NOG MEER TEMPO-DOELOE'S nu als doel die berg metselzand. Let op". Ik legde aan en drukte af. Een daverende knal en een opstopper van de kolfplaat tegen mijn schouder. "Zie je? Dit is normaal en zo logisch als 2 x 2 4 is. Maar wat zonet tegenover die kidang is gebeurd is abnormaal, is wonderbaarlijk. Volg mij, dan haal ik gauw weer wat patronen en dan gaan wij samen naar de plek waar de kidang is. Het is nog licht genoeg". "Denk je dat die er nu nog is?", vroeg H. mij. "Dat weet ik wel zeker. En wij be hoeven hem heus niet te besluipen of ons verdekt op te stellen, want het beest is zo tam als een huisdier". De heer H. wist er wat anders op. Hij zei me: "Laat je karabijn maar thuis. Ik ga even naar huis om de boeken en het geld op te bergen. F. gaat met mij mee en wij komen dade lijk terug met drie geweren van de onderneming". "Goed", zei ik, "dan sluit ik meteen de fabriek af. Ik wacht jullie voor mijn huis". Al spoedig kwamen H. en F. opdagen met de drie ondernemingsgeweren, waarin alvast de patroonhouders met vijf patronen geschoven waren. Geza menlijk begaven wij ons met versnelde pas door de koffietuinen naar de plek waar ik de kidang het laatst gezien had. Ik liep voorop. Wij waren er niet ver meer vandaan toen collega F. plot seling uitriep: "Verdikkie, daar staat hij. Laten wij hem besluipen vanonder de koffie". "Dat is helemaal niet nodig", zei ik, "wij volgen gewoon dit pad tot wij er vlak bij zijn. Het beest gaat er voor ons heus niet vandoor. Gewoon door lopen". Doch innerlijk hoopte ik dat de kidang er nu wèl vandoor zou gaan. Op de plek gekomen waar ik eerst had gestaan, zagen wij tegen de helling het beest nog rustig van het malse groen eten. Het stond nu enige meters lager en dus dichter bij het pad waar wij stonden. Het was ongeveer zes uur en nog licht genoeg. "Daar staat onze held", zei ik hard op. Het dier hief zijn kop op en keek in onze richting. Het waren nu de heren H. en F. die stom verbaasd naar het dier stonden te kijken. "Het moet een tamme kidang zijn", zei de 1e employé. "Of het is hartstikke blind", fluister de F. "Wat doen we? Schieten of laten lopen?", vroeg ik. "Het is te verleidelijk", antwoordde F. op zachte toon. "Een kindangboutje lust ik wel". De kidang was inmiddels een ietsje hogerop gegaan en terwijl het stond te eten gaf het zijn flank bloot. "Nu zullen we hem te grazen ne men", zei collega F. "Als ik zeg "vuur", drukken wij tegelijk af". Naast elkander staande, de geweren gericht, vormden wij een vuurpeleton. "Vuur!" comandeerde collega F. Bijna gelijktijdig werden drie droge klikken gehoord. Alle drie geweren ketsten. "Nog eens", zei F vastberaden. Snel trokken wij de grendel van de gewe ren open en weer dicht. De onafge- gane patronen tuimelden achter ons op het gras. "Vuur!" Voor de tweede maal ketsten de geweren. "Driemaal is scheepsrecht. Aanleg gen. Vuur!" Ik hoorde de geweren van H. en F. weer ketsen. Ik had mij ditmaal niet aan het commando ge houden omdat ik de laatste wilde zijn. "Als mijn geweer nu nóg ketst is de zaak bekeken", zei ik. H. en F. ke ken zwijgend toe. Ik drukte af. "Klik", zei het geweer. Ik bracht het geweer aan de voet, keek de heren aan en vroeg: "Geloven jullie het nu?" "Ik kan er met mijn pet niet bij", zei de 1e employé. "Misschien zijn de patronen voch tig", zei F. 