3n de ^Ciampok Radio Bolland zie eerst foto pagina 7 ADRES GEVRAAGD Mijn man werd in 1926 in Klampok geplaatst. Toen wij er, in een hevige stortbui 's avonds om 11 uur aankwa men, wachtte ons in de pasanggrahan, waar we logeerden, een heerlijk maal, toebereid door de toenmalige beheer ster, mevr. van Velzen. Ik had mijn meubels en twee goede bedienden vooruitgezonden en dadelijk de volgende ochtend na 't ontbijt ging ik naar het ons toegewezen huis, waar reeds de meubels door mijn twee be dienden, een jongen en een meid uit Malang, naar mijn genoegen waren op gesteld. Ik verkortte mijn verblijf in de pa sanggrahan en ging dadelijk aan de slag, terwijl mijn man onmiddellijk naar zijn werk ging. Mijn twee jongens gin gen op verkenning uit en twee dagen later was ik geheel op dreef. De dame die de pasanggrahan be heerde, kwam me dadelijk opzoeken; 't bleek een lieve behulpzame vrouw te zijn, die me van alles op de hoogte stelde; helaas heb ik haar niet lang mogen meemaken, ze werd ziek en kort daarop stierf ze. Er ging een lijst rond voor gegadigden voor de open gevallen plaats als beheerster van de pasanggrahan. Ik meldde me en het beheer werd mij toegewezen. Ik was er erg mee in mijn schik want het gaf mij zeer lucratief werk. In heel Klam pok was er geen keukenmeid te be kennen en ik moest dus zelf voor 't vuur staan. Met behulp van twee mei den speelde ik het klaar en oogstte veel lof van de febrieksgasten die in de pasanggrahan logeerden. Er werd een mooie nieuwe pasang grahan gebouwd en de inrichting mocht ik geheel verzorgen. Van de tuin maak te ik met behulp van enige koelies een lusthof. Het verwonderde mij, dat ik, als nieuweling, dadelijk het beheer van de pasanggrahan kreeg, maar later be greep ik het. Het overige damesper- soneel bestond uit levenslustige jonge vrouwen wier lust en leven bestond uit tennissen en dansen in de soos, zodat het huishouden er wel bij moest in schieten. Ik was de oudste en men veronderstelde, dat ik me mijn huis houden wel meer moest aantrekken, wat ook voor de hand lag. Als er in de kampong een kalf ge slacht werd, kreeg ik daar dadelijk kennis van. Ik ging er heen en zocht er de beste stukken uit in die tijd was alles erg goedkoop alle stuk ken vlees deponeerde ik in de frigi- daire van de soos omdat wij zelf die luxe niet bezaten. Ook mijn flessen drinkwater, want dit moesten we allen koken. Hoe menigmaal moest ik ver zoeken van de jonge vrouwtjes, die om een lekker biefstukje voor hun man vroegen, of drinkwater, afwijzen. Het was zo gemakkelijk om hun tijd te ver knoeien en leentjebuur te spelen. Zelfs eieren en aardappelen behoorden tot hun wensen, tot kippen toe. Ze wisten wel, mevr. v. Z. de J. had alles in voor raad, maar als ik ermee begon, zoals in het begin, dan werd dat een ge woonte. De meid die ik uit Malang mee had genomen, had ik opgeleid in de keu ken en ze bleek een pracht keuken meid te zijn geworden. Ik kreeg eens een heel toneelgezel schap (Cor Ruys) in de pasanggrahan en op de vraag van de mensen van de fabriek hoe hij het eten vond zei hij: "Prachtig! elk gerecht is een hors d'oeuvre op zichzelf". Op een dag miste ik een paar kabaja speldjes van goud en verdacht ik er mijn meid van ze te hebben gestolen. Nu woonde er in die tijd in Bandoeng een helderziende, een zekere heer Boekebinder. Ik wendde mij tot hem om klaarheid in deze zaak. Hij vroeg mij een