Over motorrijders Nymphenbad IP*»1* In Uw december nummer van het vorig jaar stond op blz. 17 een foto van een "Nymphenbad" dat U onbe kend was. (Zie de foto in dit nummer op pag. 10). Nu moet ik mij wel heel sterk ver gissen als dit niet het prachtige plekje ongerepte natuur is, gelegen op de helling van de Gunung Salak bij de onderneming Tjilomas in het Buiten- zorgse. Lang geleden in 1937, als leerlinge van de nieuwe H.B.S., de Notaris de Graaf Stichting, maakten wij er een excursie heen. Ik zie ons nog vertrek ken per bus naar de onderneming van waar wij te voet de rimboe introkken langs een weinig begaand bospad dat voor ons uit door ond. koelies werd opengekapt. Een kwetterende, jolige slinger van jongens en meisjes met enige sportieve leerkrachten en ten slotte de dragers met mandenvol nasi goreng eneen koffergrammofoon plus platen! Na een behoorlijke wan deling hoorden wij het ruisen van de kali. We waren echter nog niet bij ons eigenlijk doel ;langs de oever klauter den wij verder tot daar opeens die heldere poel was: het "Nymphenbad". Een natuurlijke kom met stijle wanden, geheimzinnig beschaduwd waar een bruisende, kleine waterval in neerkla- terde. Snel doken we de bosjes in of ver scholen ons achter grote kalistenen om onze zwempakken aan te trekken en toen het water in! Ijskoud, spranke lend, opwindend! Dit natuurbad was zo diep dat de branies onder ons er van de oever, die 2 m. hoog was, indoken. Het was een verrukkelijke dag toen in die on volprezen, onbetreden natuur, zo on bezorgd zonnig. Eén van de vele mooie plekjes rondom Bogor die ik in mijn jeugd bezocht en zo graag weer had willen zien, maar in later jaren hebben de omstandigheden dat nooit toege staan. Nu rest alleen de herinnering. Ik hoop dat ik U met dit stukje van dienst heb kunnen zijn en ben be nieuwd of U nog meer reacties hebt gekregen. L. Vreede - Tiggelovend U had het helaas mis, Mevrouw! Brieven als deze, maar met een an dere localisering, kregen wij ook van verschillende kanten van mensen die meenden er het Nymphenbad in te her kennen. Geen wonder. Wie veel in de bergen heeft rondgezworven, ver van de grote wegen af, weet dat in ELK riviertje in de goenoeng watervalletjes ongeveer als dit, te vinden zijn, bij rivieren met een groot verval soms tientallen over een kilometer. Evenals voor mevrouw Vreede is zo'n tocht langs bospaden en waterval-rijke ri viertjes voor iedere Indischgast onver- geetlijk gebleven, die dit voorrecht heeft gehad. Red. O er vit de Raadt (rechts) met een vriend, de motorrijder Hehnsing. In Tong Tong no 15 een foto en klein verhaal van Java's Motorduivel Gerrit de Raadt. Hajo Indo, wie vertelt er nog eens iets over Gerrit's prestatie, de rit Bata- via-Soerabaia in 10 uur 2 minuten. Dan de uitdaging van Gerrit op het raceterrein Tegallega Bandoeng (Gras veld)? "Aan alle Java Motorrijders: Wie verslaat mij in 10 ronden (inzet 600 gulden) motor Cylinder inhoud onbe perkt, Gerrit rijdt zelf op een Sunbeam 3'/ï p.k.". Zo stond het in de 30-er jaren in de Preangerbode. Na veertien dagen zou Meeuwen oord (van de firma Rous en Meeuwen oord) het tegen Gerrit opnemen; dat zullen toch wel alle Bandoengers heb ben gezien en ook dat Meeuwenoord geen schijn van kans had al kwam hij op de rechte stukken Gerrit voorbij, maar in de bochten was Gerrit weer volkomen de baas; ik zie hem nog zitten op zijn 3'/2 p.k. Sunbeam en Meeuwenoord op een H.D. 9,75 p.k. Kom jongelui van toen, vertel nog eens het een en ander over Gerrits prestaties. Vooral bij de rit Bandoeng-Soera- baia moet heel wat gebeurd zijn. Zoals jullie weten reed Gerrit dat met een gemiddelde snelheid van 80 km, zoals motorrijders van die tijd nog wel zullen herinneren. Batavia - Buitenzorg - Soe- kaboemi - Tjiandjoer - Padalarang - Bandoeng - Soemedang - Cheribon - Soerabaia. Ook herinner ik mij nog een Indo Halbach, dat was een opvolger van Gerrit maar later niets meer van ge hoord. Meer kan ik mij er niet meer van herinneren, toch hoop ik Tjalie dat U er nog eens nasporing naar doet onder de motorrijders. Verder hartelijk dank voor Uw praat jes van froeher en foto's, van een oud-Bandoenger Nou, heb ik het niet gezegd! Indo's fan toen froeher spreken met vonken de ogen als ze het hebben over Gerrit de Raadt. In Tong Tong hebben we overigens al verschillende malen ver teld van sensationele motorrijders en ritten. Maar zouden er nóg een paar herinneringen los kunnen komen voor "Oud-Bandoenger"? Graag, al was het alleen om de ouwerwetse kame raadschap. Overigens was Gerrit de Raadt veel meer dan de meeste lezers beseffen een 'typische "overgangsfiguur van de 20-er jaren". Toen de tijd van de In dische (ook Totok!) pionier, jager, vechter voorbij was en de studie de Indische maatschappij veroverde. In de dertiger jaren was het al practisch on denkbaar dat een goed student tege lijkertijd een goed sportsman en "Le derkous" was. "Kruit en inkt gaan nu eenmaal niet samen!", zei bitter old timer Olivier, "we gaan voortaan net jes opzitten en pootjes geven tot we van ellende in mekaar d nderen!" Met Gerrit verdween de generatie die leefde op de uitdaging: "Branie?!" en de acceptering: "Branie!!" en dan "op leven en dood", weet U. Tsk-tsk- tsk, wat een tijd! Dat vergoeden alle wilde haren en baarden van tegen woordig niet meer. Door de fop heen zien old-timers toch wel zachte ronde schouders, zwakke sensuele lippen, dameshanden en fletse ogen... Niet boos zijn maar; de old-timers zijn toch ook niet boos om wat zij moe ten aanhoren en zien?

Tong Tong | 1969 | | pagina 9