Een Engelse Djaja-Baja (I) Mother Shipton's Prophecy j J. M. VAN EXEL's Voor de nieuwe lente, yRCPHP.eiES. Carriages without horses will go. And accidents fill the world with woe Around the world thoughts shall Ay In the twinkling o( an eye Thraugh lulls man shall «da. I And no horse or ass be by his siJe. Under water men shall w»Jk, Shall rule, shall sleep. shaH talk In the air men shall be seen, In white, in black, in green. Iron in the water shall float As easy as a wooden boat, Fire ard water shall more wonders do England shall at last admit a Jew. OLD MOTHER SHIPTON. BORN At KNARESDRO JULV 6.146ft- <lAR.R.*Tr? IQO* Niet alleen Java heeft zijn Djaja-Baja gehad, de geheimzinnige koning van Kediri, wiens wonderbaarlijke profetieën in tijden van crisis (b.v. de tijd der malaise of die der Japanse bezetting) zo veel opschudding en verbijstering onder het publiek veroorzaakten. Ook Engeland heeft een dgl. figuur gehad, geen koning, doch een vrouw van eenvoudige afkomst, "Mother Shipton", wier voorspellingen tot in de vorige eeuw nog opgeld deden. Evenmin ais over Djaja-Baja is om trent haar persoon veel bekend, som migen menen zelfs, dat ze nooit be staan heeft. Gewoonlijk wordt aange nomen, dat ze in het jaar 1488 geboren werd en in 1561 overleed. Haar meis jesnaam luidde Ursula Southill en zij werd geboren bij de Dropping Well te Knaresborough (Yorkshire). Deze bron bezit de merkwaardige eigenschap, om elk voorwerp, dat men er in dompelt, te verstenen. Zo toont men er nu nog een paar wollen handschoenen, eens eigendom van een lid van het koninklijk huis, die nu geheel versteend zijn, na dat zij met het bronwater hadden ken nis gemaakt. Ursula's moeder heette Agatha, en deze bezat reeds de reputatie van een toverheks, zodat de buren de kleine een "kind van de Duivel" noemden. Vader Southill had met haar geboorte dus niets te maken, aldus het volks geloof. Als dochter van Duivel en heks was onze Ursula natuurlijk foeilelijk, doch dit belette haar niet een goed huwelijk met een aannnemer uit York, Tobias Shipton, te sluiten. Zij eindigde haar leven niet op de brandstapel, ge lijk destijds met meer paranormaal be gaafde vrouwen het geval was, doch stierf op haar bed in Clifton op 73- jarige leeftijd. Begraven werd zij te Shipton, vandaar de naam "Mother Shipton", waaronder zij thans nog be kend staat, zelfs in de deftige Ency clopaedia Brittanica (zo iets als de "Times" onder de encyclopaedieën). Reeds haar tijdgenoten moet zij ver baasd hebben door verschillende pro fetieën omtrent kardinaal Wolsey en andere hoge personen aan het hof van koning Hendrik de achtste, de trouw lustige. Net als bij vorst Djaja-Baja deden ook na haar dood profetieën de ronde, die aan haar toegeschreven werden, het laatst nog in de vorige eeuw. Hier in kwam o.a. de voorspelling voor, dat in het jaar 1881 de wereld zou vergaan. Vele eenvoudige zielen geloofden dit, verlieten huis en hof, brachten de nachten door in kerken en kapellen. Evenwel, de wereld verging (nog) niet en alles werd weer normaal. Het is deze voorspelling die U hier onder aantreft. Over a wild and stormy sea Shall a noble sail, Who to find, will not jail A new and fair countree. From whence he shall bring A herbe and a root, That man shall suit. And please both ploughman and king: And let the man take no more than measure Both shall have even pleasure, In the belly and the brain. Carriages without horses shall go, And accidents fill the world with woe. Primrose Hill in London shall be And in this centre a Bishop's see. Around the world thoughts shall fly In the twinkling of an eye. Waters shall yet more wonders do, How strange, yet shall be true. The world upside down shall be And gold found at the root of a tree. Through hills men shall ride And no horse or ass be by their side Under water men shall walk. Shall ride, shall sleep, and talk; In the air men shall be seen, In white, in black, and in green. A great man shall come and go Three times shall lovely France Be led to play a bloody danse; Before her people shall be free Three tyrant rulers shall she see Three times the people's hope is gone Three Rulers in succession see, Each springing from a different dynasty, Then shall the worser fight be done. England and France shall be as one. The British Olive next shall twine In marriage with the German vine. Men shall walk over rivers and under lit ers. Iron in the ivater shall float, As easy as a wooden boat; Gold shall be found and found In a land that's not now known. Fire and water shall more wonders do England shall at last admit a few The few that was held in scorn Shall now a Christian be born and born. A house of glass shall come to pass In England, but alas War will follow the work, In the land of the Pagan and Turk, And State and State in fierce strife Will seek each other's life. But when the North shall divide the South An eagle shall build in the lion's mouth. Taxes for blood and for war Will come to every door, All England's sons that plough the land Shall be seen book in hand; Learning shall so ebb and flow, The poor shall most learning know. Waters shall flow where corn shall grow Corn shall grow where waters doth flow. Houses shall appear in the vales below, And covered by hail and snow. The world then to an end shall come In Eighteen Hundred and Eighty One. Lees verder volgende pag. Ie kolom onderaan ^lllllllllllllll'llllllillllllïïIllllllllllllllllllllllllllllllllIKIIItllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIIIIIIIIIIIIiltHHIIIIIIIIIIIIIIIk Schoenhandel I alleen Reinkenstraat 29 j Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames- schoenen met hoge of lage hak j in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 nu de beste keuze j «riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniinnnm 16

Tong Tong | 1969 | | pagina 16