f j. M. VAN EXEL's De antwoorden N.v. Azië.Zwitserland Technisch Bureau HENNEMAN van het bospad. Wat zag kapitein Schmidt? Een tijger, die doodstil door het struikgewas stond te loeren! De volgende dag bezocht de officier opnieuw de kampong en er bleek grote vreugde te heersen: de lastige tijger was inderdaad gevangen en kon door iedereen in de vangkuil worden bekeken. De kapitein wilde zich ech ter niet voor de gek laten houden, bekeek het dier met grote aandacht, en zag tenslotte dat het de gezochte tijger was. Daar viel niet aan te twij felen omdat het beest aan de linker achterpoot deerlijk gewond was. Van een ondergeschoven exemplaar kon dus geen sprake zijn. Sinds lang vraagt men zich af: wat is verdichtsel, wat is waarheid? Maar ge leerden, die zich met deze vraag bezig hielden, zijn tot de conclusie gekomen dat niet alles op fantasie of bijgeloof berust. Na gedegen onderzoek kwam men tot een logische verklaring. Wat de pawangs betreft meent men dat hun zogenaamde geheime wetenschap berust op ervaring, die van geslacht op geslacht sedert onheuglijke tijden mondeling is overgeleverd toen hun verre voorvaderen dichter bij de na tuur stonden dan het huidige geslacht. Ze hadden dieren geobserveerd en in de loop der tijden empirisch ontdekt op welke geuren, geluiden, bewegin gen en voedsel gereageerd werd, om zelfs wilde, verscheurende dieren tot zich te lokken en ongevaarlijk te ma ken. Die empirisch verworven kennis werd dan van geslacht op geslacht als ilmoe van vader op zoon overge bracht,, al waren de resultaten niet altijd gunstig. En waarom werd zo'n ilmoe geheim gehouden? Omdat de "bezweerder" daarmee in zijn bestaan kon voorzien en geen concurrenten wilde hebben. Van bezwering, toverkracht, hypnose of wat ook was dus allerminst sprake, wel van door overlevering verworven kennis van de natuur. iiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMNiiiiiiiiiiinni Schoenhandel I I alleen Reinkenstraat 29 Den Haag - Tel. 33 21 17 Specialist in exclusieve dames- schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 Een grote keuze in Italiaanse zomersandaaltjes. HiiiiiiiiM' WAS HET EEN BOODSCHAP? Het liep tegen 7 uur op zaterdagavond. We hadden één en twintigen gespeeld, onze vrienden en vriendinnen zouden eerst eten om daarna nog een uurtje met ons verder te kaarten. Wij mijn zus en ik waren met eten klaar en zaten in de huiskamer te wachten. Zij bladerde in een tijd schrift en ik tokkelde wat op de gui taar, daarbij gedachtenloos voor mij uit kijkend door de glazen tussendeur naar de voorkamer, waar in het zwakke schijnsel van de hanglamp de kaarten op tafel lagen. De voorkamer was aan de twee open zijden geheel afgesloten door neerge laten krees, die sterk afstaken tegen de donkere tuin buiten, vol heesters en geboomte. Plotseling zag ik van achter de tafel uit een hand te voorschijn komen, zich langzaam naar de kaarten toe bewe gend als om die te pakken. Achter de hand de arm en flauw zichtbaar de ronding van schouder en hoofd. Ik greep mijn zuster bij de arm en knikte naar de vertoning: "Wie zou dat zijn?" Eén van hen om ons bang te maken?" "Natuurlijk Louis", meende mijn zus: "Net een grapje voor hem!" Voorzichtig legde ik de guitaar op ta fel en sloop naar de deur, deze met een ruk openend om op mijn beurt de grappenmaker te verrassen. Maar nee, weg was de arm, hand en vermeende gestalte, niet onder de tafel of achter de openstaande jalouziedeur verscholen, neen nergens in de kleine voorkamer zonder schuilplaatsen. Langs de krees kon niemand zijn ge gaan, want die hingen doodstil naar omlaag. De verschijning kon onmogelijk een wezen van vlees en bloed zijn geweest, toch hadden wij beiden het met eigen ogen gezien of misschien met eigen ogen verbeeld? "Had je me niet aangeraakt en het aan gewezen, dan was mij dit bespaard ge bleven": mopperde mijn zus, die daar na niet was te bewegen om het spel voort te zetten. Volgens mijn moeder was de verschij ning aan ons of aan één van ons een boodschap aan het overbrengen en was daarin door mij gestoord. Jammer dat we het niet weten, of hebt u een idee? E.G.M. Zie eerst de opgaven op pagina 7. 1. De pisang-djamboe is een dwerg pisang, welke niet hoger wordt dan 1 mtr, hoogstens 1,20 mtr. De blade ren van deze soort worden niet langer dan 0,60 mtr, doch zijn naar verhou ding tot de lengte breed. De toendoen bestaat uit slechts twee kammen ei ronde vruchten ter grootte van een middelmatige djamboe-kloetoek en de smaak ervan is bijna gelijk aan die van de gewone pisang-soesoe, met een even dunne schil. Volgens de overlevering werd deze soort in de tijd der Madjapahit-vorsten slechts gebezigd als "sierplant" in de vorstelijke hoven. Deze plant heb ik het eerst van mijn leven gezien in de desa Trowoelan, ten huize van de Javaanse rechterhand van de Hr. Ir. Maclaine Pont, conser vator en mede-oprichter van het Oud- heidk. Museum te Modjokerto (in het jaar 1938); 2. In Sumatra en Maleisië kent men de groene pisang niet onder de naam van "pisang-Ambon", wel echter onder zijn oorspronkelijke naam t.w.: "Pisang- emboen" d.w.z. dauw-pisang, omdat hij zo koel smaakt als morgendauw. W. F. W. Schardijn P.S. We houden ons gaarne aanbe volen voor meer van die wonderlijke vragen van Schardijn. Kan hij er meer voor ons vinden? Vorst. De vorst zuige aan zijn rijk zachtkens als een bloedzuiger, hij gedrage zich als een tijgerin, die, als zij haar jon gen voortsleept, ze wel met de tanden aanpakt, maar hun toch geen schade toebrengt. Mahabharata Praatzucht. Dat papegaaien en kraaien gevangen worden is de schuld van hun eigen praatzucht. Reigers worden daarente gen niet gevangen: de mond houden is voor alle dingen dienstig. Pangatantra Handel Mij. Sinds 1916 SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS ELECTR1SCHE-, CENTRALE VERWARMINGS- EN specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68-72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen) 19

Tong Tong | 1969 | | pagina 19