CATECHESATIE-LES UIT DE HEEL OUDE TEMPO DOELOE. (±1905) restaurant wijnands wn cecii oooooooooooooooooooooooooooc 8 J.G.YSSEL DE SCHEPPER ALLE VERZEKERINGEN VERMAAT ZONEN maandagochtend kijkochtend Zendeling vader Hinke kreeg een paar malen per week predikbeurten toegewezen voor Christen inheem sen, waarvan de mannen armoe dig gekleed en geschoeid waren en de vrouwen in sarong en kabaja op sloffen en met ge-klapperolie-de haar wrongen. Vader Hinke predikte steeds met innige overtuiging o.a. van toewan Adam en njonja Eva, waarvan de laat ste is "nakal sekali" en daarom "di- oesir dari firdaoes". Kortom, met liefde en overtuiging deed hij het werk voor zijn kerk en was niets voor hem teveel. Toch was er iets waar hij elke keer tegen opzag; dat was n.l. de cateche- satieles op zaterdagmiddag aan wezen en soldatenkinderen; allen jongens van 12 tot 15 jaar, slecht gekleed, on verzorgd en waarvan de meesten on beschaafd en brutaal waren. Vooral de volgende knapen maakten het vaak wel al te bont, te weten Dirk Z. alias Si-Ompong met divers.e "ven sters" in de beide rijen tanden van zijn mond. Dan Gijs P., altijd met zijn kletsnatte haren doordat hij instede van een bad thuis, kort voor het naar de les te gaan, een duik in de kali achter zijn woning en zonder zich af te drogen zijn kleren aantrok en haast- je-rep-je naar vader Hinke ging. Voorts Piet B. alias Si-Bondjol vanwege zijn grote misvormde kop met in de aldoor ge-opende mond een stelletje "paardetanden". Verder Klaas van Z. met rode sproeten en rood haar, waaraan hij de naam "Semoet Api" te danken had; hij was bekend als uitste kend schutter met zijn blaaspijp van de papajastengel kogeltjes, gemaakt van een homp klei. Je kon het hem aanzien, dat hij een echt soldatenkind was. Zodra vader Hinke zijn onderwijs opende met het gebed, haalde Klaas zijn blaaspijp uit de zak van zijn kaki- jas en was meestal Piet Bondjol met de doorlopend geopende mond de sigaar en dan ook vaak gedoemd van de schrik de kleipil te slikken. Vader Hinke was dan wel kalm en wijs genoeg op deze streken niet te reage ren teneinde van kwaad tot erger te voorkomenToen op één der lessen vader Hinke het had over de ark Noachs en vroeg of één hunner wist wie Noach was, antwoorde Gijs: "Si- nees op Pasar Senen, nir; hij is toe- kang es-poeter". Welnee, zei vader Hinke, Noach was een zoon Gods, die voor de zondvloed zich een ark mocht bouwen." "Sonfloet wat is dat die, nir?" vroeg één der jongens. "Dat was een grote bandjir" antwoorde vader Hinke. En Gijs direkt daarop "Wah lekker nir; spelen in de kali met gedebok pi sang!" Vader Hinke ging voort: "De ark was net zo groot als de mailboten op de Tg. Priok, jongens en moest Noach het voorzien van een groot venster, reikend tot ongeveer 1 meter van het dak en waardoor heen alle dieren in het schip moesten worden gebracht." Direkt riep Piet Bondjol uit: "Masah alleen 1 fenster in die grote schip, nir?" En ook Klaas: "En die fen ster maar 1 meter, nir; ik heloof niet immers die olifant hoe kan hij derin en deruit, zijn peroet zo groot ook, nir!" En naar elkaar wijzend beweerden Klaas en Piet: "Hij heloof niet, nir; hij zeg die boek ngatjoh:" Vader