 m. te hebben afge broken en schrammen aan onze benen, zijn we veilig thuis gekomen. Al met al een aardige jacht. F. A. H. Klein "Gut, meneer! De jongeheer Eras is in moeilijkheden. Zijn geweer is uit elkaar gesprongen en het zwijn is weerspannig! alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 «IIIIIUIHIIIIIIIIIIIIIIIIilllIHMJMII 22

Tong Tong | 1969 | | pagina 22