BRUINE BUS REUNI Maus Rugebrecht Saldo per 1 november '68 Binnengekomen in Nov. '68 113,95 Dec. '68 509,68 Jan. '69 237,15 5.571,33 860,78 f 6.432,11 Hulpverlening St. Claverbond (Pater v. d. Drift) f 150, Bond van Oud Steurtjes 500, Hulpverlening rond Lebaran en Kerst in Oost-Java 550, SALDO per 1 februari 1969 f Er zijn de afgelopen maanden véél bruine kruimkens binnengekomen, in blikken, zakken, tjelengans, maar ook per giro. Het tijdrovende, maar daar om niet met minder opgewektheid en dankbaarheid gedane uittellen van de centjes deed Mevr. Sombeek, die lieve dame die zaterdag ook in de toko helpt. Dat U deze keer geen specifi catie (met initialen) van de bedragen vindt, komt omdat er te veel was en de plaats ons ontbreekt. Elk bedrag staat echter apart in onze boeken. We hebben met het jaareinde ook kunnen géven, dank zij LI. Aan die in stellingen, aan die mensen, waarvan we dachten dat ze wel een extra steun- 1.200 5.232,11 tje nodig hadden. Hun dankbaarheid is groot geweest en die brengen we bij deze over aan alle bruine kruimkens gevers! Vervolg vein: "Bij de Voorplan!" En dat is nou precies wat wij, long Tong-ers, onszelf en al onze vrienden al jaren (en altijd weer) in stilte toe wensen: dat wij in elk geval nooit te kort mogen hebben in het eenvoudig ste: een hapje rijst. Deze wens menen wij het best vorm te geven in onze kleine dandang, die daardoor als het ware een moestika wordt, gedragen door de zegen-wensen van duizenden Tong Tong-ers. Dat onze dandang ons er steeds ook aan herinneren moge dat ook an dermans dandangs gevuld moeten wor den als zij tekort komen en U te veel heeft. Selamat djalan dan, vrienden en vriendinnen van twaalf-en-een-half jaar. Nog vele jaren! En dat de dandang zijn weg zal vin den naar zeer, zeer vele, ook Holland se huizen. Op onze koperen verjaar dag: een zegenwens voor iedereen! T.R. De Stichting Nederlandse Slacht offers Japanse Vrouwenkampen en haar Bond Ex-Gevangenen van Over zee organiseert een grote Reünie voor allen, mannen en vrouwen, die in het voormalige Nederlands-lndië de Japan se bezetting en de daarop volgende Bersiap-periode hebben meegemaakt. De bijeenkomst zal plaats hebben op 12 april 1969 in de zalen van het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag van 11 uur 's morgens tot 4 uur 's mid dags. Het organisatie-comité bestaat naast de leden van het stichtingsbestuur uit de heren: Jhr. J. J. A. Alting von Geusau, Drs. A. Th. Boogaardt, O. Doeve, P. Ego, H. K. Engel, A. D. Lamboo. Belangstellenden kunnen zich wen den tot het secretariaat van de stich ting, adres: Mon Plaisir Conradkade Den Haag. Tel. 070 - 336.889. Op 50-jarige leef tijd overleed in Den Haag plotse ling Maus Ruge- bregt, een oud en goed vriend van Tong Tong en van allen die hier wer ken. Maus heeft Tong Tong gewerkt, maar het tempo werd hem hier te hoog (hij had nooit een sterk hart) en hij verliet onze dienst om daarna te gaan werken in de Indische archieven van het Kon. Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde, waar R. Nieuwenhuys zijn baas werd. Ook in deze dienst heeft Maus altijd veel extra's voor Tong Tong gedaan. Toch weten wij zeker niemand te kort te doen als wij zeggen dat hier in Holland Tong Tong "de grootste liefde" van Maus geweest is. In prac- tisch alle activiteiten en ondernemin gen heeft Maus een stimulerend en trouw aandeel gehad: het blad, de kulturele kring, de leeskring, de Pasar Malam, de boekhandel en Toko waar hij tot de laatste dag een trouw koper bleef. Nooit op een opvallende of aan dacht trekkende wijze, want dat lag nu eenmaal niet in zijn natuur, maar letterlijk eeuwig helpensbereid, eeuwig vol begrip, vergiffenis of waardering. Hij was één van die zeer zeldzame mensen, die ons leven op een zó on opvallende manier aanvullen, dat we niet in staat zijn hun verdiensten te noteren of op te sommen, maar als ze voorgoed van ons weggenomen wor den, staan we daar met haperende stem en lege handen, niet in staat te zeggen hoe enorm veel ze voor ons betekend hebben. Net als zóveel stukjes echt Indone sië, waar we vroeger niet over repten, maar waarvan we nu pas beseffen hoe veel ware rijkdom ze ons gaven: een koele achtergalerij, een djamboe- boom op het zijerf, de sonore roep van een woudvogel, het geluid van bikkelen op de stoep... Meer niet, om dat voor Maus "genoeg" de vervulling van het leven was. Hij is ook uit het leven weggegaan omdat vijftig jaar genoeg voor hem was. En argeloos is hij uit onze ruste loze wereld gestapt, niet om "een laat ste verre reis" te maken, maar om weer thuis te zijn. Selamat poelang, Maus. ook een tijd voor 3

Tong Tong | 1969 | | pagina 3