De sumairaanse olifant VERMAAT ZONEN maandagochtend kijkochtend oooooooooooooooooooooooooooo J. G. YSSEL DE SCHEPPER ALLE VERZEKERINGEN 8 Wat ik al lang vermoedde hoorde ik enige weken geleden over de radio omroepen en het bericht gaf me toch nog een schok. Het ging over de Su- matraanse olifant waarvan er voor kort nog 2500 voorkwamen, thans is dit aantal geslonken tot 500 exemplaren. Overbejaging maar vooral stroperij zijn hier de hoofdschuldigen. Nog even maar en dan is ook de laatste Sumatra olifant met een oud voorlaadgeweer neergeknald. Een spuit niet met de bliksemwerking van een 500 bore Jef- fery's of 'n .577 Nitro-Express 3 inch, maar een geladen met 'n ronde kogel of 'n stuk gekapt lood, zwart kruid er achter en dat een wond maakt waaraan het dier wekenlang lijden moet. Voor en aleer de dood, de weldadige en verlossende dood haar intrede doet. Of wat even erg is: een verraderlijke en wurgende rotanstrik. En de stroper weet niet meer waar de strik is uit gezet en de olifant tippelt er in en trekt en trekt en trekt zich kapot! Je wordt er wild van, van kwaadheid wel te verstaan als je hieraan denkt! Nu nog 500 stuks, daarna finis! God geve dat het nooit zo ver komt en dat de Indonesische regering tijdig het gevaar onderkent en krachtig in grijpt. Want het is laat, heel erg laat, hopelijk echter nog niet te laat. De Sumatra olifant, dit schitterende dier en sieraad van het oerbos MAG niet verdwijnen! Vorige week zag ik op de T.V. een reportage over de stand van de ijsberen in het hoge noorden. Ook dit dier wordt als men niet oppast uit geroeid. Men schiet het liefst uit een vliegtuig! Great sport! Big game hun ting?! Met Wild Life Fund doet veel om vernietiging van diersoorten te voorkomen. Wordt er ook iets gedaan voor de Sumatraanse olifant? Waarvan er nu nog maar 500 over zijn? Hoe zeldzaam dit dier geworden is kan ik ook als volgt aantonen: De opper vlakte van het eiland Sumatra is 435000 vierkante kilometer, dat wil dus zeggen gemiddeld een enkele olifant op iedere 870 vierkante kilometer of 870 miljoen vierkante meter! Heeft men waarachtig nog niet genoeg leer geld betaald met de bison? Waarvan er eens miljoenen voorkwamen op het Noord Amerikaanse continent? Nog net op tijd greep de Amerikaanse rege ring in en nu is het pleit gewonnen: Het aantal bisons neemt gestadig toe! Zal de Indonesische overheid ook zo verstandig zijn inzake de gadjah? Ik hoop het zo van ganser harte! Want is dat niet het geval dan zal het Suma traanse laagland, oerbos en vele woes te met rotan begroeide ravijnen op de berghellingen van de Boekit Barisan niet meer daveren van het getrompet van 's werelds machtigste en mooiste wild: de olifant! Man! In het land waar we zijn geboren treft men\de schitte rendste wildsoorten aan: de banteng, badak, koningstijger, de olifant. Je moogt er op jagen, accoord, maar niet uitroeien! Ben je nou helemaal beduveld! Je moet ervoor zorgen man! Want als ze worden uitgeroeid, ik be doel als ze er niet meer zijn, ik ver zeker je je zult er spijt van hebben. Want de verdwijning van welke wild soort dan ook betekent voor de wereld in bijna ieder opzicht: een verlies dat nimmer meer is te herstelen! G. H. Bartman Vervolg van: "Hotel de Boer" maakte hij zijn eerste reis naar Au stralië, vanwaar hij voor mijn broers een prachtige bok met wagen mee terug bracht. Omstreeks 1910 maak te hij met zijn vriend Karei Wy- brandts een van de eerste auto tochten van West naar Oost over Java, een heel avontuur langs vaak slechte wegen, waarbij de auto meerdere ma len op wankele vlotten van samen gebonden boomstammen over een ri- rivier moest worden gezet. Verder maakte hij twee maal een reis om de wereld, waarbij hij de gelegenheid benutte om de grootste en bekendste hotels op zijn weg te bezoeken, be zoeken die vaak gereciproceerd wer den door hun directeuren, o.a. de manager van het Waldorf-Astoria in New-York. Mevr. H. L. Burghardt - de Boer (Slot volgt) HIJ IS ER WEER, ONZE REUZEN DJAGOER BALLPOINT I Platte zijden, dus kan niet weg rollen, prettig en lang schrijvend. Extra lang, dus moeilijk "per ongeluk" in de zak te stoppen. 6 Frisse, opvallende kleuren. 75 ct per stuk, 3 voor 2, (Alleen verzending bij 3 stuks plus 40 ct porto). Extra vulling 40 cent, niet 30 cent Juweliers - Horlogers 3* Den Haag THOMSONPLEIN 18 Alleen zij die tot een brede bekendheid klimmen, staan wel eens met een jeugdfoto in de krant. Dus schrijvers en filmsterren en muziekfenomenen en politieke leiders en zo. En dan staan ze er meestal tóch ook in als onderdeel van de een of andere puzzel! We hebben ons vaak afgevraagd: als we ooit in een tijdschrift alleen een jeugdfoto zetten van een NIET-beroemdheid, welke le zers zouden 'm dan nog terug herkennen Dus stellen we de vraag hier: wie kent de jongelui op deze foto? Ze zijn nu "stevige vijftigers" zal ik maar zeggen. Wie denkt dicht in de buurt te zijn, mag spieken op pag. 15. WIE WEET HET? Van lezer W. F. W. Schardijn kregen we enkele "raadsels" toegestuurd, die eigenlijk geen raadsels zijn, maar na tuurkundige vragen. En nog wel zó moeilijk dat misschien nog geen vijf lezers het antwoord zullen weten. Daarom zetten we ze hier maar ge woon als "opgave" neer en verwijzen voor het antwoord naar pag. 19. 1. Wie weet of wie kent de "pisang- djamboe"? en kunt U er een be schrijving van geven? 2. De bekende groene pisang-soort, welke wij kennen onder de naam van "pisang-Ambon" heette oor spronkelijk anders. Weet U de wer kelijke naam van deze pisang-soort en waarom werd zij aldus ge noemd? O Alg. Ass. bedrijf „Argo" o O Kantoor en woonhuis Corn, de Witt- O laan 83, Den Haag, Telef. 55 71 72 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO) 7

Tong Tong | 1969 | | pagina 7