HOE JE AAN EEN BLIKIE KYRIAZI KUNT KOMEN DJOÜA Co sebelah rotan armbanden van 24 krts goud (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag Met zekere eerbied haalden we de splinternieuwe voetbal uit het goedan- kje en gingen ermee naar het trapveld achter het gebouw. Wij dat waren de joncheluizen van de I.E.V. Kweekschool en het gebouw stond in Tjikoedapateuh. Merkwaardig was het, dat de officiële ingang zelden werd gebruikt; meestal kwam je van de stationszijde eerst in het fietsenhok, dan door de loods en zo de klassen in. Aan de linkerkant waren de lagere klassen van de leerschool, waar we meestal weinig belangstelling voor hadden later kun je lang genoeg voor de klas staan, dachten we. Ik her inner me de mooie sonobomen en de zorgvuldig onderhouden bloembedden vol leeuwebekjes van de binnenplaats, het kantoortje van de toenmalige Di recteur Van der Riet, het gezellige te kenlokaal, de (verboden) wijkplaats voor vrije uurtjes: Restaurant Monte Carlo in werkelijkheid een beschei den optrekje, waar je heerlijke lotèk en roedjak kon krijgen temidden van een ketellatuin. In de onmiddellijke omgeving van de school waren S.S. dienstwoningen, waar we dikwijls kwamen, omdat een stel schoolgenoten in de kost was bij meneer Ros, uiteraard ook S.S. amb tenaar. Daar zaten ze met z"n drieën: Van Krimpen, Beem en Stücken. Het was een gezellig aanloopje bij de fa milie Ros. Als er een huisfeestje was, werd er braaf op de piano getjingeld of op de grammofoon gedanst, o ja, ernaast woonden allerliefste meisjes, die uiteraard niet ontbraken. En de ouweheer Ros zat er stralend bij te kijken en probeerde soms om aan ons een Bolles kwijt te raken, wat later in de koude avondlucht wel eens slojon- gan op de fiets veroorzaakte. Gelukkig was toen in 1927 "Glaasje op" nog niet uitgevonden. En alle kinderen Ros za ten erbij en bewonderden ons hevig; ik vraag me nu nog af wat er in die kinderhoofdjes van o.a. Totok Ros moet zijn omgegaan. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiii.v >miiiiiiiiiiiiimiiniiiiniinuniiiiiiHiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHuiiu Je had ons moeten zien, als we uit gingen naar de Bandoengse Stadstuin of Jaarbeurs. Aksinja baukan main, maar vraag niet naar de pingping! Zo waren we gewoon om voor het bezoek aan de Stadstuinbioscoop natuurlijk met dansen na eerst een flinke hoe veelheid gloeiendhete kuwo putu in te slaan. Netjes onder de "mantel" ge stoken en zo naar binnen. Achterste rij vanzelf en onder de film naar bin nen werken; je moet toch iets in je maag hebben om tot twaalf uur vol te houden? Niet te vergeten: van de bungkusan een net pak maken en stie kem wegwerken. En tijdens de jaar beurs was het heel gewoon, dat je in je keurige palmbeachpak een slippertje maakte om in de buurt van de stam boel zo ongemerkt mogelijk een paar porties soto Bandoeng soldaat te ma ken. Waar is opeens de voetbal geble ven? O ja, we hadden 's middags gym les en als bijzonder grote gunst was het ons toegestaan om vóór de les wat te mogen trappen. Op het grasveld stond toen nog geen gymzaal en we speelden er kastie of korfbal. Nu liep er dwars over het veld een afvoergoot, die ongeveer een halve meter lager lag dan het terrein. Halverwege ging de goot linksaf en zo onder de school door. Onder het spel belandde af en toe een bal in de goot, maar die was er gauw genoeg weer uitgevist. En op die middag vloog de bal via de voet van Co Rambaldo weer in de slokan, maar nu net voor de opening van het riool. Als de bliksem vloog Bert Klaar mond er achteraan, maar kon de bal net niet grijpen, die nu met de stroom meedreef. Als een stel schapen ston den we elkaar aan te kijken. Na loe, hoe deze? Het was een prachtbal van vijfentwintig gulden; pre cies een kwart van mijn maandelijkse studiebeurs, schoot door m'n hoofd. Afgezien nog van het feit, dat wij niet eens in staat waren om balletje te trappen zonder gevolgen. Co Rambal do zei: "Lui, wie hem eruit haalt, krijgt van mij een blik Kyriazi". Onmiddellijk bood Egy Macaré zich aan. Hij had zijn tengere lichaamsbouw mee en zou wel een eindje het riool in kunnen. Gewa pend met een fietslamp kroop hij erin. Een paar van ons waren naar de voor zijde van het gebouw gerend en waren daar in het verticale rioolgat gekropen, waar ze Macaré konden waarnemen. Niemand van ons dacht eraan, om hem een touw om zijn middel te binden uit voorzorg, omdat we dachten, dat hij de bal gauw te pakken zou hebben, maar dat viel tegen. Plagend dreef de bal in het gele lamplicht telkens net buiten zijn bereik, tot hij naar schatting al onder het fietsenhok zat. We riepen hem al toe, om het op te geven, maar Egy wilde doorzetten. We hoorden hem roepen: "Ik zit onder de W.C." en toen werden we echt bang. Stel je voor... Even later klonk het: "Lui, ik kan me hier niet meer omdraaien; ik ga maar door". En weer een tijdje later: "Ver- d mijn lamp is omgevallen!" Zo vervolgde hij zijn riooltocht ge bukt in het donker; voor zich de bal en in de verte de gloeiende spijker van de fietslamp, die aan de andere zijde brandde. Ik heb het nooit aan de an deren gevraagd, maar ik zat vreselijk in de rats en het leek wel een eeuwig heid later, toen Klaarmond riep: "Ik zie de bal al!" Even later had hij de bal te pakken en bukte zich om Macaré te grijpen. Vraag niet, hoe hij eruit zag en wat voor luchtjes hij had opgedaan. Hij moest eerst even bijkomen, voordat we hem naar Ros brachten. Daar ging hij de badkamer in en werd bovendien van top tot teen met kajuputiholie in gesmeerd. Vanzelf mankeerde hij op de gymles, maar we zeiden, dat hij ge vallen was, of zo iets. Egy had zijn blikje Kyriazi verdiend; vraag niet, hoe. Eigenlijk geen schokkende gebeur tenis, bovendien zijn de meeste drama tis personae niet meer in het land der levenden, maar toch vind ik 't de moei te waard om aan de vergetelheid te ontrukken. Geen van de leraren heeft er ooit van geweten, anders... "beslis dikrontjong", zouden ze op de Mulo zeggen. V. N. Moens iiiiinaruiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiminuminniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnuHiiriiHniiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumiiinniwimiiniiiiiiniiiiniiiimiiinnNHumBiiimiiiiiiiiiiiiiHiiHiiiiHiiiiiNiiiimniiiniiiiiMimiiiHiiiiiiiiiiiiiiiinnmii Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers van 22 karaats goud polshorloges miiiihuiiiiiriirinnmm Wij betalen, bij aankoop vanaf 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I 11

Tong Tong | 1969 | | pagina 11