KENTANG ONGKLOK DE REUNIE W. N. i. M. ALLARD Oef, tegen het verschijnen van het vorige nummer ging alles weer lelijk scheef zitten, mede door het "uitval len" van de Paasdagen. Als dan met erg veel pijn en moeite alles toch de deur uit is, komt er nog een "nabran- der": hele pakketten keurig gesorteer de en verpakte Tong Tong's zijn in één grote hoop van het hoofdpostkan toor in Amsterdam teruggekomen, met een laconieke kennisgeving: slecht verpakt, pak maar opnieuw in. Met twee a drieduizend bladen is dat ge woon een ramp. En het is een vol slagen onnodige, van KWAADWIL ge tuigende ramp, van een paar balda dige jongens daar ergens op de dis tributie. Schrikbeelden doemen op, niet al leen van hernieuwd inpakkingswerk, maar ook van honderden klagelijke of verbolgen brieven, eindeloos "na-ge- stuur" van wat zoek blijft, enz. enz. Verreweg de meeste lezers weten niet hoe in de laatste decennia het leiden van een bedrijf eigenlijk is: een onafzienbare reeks kleine en grote ellenden afwerken, die geheel buiten de normale gang van het bedrijf lig gen! "Mijnheer, de laatste pagina's moe ten op de pers maar er is een cliché niet ontvangen of weg!" Nou niet zeu ren en meer tijd verliezen aan het "waarom zoek?". Direct nieuwe cli ché maken. Hoge prioriteit druk op clichémakercliché spoedigstens drukkerijwaartsü! Volgende dag druk kerij niets ontvangen. Clichéfabriek opgebeld cliché wél verstuurd. Wéér weg dus. Nu niet vloeken en tieren, maar ZOEKEN. Na veel gemier: cliché is ongemerkt van voorbank naast chauffeur afgegleden...dus... Beste Jan Ritman, beste meneer Lie, jullie allemaal die met minder of meer verantwoordelijkheid in Indië in publi- citeitsbedrijven gewerkt hebt, de zeld zaamste top-moeilijkheden, die jullie toen daar meemaakten, zijn gewoon "kentang ongklok" vergeleken bij wat nu normaal aan de orde van de dag is. Men noemt het "afgang" tegen woordig. Of zoals de kapper zegt: "de hele wereld gaat naar z'n moer, en het gaat elke dag sneller". Okay dan. Wat doet Tjalie ertegen? Als de hoge bloeddruk te hoog wordt, pakt hij de Piekerans en leest (zoals van daag bijvoorbeeld) "Te gast bij de Straathaarsnijder". Je lah je rot weer, gaat weer achter de tikmachine zitten en dat is dan dit verhaaltje. El mundo es ansi. Zo is de wereld. Trrrrrr! Telefoon. "Ja, Tjalie hier. Wat is er?" "We gaan later beginnen, want de zetter is weg. Examen doen..." "Matjem apa! Waarvoor nou weer! Nou ja, saben hari masoek paja. Nanti Taaie ouwe sobat keutel van Tong Tong is N. J. M. Allard. 82 Jaar "and still going strong"! Wat was hij en welke glo rieuze daden heejt hij verricht? "Noem zijn vrienden en ik vertel U wie gij zijt!" Tot Allard's vriendenkring al sinds zijn studenten tijd behoorden mannen als Jan Willem Meijer Ranneft vice president van de Raad van Indië), Aai Bagchus (burgemeester van Bui tenzorg en later van Semarang)Piet van Lith (directeur B.B.), Piet Gerke (Alg. Se cretaris), Jan Treur (Gouverneur van Soera- karta), Jan de Vos (Gouverneur van Midden Java), en behoort nog steeds Max van Loon Oud onder-directeur v. gouvernementsbedrij- i en). Nou, boleh bilang begini, ja?! Allard werd na afgestudeerd te zijn als Indoloog geplaatst bij het Dept. v. BB en heeft later gewerkt bij de Bezuinigingsdienst, de Generale The saurie en de Alg. Rekenkamer. Werd in 1938 gepensionneerd. Indië vergeet hij "geen dag en geen-uur" en voor alles wat in Nederland nog voortleeft van het goede, oude Indië heeft hij een onverflauivde belangstelling. Ja baik! Poekoel teroes, Pak! OVER SOLDATENBOEKEN Sinds de oplaaing van de emoties rondom de "oorlogsmisdaden in Indo nesië" zijn er in Holland enkele boe ken verschenen over en door soldaten tijdens de politionele acties. Zij zijn echter van een stofbehandeling die onze lezers niet ligt, om welke rede nen wij deze boeken niet in voorraad hebben. Men kan ze echter in elke andere boekhandel kopen als men er interesse voor heeft. mati djadi kaja...Nee meneer, dat was maleits. Dat verstaat U toch niet. Dag meneer!" Djeglèngngngl! kentang ongklok opgeschudde gekookte aardappelen. matjem apa! wat is dat nou voor manier van doen! saben hari...enz. dag in dag uit het moe ras in I Morgen als we dood gaan, zijn we rijk. De grote Indië-reunie op 12 april, waar velen lange tijd met verlangen naar hebben uitgezien heeft, gezien de zeer grote opkomst alle verwachtingen overtroffen. Tegen de 7.000 bedroeg uiteindelijk het aantal reünisten, dat zich in het Haagse Congresgebouw verzamelde. Reeds lang voor de eigenlijke aan vang, die om 11 uur in de ochtend zou plaatsvinden, begonnen de deel nemers, die van heinde en ver, met autobussen en op eigen gelegenheid naar Den Haag waren gekomen het gebouw binnen te stromen, waar de gastvrouwen en gastheren reeds ston den opgesteld om de reünisten weg wijs te maken. Oude vrienden en bekenden vonden elkaar vaak na vele jaren weer terug. Soms herkende men elkaar op het eerste gezicht, vaak ook was hier voor enig speurwerk nodig. Al gauw heerste overal een geani meerde sfeer, herinneringen werden opgehaald en nieuwtjes uitgewisseld. Na aankomst van de eregasten, oud- Gouverneur-Generaal Jhr. A. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en echtgenote, aan wie een spontane en langdurige ovatie werd gebracht, nam de openingsplechtigheid een aanvang. In verschillende redevoeringen werden de doden uit de oorlog herdacht. Helaas was de plechtigheid alleen voor de gelukkigen op en in de na bijheid van het platform duidelijk te volgen. Intussen was het tijd geworden voor de nasi goreng luncn. Na enig geduld oefenen had iedereen zijn portie nasi goreng bemachtigd en installeerde men zich overal waar maar een plaatsje te vinden was, op de grond en op de trappen ook dit riep weer herinneringen op aan de tijd van 25 jaar geleden! Om vier uur werd de bijeenkomst offi cieel met het volkslied gesloten. Nog lang daarna bleven echter groep jes oude sobats die nog geen afscheid konden nemen, bij elkaar zitten, een bewijs dat de eerste grote reünie van alle mensen uit Indië een groot suc ces was geworden, een dag waar menigeen met veel genoegen aan zal terugdenken. Voor de initiatiefneemsters ongetwij feld een aansporing om met nieuwe moed voort te gaan met alle andere plannen. Poekoel teroes! Ch. Manders 3

Tong Tong | 1969 | | pagina 3