kledingstuk van die meid, zó van haar lijf te zenden. Ik voldeed daaraan en 't antwoord was: "Neen mevrouw, ze heeft het niet gedaan, maar U moet haar dadelijk weg doen, want ze doet aan goena-goena". Ik nam daar niet dadelijk notitie van, om dat ik haar moeilijk missen kon, maar op een middag thuiskomend van een wandeling, trof ik die meid en de jon gen aan in hevig gevecht met een paar sapoes doek. Ik kwam tussenbeide en toen bekenden beiden van elkaar, dat ze aan goena-goena deden. Ik kon niet anders dan de volgende dag beiden naar Malang terug zenden, ofschoon ik daardoor erg onthand was. Het naaste dorpje bij Klampok was Poerbalingga waar ik met pasardagen geregeld heen ging en met volgeladen auto terugkeerde. Behalve groenten en vruchten kocht ik er jonge kippen en eenden, de z.g. brattie. Dit zijn eenden, de kruising tussen een gewone loop eend en de èntok (waggeleend). Het zijn prachtige vlezige eenden, die mij maar 15 cent per stuk kostten. Voor zwartzuur mijn meid zei altijd "zwar- zwir" zijn ze overheerlijk. -(k had, vanwege mijn pasanggrahan altijd een hele voorraad in huis, zodat ik altijd van alles voorzien was. Mijn tijd in Klampok was zeer druk, want ook de feestcommissie kwam steeds hun bestellingen doen. Met genoegen kan ik eraan terugdenken. G. V. C. v. Z. de J. Stationsweg 143 tel. 070 - 60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070 - 60.15.12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG NU in voorraad: DIAN IRAMA, originele krontjong L.P. voor 19,50, GEWELDIG I I Nieuwe L.P. Tanah Airku Indonesia 13,90. EXTRA SPECIAAL: L.P. Sinar Surya met zang Miss Tina Young: voor 7,50 1 I I Grote sortering krontjong en gamelan pla ten, western en cowboy L.P.'s en toppers! o.a. Mireille Matthieu: ENSEMBLE v. 4,50. Dual afspeelapparatuur bij ons met extra 15% korting. Grundig radio-grammofoons: met ƒ100,tot 200,reductie. Televisie en Kleurentelevsie met grote inruiiactie I Showrooms: Stationsweg 143, Den Haag en Herenstraat 157, Voorburg. Wie op de foto? Het zijn Juul en joop van Alphen, de laatste hekend als onderwijzer. Zijn broer was tijdens de roemruchte wandelmarsen in Betawie een boekan main tippelaar. Overigens: wie het als grijsaard zou mogen betreuren nooit beroemd geworden te zijn, denke aan wat Ovidius zei: "Die zich wel verborgen gehouden heeft, heeft wel geleefd!" HEIMWEE "Zeg Kees", zei Cobie, "Heb jij dat nu ook wel eens. Je rijdt door de stad of je loopt, je ruikt of je hoort iets, je weet niet wat, maar ineens is het of een grote hand je midden in je buik grijpt. En je denkt heel erg aan Indië. Td. Een lezer (dokter) stuurde ons bo venstaande aardigheid toe en vroeg of we het konden geloven, hoewel het toch naar waarheid opgetekend was. We kunnen 't direct geloven. Ook in onze eigen kennissenkring hebben we de vreemdste physieke gewaarwordin gen vernomen die plotseling opdoe mende herinneringen vergezelden. Wie helpt Mevr. S. F. Urbach-Hartman, Jaap Edenstraat 26 hs, Geuzenveld, Amsterdam West II, aan het adres van: Mevr. J. (Laura) Rademaker-Tiele- man, waarschijnlijk woonachtig te Sit- tard, laatste bekende adres, Djakarta, 1951. Brieven te richten aan: Mevr. J. de Jong, Verlaatstraat 23, Osdorp. VALKENBURG (L.) Modern hotel met een werkelijk echt Indische keuken. ADA RASA. Kmrs m. ontbijt. Eten la carte. Nieuweweg 13, tel. 04406 - 22 36 15

Tong Tong | 1969 | | pagina 15