SLANGEN O VILMA Hoeveel slangen zouden wij niet doodgeslagen en/of opgegeten hebben tijdens onze vacantie in Thailand/Bir ma.... Jim Oostenbroek (4 koningstijgers neergelegd binnen 10 minuten op Stan- vac-boorterrein Pendopo bij Palem- bang) werd eens door een assistent resident gevraagd een slang op te ruimen die onder z'n woning huisde. Jim deed 't en grondig! Gewapend met een lampoe sentolop en een Winches ter Take-Down .351 daalde hij af in de lugubere ruimte onder het huis...Het was er vochtig, donker en het rook muf...De slang .wakker gemaakt door gerucht, een heen en weer zwaaiende zoekende lichtstraal richtte zich op... Goejemorgen, wat een knaap!!!! Die kop met de flitsende tong, de in het licht glinsterende ogen...Jim schiet als een fluit en de solide .351 soft nose kogel deed de rest. Een schitterende en zeldzame koningscobra van twee meter lengte... Ik heb in mijn leven nog nooit zoveel slangen gezien als in Toelangan (bij Sidohardjo). Als kind van een jaar of 4-5 (er bestaan wérkelijk beschermen gelen voor dronken lieden, slaapwan delaars en kinderen) speelde je b.v. onder een loentas-haag en groef ge regeld slange-eieren uit de grond...van die langwerpige... puntig aan beide einden...Soms hoorde je het vreemde ritselende geluid boven je als er weer eens een slang langs en door het loen- tasblad schoof...(leuk ja?) Op een keer hadden we een kloek met tien mooie donzige kuikens. Iedere morgen liepen ze, trotse moeder voor op in de achtertuin, tjèker-tjèker naar tjatjings, rajap, orong-orongs en meer van dat spul. Dat konden ze veilig doen want de haan hield zoals het een or- Vervolg van pag. 6 iemand teleurstelden. Zijn geestelijke kennis moet wel zeer uitgebreid zijn geweest. Er bestaan van Dr. Sosro Kartono zeer veel foto's, die door zijn vrien den bij verschillende gelegenheden zijn gemaakt zowel buitenshuis als aan het schaakbord. Hij was een goed schaker. De mijne zijn allemaal met mijn hele huishouding verdwenen tij dens het verblijf in de kampen. Maar er zullen nog wel genoeg kennissen van hem zijn, die voor de 2de wereldoorlog Indonesië al hadden verlaten. Ik hoop dat zij al de artikelen over hem in de T.T. hebben gelezen en er ook hun steentje aan willen bijdragen, om zo een monument te bouwen uit dank baarheid voor alles wat hij voor ons deed. M. J. Overduyn P.S. Dit is het 3de artikel. Wie volgt? dentelijke en degelijke huisvader be taamt, behoorlijk de wacht. Geen bi- doe, alap-alap of oeloeng waagde het te dicht in de buurt te komen uit res pect voor een paar vlijmscherpe hane- sporen... Het was kokki die op een kwade dag constateerde dat er geen tien maar slechts zeven kuikens waren. "Loh! Koetoegé moeng pitoe! 'n Di ja lijané? Ajo, goleklü! Maar hoe er ook "ge- golekt" werd, het waren er zeven en het bleven er zeven. Ja, men had wel de alarmkreet van de haan gehoord, maar och, manoek oeloeng ora wani taroeng karo djago... En op een morgen was kokki in de achtertuin bezig met haar tampah en ze zag de boosdoener...OELOI! Waar kwam ie vandaan? Uit de aangrenzen de riettuin (s.f. Toelangan) over een dijkje, door een droge sloot, langs onze mangga-golekboom, het erf op. Ik ben er nooit achter kunnen komen wat voor soort slang het geweest is. Een python? Een poespo-kadjang? Is dat hetzelfde? In ieder geval was het een knaap van een reptiel, ter dikte van een arm. De haan sloeg alarm...De haan die onver saagd bidoe, alap-alap en oeloeng tegemoet getreden was en voor een eerlijk gevecht nooit uit de voeten was gegaan, tja wat wilt U. Wat voor kans heeft nou een haan tegen dit kruipend geweld? Pa werd er bij gehaald. Dat was in no time gebeurd. Je stak een weggetje over en was zo bij het haltetje. Een oude tjies en een X-patroon! "Waar is de slang"... Het is niet eenvoudig de beweeglijke kop van een voortschuifelende slang met een enkele kogel te treffen, dus moest het doel benaderd worden. En plotsklaps ging het beest iets heel geks doen, n.l. HET RICHTTE ZICH BIJNA IN VOLLE LENGTE OP EN SPRONG OVER VADER HEEN Het schot was helaas een misser. De slang is nooit weer teruggekeerd. G. H. Bartman Lampoe sentolop electr. zaklantaarn Winchester Take Down .351 Jacht- buks, 5 of 10 schots, half-automatisch, kaliber 8,92 mm. Loentas veel geplant als haag, de jonge scheuten zijn eetbaar. tjeker-tjeker met de poten in de grond krabben tjatjing worm rajap witte mier, termiet orong-orong veenmol bidoe bosarend alap-alap sperwer oeloeng kiekendief Loh! Heel Koetoegé moeng pitoe! Er zijn maar zeven kuikens! De nieuwste uitgave van de Moesson Reeks verkrijgbaar bij Boekhandel Tong Tong f 5,90. Jeugdherinneringen uit het oude Djocja. DE HAAN Mevrouw, een jurk vertonend aan be langstellende jongeman: "Hoe vin U! Mooi ja?" Jongeman, nogal matjes: "Ja, mevrouw, mooi". Mevrouw: "Met de haan hemaak, me neer, met de haan!" Jongeman, verbluft: "Met de haan?" Mevrouw: "Met de haant, met de haant!" en wappert verduidelijkend met poezelig handje. Jongeman: "O ja, met de hand natuur lijk. Mooi mevrouw". (Ingez. door Wally) 'n Di ja lijané waar zijn de andere? Ajo, golek! Vooruit, zoeken! Manoek oeloeng ora wani taroeng karo djago De kiekendief (vogel) durft niet te vechten met de haan!!! Oelo slang tampah wan 7

Tong Tong | 1969 | | pagina 7