Piano? JANUARI 1943 Fa. R. R. GANZEVOORT *t« DJOtüA */&Co HAARLEM Komt U van BUITEN sebelah rotan armbanden van 24 krts goud (mas kertas) Januari 1943. Een krijgsgevangenen- transport verlaat Malang. Op straat hoeken staan zwijgende groepjes vrou wen te wachten. Hopend op een laat ste blik, een laatste groet. Een propje papier wordt tussen hen in gegooid en snel weggemoffeld voor een Jap het ziet. Als de jongens voorbij zijn, wordt het propje papier (een brief, beslist!) opengevouwen. Er staat bijgaand titelloos en on- ondertekend lofdicht op, geschreven door een nog steeds onbekend ge bleven gevangene. Het werd destijds door velen gecopieerd en verspreid. Een meisje uit Malang heeft het steeds bewaard en biedt het nu ter plaatsing aan. Wat we graag doen. In krijgsgevangenschap hebben on noemlijk veel mannen op "de vrouw" gedicht. Soms goed, soms stuntelig. Veel is verloren gegaan. Dit gedicht zou door elke Nederlandse letterkun dige smadelijk veroordeeld worden als rhetorisch, bombastisch. Misschien is dat in vredestijd ook wel juist. In vre destijd wordt men zelden zó emotio neel bewogen, dat "gewone woorden" tekort schijnen te schieten. In vredes tijd maakt men tegenwoordig erotische "gedichten" die op hun manier óók bombastisch zijn, al snapt men dat niet. Vergeet ALLE maatstaven, mijn waar den. Denk even intens aan de oorlog terug, hoe eindeloos kansloos en tege lijk hoopvol wij leefden, hoe eindeloos verlaten, beroofd, gekooid wij leefden, maar LEEFDEN en niet vegeteerden! Dieper en intenser mens waren. Herlees en herinner: Ik weet als gij, hoe in de dagen, Die om ons henen snel vergaan, De zorg ons drukt en duizend vragen, Die dreigend in ons leven staan. Er is geen antwoord op gedachten, Die zweven door ons denkend brein, Geen antwoord kunnen wij verwachten, Dat ons een zekerheid kan zijn. Wij kunnen niets dan samen trachten, De last te torsen die ons drukt. En blijft ons niets dan zelfverachting, Wanneer ons dat niet eens gelukt. Het is een plicht en niet alleen, De eisen die de tijd ons stelt, Maar ook, en juist om haar, de ene, De vrouw, die onze zorgen geldt. Want laten wij dit nooit vergeten: Het lichtpunt hier in ons bestaan, Voor u, voor mij, het machtig weten, Hoe fier zij in de branding staan. Hoe door haar handen wordt geheven, Een last die ons ondenkbaar scheen. Vóór dit, ons vredig huiselijk leven, Aan onze horizon verdween. Wij zien de schouders ongebogen, Ondanks de strijd die wordt gevoerd. En door de taal der vrouwenogen, Wordt stil ons hart en diep geroerd. Want door dit moedig, machtig weten, Te midden van de wilde nood, Bedoelen zij ook ons te sterken, En dat is machtig, dat is groot. O, als wij dit beseffen mogen, Maar dan ook werkelijk verstaan, Dan rijst een schuld voor onze ogen, Die nooit kan worden afgedaan. Nu blijft ons niets dan te vervullen, Ons eigen werk, dat is maar klein. Bij wat zij dragen, ja, wij zullen, Wij moeten harer waardig zijn. Zij vragen ons om niet te falen, Hoe ook hef leven ons zal gaan. Die schuld, die mogen wij betalen, Wanneer wij eenmaal buiten staan. Wij moeten schenken, wat zij vragen, En houden eendracht, moed en trouw. O, God, wilt Gij de krachten schragen Van onze sterke, dappere vrouWj ZOEKT U een mooie, gave, bespeelde Volledig gereviseerd Levering franco door geheel Ne derland met 5 JAAR GARANTIE. Betaalbaar in termijnen, zulks in overleg. Te bevragen: Westerhoutpark 11 Telefoon 023- 19480 Verkrijgbaar bij boekhandel TONG TONG INDONESIA, AN INVITATION een mooi fotoboekje. 7,80 0,30 porto OPNIEUW LEVERBAAR de fotoboeken van Hein Buitenweg: Op Java staat een huis, 5,95 0,30 porto Java: Droom en herinnering, 3,95 0,30 porto iliiiiiiliiiiiiiiiiiiii.N MiiiiiiiiiiiminnnMiiuiiiiHiiinimiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiMHilffliiuiiiiiinilNllilliuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ BRILJANTEN GOUDEN markiesringen schakelarmbanden t hangers krintjing IJ jTV# oorknoppen slangen II I I m/ I I gezet in 22 karaats goud colliers '1 I f\j Wil van 22 karaats goud Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 MIDO polshorloges Wij betalen, bij aankoop vanaf f 200,de reiskosten voor één persoon Den Haag geheel terug I I imnMiiiiiHHitiHminiiiiiiuiiHiMniiiiiMiiiiiiiMiiiiiiiniiMiii!uiiiiiiiiiiiiniiuu!iiimnHniimNtuinnniiHniHiiMMiiuiiMiiiiiiHmiNiiiniiiiiiiitiiuiuiiiMiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii)iiHiiiuniMi!uiHH!iiunimiiiiiuii;i!iiiiMiiiiiii:iiiinini»iinniiiiiiiiMUMMiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiHMiiniuiHHinMiMiiiMMMUiiniM!iiuiiiN!iHiiiinMiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiüi 11

Tong Tong | 1969 | | pagina 11