Herman Willem Daendels brak met Engeland weer oorlog uit en kreeg Batavia in 1800 enige maanden lang een blokkade te verduren van een Brits eskader. Een geheel nieuwe periode brak voor Batavia aan met het optreden van G.G. Herman Willem Daendels. Hij besloot in 1809 de regeringsbu- reaux van de ongezonde oude stad naar het gunstiger gelegen Weltevre den over te brengen en hier ook de nieuwe woonwijken te vestigen. De wijk Weltevreden was ontstaan uit het oude landgoed van die naam. dat reeds in 1648 genoemd wordt als eigendom van Anthony Paviljoen en dat te situeren is op de plaats van en rondom het latere Waterlooplein. De latere eigennaar, de bekende Cor nells Chastelein, gaf het de naam Wel tevreden, waarna het verschillende G.G.'s tot woning diende. Mossel bouwde er het paleisachtige landhuis Weltevreden, dat in 1820 werd afge broken om plaats te maken voor het Militair Hospitaal. Bij de ontruiming van de oude stad liet Daendels het oude kasteel, waar na Valckenier (1737-*41) geen G.G. meer gewoond had, afbreken, evenals de stadswallen en vele andere oude gebouwen. Verschillende grachten werden gedempt. Het garnizoen legerde Daendels te Mr. Cornelis, terwijl ook om de "Para deplaats" (later Waterlooplein gedoopt na plaatsing van de gedenkzuil van de leeuw van Waterloo) officierswo ningen en kazernes verrezen. Het daar gelegen officierskoffiehuis was waar schijnlijk de voorloper van de militaire sociëteit Concordia. Het tweede grote centrale punt van de nieuwe stad werd het Konings plein, oorspronkelijk Buffelsveld gehe ten, dat Daendels als exercitieplein bestemde ("Champ de Mars"). De naam Koningsplein, in 1818 gegeven, veranderde na de souvereiniteitsover- dracht op haar beurt weer in Medan Merdeka (Vrijheidsplein). Het enorme plein heeft de meest uiteenlopende bestemmingen gehad: sportterreinen, een racebaan, bangsawanvoorstellin- gen werden er gehouden en last, but not least de jaarlijkse Pasar Gambir (die zijn naam ontleende aan de kapi tein van het leger Cambier) en die ont staan was uit de viering van de ver jaardag van de Engelse koning tijdens Raffles. Om te voorzien in een passende land voogdswoning was in 1809 door Daen dels begonnen met de bouw van een paleis aan het Waterlooplein, dat later bekend stond als het "Grote Huis" of "Kantor Palès" en dat door gebrek aan geldmiddelen pas in 1826 werd voltooid. Als paleis heeft het nooit ge diend; het huisvestte het departement van Financiën en een tijdlang ook de Raad van Indië en Hooggerechtshof. Tenslotte werd het huis van oud-resi dent Van Braam aan Rijswijk de ambts woning van de G.G. (tegenwoordig van de Indonesische president). In 1879 werd aan de achterzijde een tweede gebouw gezet, met het front naar het Koningsplein. Zo ontstond het dubbel- paleis Rijswijk-Koningsplein. Nadat Daendels vervangen was door Janssens, was het spoedig gedaan met het Nederlands bewind. De ene post na de andere viel in Britse handen, en tenslote moest de onfortuinlijke Janssens capituleren voor de in 1811 op Java gelande Engelse troepen. Bij Mr. Cornelis werd zestien dagen lang zware strijd geleverd. Na de slag bleven de lijken van de gesneuvelden daar dagenlang onbe graven liggen, waardoor die plek als "rawah bangke" bekend stond. De nieuwe Luitenant-Gouverneur, zo als de titel van de Britse landvoogd luidde, nam zijn intrek in een huis op Thomas Stamford Raffles Rijswijk, dat later Hotel der Neder landen zou worden. Rijswijk werd tijdens het Engelse tus- senbewind de voornaamste buurt van Batavia. Ook Raffles deed veel voor de ontwikkeling van Weltevreden. Aan het Engelse bestuur herinnerde ook nog de Sipayersweg, in welke buurt de Brits-Indische soldaten, de Sepoys hun kazerne hadden. Zeer tegen zijn zin moest Raffles in 1816 het bestuur overdragen aan John Fendall, aan wie de taak toeviel, om Indië overeenkomstig de conventie van Londen weer aan de Nederlanders terug te geven. De overdrachtsplech tigheid had plaats op het oude stad huis. Het in het begin nog schaars bebouw de Weltevreden raakte in de loop van de 19e eeuw geleidelijk volgebouwd, totdat het gehele Koningsplein en om geving door landwegen en zijstraten was omringd. In tegenstelling tot de latere, zg. mo- Gezicht op de Rijswijkstraat volgens een afbeelding uit 1859Links de Harmonie, rechts op de voorgrond het winkelhuis van de Ra. Oger Frères, dat daar al in 1825 was gevestigd.

Tong Tong | 1969 | | pagina 7