Hinke sloeg geen acht hierop en ging verder: "Noach moest van alle diersoorten 1 mannetje en 1 wijfje in de boot bren gen," waarop Klaas snel de opmerking maakte: "Biar kawien!" en Dirk Om- pong uitriep: "Ach nir, hoe kan dat de ze, mijn oom Bèllem hij zeg ister kira- kira 600 soorten binatang-binatang; dus in die ark wordt 2x zoveel als van allemaal 1 mannetje en 1 wijfje." "Nou wat zou dat, zei vader Hinke, die ark was groot genoeg." Klaas gauw weer: "Ja maar nir, ik dit niet begrijpen; im mers als de tijger hij ziet de kambing, hij eet op; als de slang hij ziet de ajam, hij eet op; zo ook de loewak hij eet op de glatiek." En Gijs vervolgde: "De kat hij eet de muis; de garong hij eet de kantjiel." Tenslotte deed ook Dirk een duitje in het zakje met: "De leo hij eet de kidang, nir. "Waarop Klaas te gen Dirk: "Maar als de leo hij ziet jou, hij loop weg, lus jou niet dong!" Toen zei vader Hinke min of meer boos "Klaas houd je mond als jou niets gevraagd wordt!" Waarop deze toch nog antwoordde: "Ah nir, deze allemaal bohong, fopperij sadja, nir; als so, ik geloof niet deh, uw boek ngatjoh betoel, nir!" En vader Hinke wilde juist vervolgen: "Dus Noach moest toen Gijs hem in de rede viel: "Nir, die wilde dieren beslis ze gaan Noach opeten, als hij wil ze vangen!" Maar vader Hinke verklaarde: "Noach was een zoon Gods en werd daarvoor ge spaard, Gijs." Waarop de laatste voort ging met: "Die Noach tog mens als wij, nir,; dus wij ook kinderen van Hot; u zelf zeggen verleden keer op katege- saasje! "Vader Hinke ging maar verder: "Wij zijn zondaars en Noach was een braaf mens! Hij nam dus van alle die ren een mannetje en een wijfje!" En weer vroeg Gijs; "Hoe kan hij weten mannetje of wijfje, nir? Er klonk een luid gejuich, Klaas voegde er meteen aan toe: "Mannetje muskiet tog pertjies deselfde als wijfje muskiet, nir! voor Noach tog moeilijk om te weten als mannetje en wijfje matjem-nja sama- sadja. Tjoba hij weet mannetje tjitjak of wijfje-nja? als van paard si, makke lijk te zien, gampang betoel die, nir; engah bisah salaah deh, tanggoeng!" Vader Hinke vervolgde: Noach was 600 jaar oud toen de zondvloed kwam" Dirk pal erop: "Wah als hij kakèh, hoe kan hij alleen bouwen zo'n grote schip! Ik heloof niet ach, door maar ngatjoh- si!" Vader Hinke ging verder: "Noach werd zelfs veel ouder, Dirk, wel 900 jaar!" En opnieuw Dirk: "Ach, u fop ons nir; wij heioven niet! Kom lui, wij haan maar naar guis!" Inderdaad was het net tijd om op te houden en vader Hinke dankte en hij bad, dat de les de volgende keer beter en vlotter zal gaan, terwijl intussen de blaaspijp van Klaas tot slot nog even zijn diensten deed n.l. kreeg Piet Dondjol wederom een kleipil in de keel, waardoor hij erg hoestte, maar zich revancheerde door Klaas met 'n flinke homp klei op diens sproeterige snuit te gooien tot grote hilariteit van de o- verige bandietjes. Enpee. O Alg. Ass. bedrijf „Argo" Kantoor en woonhuis Corn, de Witt- laan 83, Den Haag, Telef. 55 71 72 DOOOOÖ HOLLANDSE en INDISCHE KEUKEN Hoogstr. 12 - Den Haag - Tel. 600712 Dir. M. WIJ N ANDS v/h Grand Hotel, Makassar Juweliers Horlogers 3* Den Haag THOMSON PLEIN IS 18

Tong Tong | 1969 | | pagina 18