E. J. MONTFOORT ZOON De verste kamer O» mmg J. B. G. VERBURGT tLu OJOGA sebelah rotan armbanden van 24 krts goud (mas kertas) Het is misschien een heel eigenaar dig onderwerp van gesprek, althans voor Europa, maar vooral voor Indisch- gasten is het een zeer denkbaar, zeer interessant en volkomen onschuldig onderwerp: W.C.'s die ik in Indië ge kend heb. Hier in Europa is een W.C. een vol slagen fantasieloos en ruimteloos ver trekje. Pas wie aan het oude Indië te rugdenkt met zijn enorme huizen en enorme kamers, dus ook ruime badka mers en W.C.'s, wie dan bovendien denkt aan de enorme variatie van de bouwstijlen en de vele vrijheden die architecten mochten (of soms moes ten) benutten om toiletten te bouwen, wie tenslotte alleen maar even terug denkt aan verre reizen naar de bin nenlanden, die weet dat de Indische W.C. een bijzonder merkwaardig ver trek (soms zelfs separaat gebouwtje) was met een heel aparte historie. Zo is b.v. het aantal verhalen: „De slang in de W.C.", „Het Spook in de ka- koes" of „De Tokeh in de Kamar Ke- tjil" veel uitgebreider dan men wel denkt. En behoort b.v. het nachtelijk bezoek aan het laatste vertrek van de bijgebouwen met de lampoe tèmplèk in de bevende hand, terwijl de klok in het hoofdgebouw 12 uur sloeg, tot de onvergetelijke herinneringen van iede re oud Indisch gast(e). Ah! Herinnert u zich het bleek-blau- we licht van de maan op het achtererf, de eindeloos lange achtergalerij in de diep-zwarte schaduw, het hortende voortgaan van de oranje licht-cirkel naar "het einde der wereld" van. een jongetje in blauwe broek en kebaja (of een meisje in bébé), klein maar dap per, de ogen rollend naar alle kanten, de keblekan (toonloze e's) om hem heen rennend met zijn duidelijk hoor bare voetstappen maar toch onzicht bare lichaamwadoeh! Ik zou u verhalen kunnen doen!Tjoba, wat kan je vertellen van een W.C. in Eu ropa! Niks immers? Ajo dan maar, hier is een onderwerp van gesprek voor u om in vrienden kring de spannendste verhalen aan op te hangen. Veel plezier ermee! T.R. T Typische ambtenarengroep in Batavia in de midden-30-er jaren. De foto werd gemaakt in 1934 ter gelegenheid van het vertrek van het hoofd van de afd. C. van de Alg. Kekenkamer R. J. Feuilletau de Bruyn (midden voorste rij). Links van hem het Lid van de Alg. Reken kamer W. N. M. Allard (wiens recente foto in ons blad van 30 april stond), en rechts het optredend hfd Afd. C. de heer Muusze. Op de tweede rij zien we o.m. de heren Orlh, Soedjadi, de Bree, Spierings, Simon (armen over elkaar), Swart, A. de Rozario, Puister en Willems. Achter de heer Spierings de bekende voetballer Mols en naast hem Haar jr. Br was ook nog een Haar sr., die staat tussen de heren Simon en Swart. Achter Rozario ook nog een bekende naam in Batavia: Kolibonso. Achter Swart staat Carli en schuins achter hem Kilian. 2de man na Kilian (met snor): Martherus. Achterste drie, v.r.n.l.: Monsantofils, Gerard en een Indonesiër wiens naam vergeten is, maar die Rozario zich nog herinnert als Heiho, die hem in krijgs gevangenschap herkende en opmonterde als goede vriend. Andere Indonesische collega's waren soms fel anti-Nederlands. Tien jaren na deze aardige, collegiale foto waren vele sobats al definitief ver uit elkaar gegroeid... (voorheen: begrafenleondern. te Djakarta) thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem. Ahornstraat 51 's-Gravenhage Tel. 332288 nunminimin Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 BRILJANTEN GOUDEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO schakelarmbanden krintjing slangen colliers van 22 karaats goud polshorloges Komt U van BUITEN yyy betalen, bij aankoop vanaf f 200,de reiskosten voor één persoon Den Haag geheel terug I I iiiinnniinfliniiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiii 11

Tong Tong | 1969 | | pagina 11