k f /eJ &E OVER BOEKEN EN RIJK ZIJN ■wi» O VILMA Radio Bolland HERINNERINGEN UIT EEN INDISCHE JEUGD "De uitgave in boekvorm van Vilma's "Om en bij de kleine anglo" is nu zeer onlangs van de pers gekomen. Het boekje, een aantrekkelijke pocket met een de Indische sfeer aardig treffend omslag-ontwerp van Rogier J. Boon, kreeg een korte inleiding van de be kende Indische schrijver Tjalie Robin son, waarin deze in het bizonder stil staat bij de magisch-religieuse beteke nis die de voor het branden van wie rook aangewende kleine anglo een open houtskooloventje van gebakken klei in de Indonesische samenle ving had. Het is deze kleine, op het achtererf van haar ouderlijke woning in Djokja, staande anglo die voor Vil- ma het centrale punt vormt waarom heen zich de herinneringen uit haar kinderjaren groeperen. Deze herinneringen worden op een voudige wijze en zonder literaire pre tentie verteld, hetgeen echter alleen maar ten goede komt aan de authen ticiteit van het verhaal en aan de hele verteltrant een sympathieke toon ver leent". 0O0 Aldus getuigt Wim Braasem (in een overigens veel langere recensie) over dit boekje, dat voor het eerst "het levenslicht" zag als feuilleton in het Haagse dagblad "Het Vaderland", 't Is overigens dit volstrekt pretentieloze en eenvoudige, (evenals in Lin Scholte's "Anak Kompenie"), dat ons in Vilma's jeugdherinneringen het meest treft. En dat ons ertoe gebracht heeft de gok te wagen, van het uit te geven in onze Moesson Reeks. Want Indischgasten blijken slechte Op een dag kwam een kennis-zaken relatie op Tong Tong. Hij liep geinte- resseerd langs de boekenplanken en bekeek wat erop stond nauwkeurig. "Jullie hebben aardig wat", zei hij goedkeurend", een mooie collectie, maar helaas zullen jullie daar niet rijk van worden!" "Hoezo?", vroeg ik nieuwsgierig. "Natuurlijk worden we door onze boek handel nooit rijk, we zijn immers maar een boekhandel-tje, dat met geen en kele zaak te vergelijken is?" "Dat is het niet", zei de man, "een gewone kiosk kan rijk worden! Het zit 'm in de boeken die jullie hebben, het sóórt. Ouderwets, geen sex. Een beetje meer pornografie of sexuele voorlich ting, hoe je het ook noemen wilt, dat verkoopt, daar zit geld in!" Dat wist ik allang natuurlijk, maar het is toch altijd weer een shock om de waarheid onder je eigen neus ge wreven te krijgen. En mijn ogen gleden over "onze" boeken, die boeken die we met zoveel moeite uit die giganti sche hoop lectuur die tegenwoordig op de markt wordt gesmeten, hebben uit gezócht. Och, we hebben zo schrik barend weinig eigenlijk, als je even denkt aan die 3 kilometer boekenplank van de laatste tentoonstelling op de RAI in Amsterdam. We hebben geen Cremer, Wolkers, van het Reve, Rem- co Campert, van Vugt, zelfs geen Annie M. G. Niets van alle moderne literatuur, poëzie en proza van honder den schrijfsters en schrijvers die aan de lopende band boeken produceren die over een jaar alweer vergeten zijn. Omdat ze niets opzienbarends vertel len over deze zieke wereld. Alleen op een opzienbarende manier getuigenis geven van hun eigen ziekte. Ook Margaretha Ferguson en Aya Zikken zie je al een poosje niet meer op onze boekenplanken. Al vreemd ge worden. Toch kijk ik met een soort van moe derlijke trots naar onze boekenrijen. Prachtige platenboeken over Indone sië, planten, dieren, bijzondere cultu ren. Naar het sprookjesboek van Bali, naar Hein Buitenweg en Rob Nieuwen- huys, naar Anak Kompenie en het Meisje uit Indië. Naar de detectives kopers te zijn van boeken. Zo zelfs dat de golf van Indische boeken die bij diverse uitgevers enkele jaren terug de markt veroverde, al lang weer ge zakt is tot een verdrietig rimpeltje op de zee van onze ervaringen. Desondanks wensen wij het juweel tje van Vilma een goede ontvangst toe. Selamat djalan in 1969! Te verkrijgen bij de boekhandel Tong Tong, f 5,90 incl. porto. van van Gulik en Agatha Christie, naar de vertellingen uit Azië. Naar de col lectie goede kookboeken (niet alle kookboeken zijn goed, we hebben toch een goede smaak, we weten toch wat goed eten is?) naar de nieuwe dure aanwinsten zoals het Operaboek van Leo Riemens, Het Verlaat Rapport In dië, de Memoires van GG de Jonge, het prachtige nieuwe Chinese kook boek. Zoveel voor ons, zo weinig als je vergelijkt met wat er te koop is. Maar boeken zijn duur, moet je als boekverkoper niet een beetje verant woordelijkheid hebben ten opzichte van je klanten? Je mag naar eigen eer en geweten toch niet alles ver kopen? O ja, ik weet het wel, we zijn niet "bij", bij lange na niet. We zijn kieskeurig en gauw gekwetst. Ouder wets en trots, en we willen niet be ledigd worden door de eerste de beste die een uitgever zo gek gekregen heeft zijn manuscript te drukken. We laten ons niet beinvloeden door de dage lijkse ophemelarijen in krant en t.v. We zijn voorzichtig, want we zijn dood gewoon bang voor de dingen die "niet pantes", koerangadjar zijn. Bovendien gaat het allemaal voorbij en waarom zouden we geld uitgeven voor iets dat over korte tijd vergeten is? "Boeken zijn je beste vrienden, ze staan altijd klaar als je ze nodig hebt", zei mijn vader altijd. Dat zij hij in een tijd dat boeken alleen geschreven wer den uit overtuiging of uit verlangen een medemens deelgenoot te willen maken van iets bijzonders. Niet om frustratie, onrust kwijt te willen zijn. Nee, door de boeken zal Tong Tong niet rijk worden. Dat is nooit een be doeling of zelfs maar een verwachting geweest. Het is altijd wel de bedoeling geweest dat U zich met een van onze boeken, duur of goedkoop, rijk zult kunnen voelen. Nog heel lang. LILIAN DUCELLE Stationsweg 143 tel. 070-60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070- 60.15.12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG OBRAL BESAR! In Grammofoonplaten. Prij- t zen vanaf 3 voor 2.75 en 3 voor f 3. a Radio Grammofoonmeubelen met enorme kortingen Originele GRUNDIG apparatuur. Speciale aanbieding in L.P.'s o.a Ambo- Jnees gemengd koor Excelsior voor f 6,25 Country Western L.P.'s vanaf ƒ5,95 t Het betreft allemaal nieuw van fabrikanten I Ingekochte goederen, GEEN overjarige 4 voorraad of beschadigde platen bij ons. 8

Tong Tong | 1969 | | pagina 8