"Ships that pass..." I Wij zijn in feite beweeglijk eigendom van "de zee der mensheid", zoals elk schip in wezen bij de zee behoort en niet bij het land, een haven of lijn dienst. En zoals schepen worden be stuurd door mensen die niet bij de constructie van het schip behoren, worden wij in ons leven bestuurd door andere machten die "constructief" niet bij ons horen, ook al lijkt het of we een vrije wil volgen. "Andere machten" die voor mensen allerlei namen heb ben, van diverse variaties van "God" af tot het ledige "Lot" toe (geen ruzie maken, ja? wij zijn allemaal uit Indië en kennen alle levensbeschouwingen!), maar die op de een of andere manier ons leven besturen, ook ontkennen we het als rasechte atheïsten en rationa listen "in alle standen". Andere machten...en ook andere reizigers. y Daarvan vertelt ons het andere plaatje bij dit artikel. Dat ons toege stuurd werd door mevr. Meijer uit Nepal. Een doodgewone naam. En ook mevrouw Meijer is "heel gewoon", maar in dat "gewone" van een zó sterke soliditeit en kalme zelfverze kerdheid dat we verbaasd zijn dat er nog zoveel mensen per sé ongewoon of buitengewoon willen zijn. zijn: de zuster van Nehru en de Dalai Lama van Tibet!... Voor wie ze hoogstwaarschijnlijk ook wel weer "a ship, passing in the night" zal worden. Zoals ik het voor andere mensen ben geweest. En U voor wéér anderen. Het leven is veel wonderlijker dan we denken. We denken zo gauw dat we net als een schip behoren bij een vaste lijn, een vaste haven, een vaste natie, maar dit zijn alleen maar toevallige toestanden, waarvoor geen vaste constructie bestaat, zoals b.v. van een meerpaal op een kade. Eens, vele jaren geleden, zat ik in een trein ergens in Europa. En de jonge dame links op de foto zat in hetzelfde compartiment. Vóórdat we het wisten waren we in een typisch formeel treingesprek, waarbij bleek dat die bruine Indische jongedame geen Frangaise was, al kwam ze uit Juan les Pins, maar een Indische. En ik was ook geen "zuiderling", maar kwam ook uit Indië. Zij was de dochter van de bekende Indische lucht macht-generaal Fiedeldij en ik was de bekende schrijver, enfin, het deed er allemaal eigenlijk minder toe wat we door onze positie waren. Het was alleen maar leuk om de vreemde we reld opeens samen te zien door de zelfde Indische ogen, met dezelfde In dische achtergrond en met dezelfde Indische spraak. Zonder "maloe koe- tjing", vrij, openhartig en blij. Het gaf je een gevoel van zelfs in de vreemd ste vreemde thuis te zijn. En daarna zouden we weer ieder ons weegs gaan en elkaar nooit meer zien. Zoals altijd gebeurt met kennismaking in treinen of vliegtuigen of op boten. Ships that pass in the night...en zelfs passagiers op hetzelfde schip in de zelfde nacht: hoe kort "kennen" zij el kaar eigenlijk om een langdurige her innering te kunnen bewaren? We zijn voor elkaar meestal niet meer dan tekeningetjes op een lei. We worden afgesponst en we zijn "weg". En het doet compleet als een won der aan als je opeens een foto onder ogen krijgt, en kijk, daar is dat passa- giertje uit de trein weer. Nu echtgenote van de Franse vice-consul in Bombay. Hier samen op één plaatje met "be kenden", die voorgoed ver weg zullen Ik heb mevr. Meijer in de bersiap- tijd heel even gekend. En uit de verte: een eenvoudige Indische mevrouw op leeftijd in een gewoon en onbeduidend gangetje. Dat in een eenvoudige jurk haar blandja deed bij de djoewalans aan huis. Je zou "over haar heen lo pen", zegt men meestal als men het heeft over onopvallende mensen. Hoe komt die eenvoudige Indische dame nu in Nepal? Met welk reisge zelschap? Zonder gezelschap. In haar eentje, zonder andere talen noemens waard te kennen, gaat ze af en toe op stap de wereld in. En altijd naar het Oosten. Europa kent ze niet, noch Amerika. Noch heeft ze enig verlangen dit te zien. Wél is ze op reis geweest helemaal naar het noorden om het Noorderlicht te zien. En dwars door het Midden Oosten is ze geweest en ze heeft Moskou gezien en Georgië. En Libanon en Perzië en veel meer nog. Dus is ze ook aan de voet van de Himalaya geweest en heeft in het dorp je op dit plaatje, Kathmandu in Nepal, kort gelogeerd. En de herinnering aan

Tong Tong | 1969 | | pagina 4