'Ongelovige Thomas!", riep ik uit. Meteen haalde ik de houder die nog twee patronen inhield uit mijn geweer, trok de grendel open en schoof één der geketste patronen in de kamer. De kidang was ondertussen bij een koffieboompje gekomen waar hij zich rustig neervleide. Het geweer naar de ijle lucht richtend zei ik: "Tien tegen één dat deze gebruikte patroon nog af zal gaan, mits je het geweer niet op die kidang, die wij nu Vrijkogel zullen noemen, richt. Daar gaat hij". Ik drukte meteen af. Een daverende knal, veelvoudig weerkaatst door de omliggende heuvels. H. en F. schrok ken ervan omdat ze dat niet hadden verwacht. Nóg minder hadden ze ver wacht dat de kidang na het schot zou blijven waar hij was. Hij richtte zich op, strekte zijn hals en stiet een luide kreet uit. Toen wendde hij ons de rug, liep op z'n dooie gemak de helling op en verdween onder de koffiebomen. "Nu behoeven jullie het óók niet meer te geloven, want jullie wéten het nu", zei ik lachend. "Ja", zei collega F., "het is of de duvel er mee speelt". Zwijgend gingen wij de weg terug, ieder naar zijn eigen huis. De volgende dag op de fabriek, vroeg de machinist Kasiran me: "Meneer, heeft u gistermiddag op die kidang Woeloong gejaagd?" "Kidang Woeloong? Wat is dat". "Dat is die kidang met die zwarte streep over de ruggestreng". "Ja, we hebben wel op een kidang gejaagd, hier beneden in de H-tuinen, maar ik heb geen zwarte streep over zijn rug gezien". "En heeft u hem kunnen raken?" "Neen, de geweren gingen niet af". "Ik heb toch een schot gehoord". "Dat was een schot in de lucht, Kasiran". "O, dus toen u in de lucht schoot ging het geweer wèl af immers?" "Ja, toen ging het geweer wèl af". "Meneer, u moet niet boos worden dat ik het u zeg, maar schiet u liever niet op dat beest. Het is de kidang Woeloong die ik bedoel. Dat beest is heilig en erg tam. Vraagt u het maar aan de snoeivrouwen. Als zij aan de koffiesnoei bezig zijn, loopt dat beest steeds om de ploeg heen. Wij kennen dat beest al jaren. Het is een lief beest". "Goed dat ik het nu weet, Kasiran. Doch hoe verklaar je de onkwetsbaar heid van dat beest?" "Meneer, er zijn zoveel dingen die voor ons vreemd zijn maar die wij niet verklaren kunnen. Ik ben maar 'n dom me Javaan. Die kidang heeft U zijn onkwetsbaarheid bewezen en daar kunt u geen verklaring voor vinden. Hoe zou Ik het dan kunnen?" Kasiran had gelijk. Ik had hem echter niet verteld dat mijn eigen geweer wèl was afgegaan, doch dat hét zich ge dragen had als "mertjon kembang api". J. RETHEI. SANATURN-REKSTOK versterkt de buik- en rugspieren. Bestrijdt rugklachten en trage spljsverte- ring. Verbetert het figuur. Overal toe te passen. o f 42,50 4- f 5,10 B.T.W. - Vraag folder bij: MEDICOR - Den Haag A2 t v. Hoeylaan 28 - Tel. 070-850093 Van HEIN BUITENWEG komt in april wéér een rijk geïllustreerde terug blik op Tempo Doeloe uit, nl. "HET KIND VAN TEMPO DOELOE" Prijs f 14,90 Bestel liever vooruit voor het straks wéér te laat is! Nog in voorraad van dezelfde schrijver: "SOOS EN SAMENLEVING" voor f 22,50. Wie dit werk nog niet heeft, bestel alsnog. Maak Uw Indische boekenplank zo volledig mogelijk! 15

Tong Tong | 1969 | | pagina 15