Radio Bolland restaurant l wijnands v/h Cecil dem-lndische bouw, waren de huizen in deze buurt ruim en omringd door galerijen, staande op ruime erven. De Protestantse gemeente kreeg weer een eigen kerkgebouw in de Willems kerk (1835-'39 gebouwd op Konings plein-Oost) en ook de Rooms-Katho- lieken kregen voor het eerst een be dehuis aan het Waterlooplein. De reeds in 1803 genoemde sociëteit de Harmonie, onder Daendels ge bouwd op de hoek van R ijs wijk-R ijs- wijkstraat zorgde voor het vertier van de Bataviase burgerij. De Rijswijkstraat stond in die tijd be kend als de "Franse buurt", door het grote aantal Franse zaken dat daar gevestigd was: Oger Frères, Esmiol e.a. Meer aan de Oostkust van Welte vreden ontstonden de Chinese toko buurten Pasar Baroe (ontstaan uit een in 1821 daar gevestigde pasar) en Pasar Senèn, ontstaan uit een reeds in de Compagniestijd daar gehouden maandagse pasar. Vele bruggen en straten ontlenen hun naam aan bekende en populaire oud- Batavianen die daar eens woonden, zoals de Cavadinobrug (naar Cavadi- no, de eerste Europese tokohouder op Rijswijk en gewezen kastelein van Concordia) bij het station Noordwijk, en de Gang Belle, (naar de bekende pianostemmer en dansmeester). De Gang Secretarie dankte haar naam aan de Gouvernementssecretarie, die in de Engelse tijd op Rijswijk stond. De Raden Salehlaan was genoemd naar de Javaanse schilder Raden Saleh, in de 19e eeuw een geëerd inwoner van Batavia. Ter beveiliging van Batavia ontwierp G.G. van den Bosch, die als genie officier had gediend, de Defensielijn van den Bosch. Zijn plan, dat nooit werd voltooid, was van Weltevreden een grote versterking te maken, door middel van een linie, bestaande uit een smalle gracht en een lage wal. Slechts het westelijk gedeelte ervan werd ge bouwd, en stond nog lang als "Defen sielijn van den Bosch" bekend. Thans is er niets meer van over. Het fort Frederik Hendrik meer bekend als de Citadel, was het centrum van deze sterkte. De eerste steen ervoor werd in 1837 gelegd door Prins Hendrik, zoon van Koning Willem II en enige Oranjetelg, die Indië bezocht. De cita del had geen strategische betekenis en werd als magazijn gebruikt. Op onderwijsgebied was 1860 een be langrijke mijlpaal, toen het Gymnasium Willem III (K.W. Ill School) werd opge richt en ais Batavia's bekendste mid delbare school de geschiedenis in zou gaan. De 20e eeuw zou ook Hoger Onderwijs brengen; de Rechtshoge school en de Geneeskundige hoge school. Het steeds toenemende verkeer eiste ook op dit gebied voorzieningen: 1873 De nieuwe doorsteek van het vroegere Koningsplein-west in achtergrond het moderne Hotel Indonesia. de spoorweg Batavia - Buitenzorg, en in 1883 de moderne zeehaven Tan djong Priok, in plaats van de kleine boom, waar de zeeschepen op de re de moesten blijven liggen. Eén gebeurtenis trok de aandacht in de overigens gezapige 19e eeuw: het "Harmonieoproer" van 1848. De uitsluitingsmaatregelen van de mi nister van koloniën, Baud, bracht de Indo-Europeanen en in Indië geboren Europeanen in een zeer ongunstige positie. Daardoor ontevreden, beleg den zij op 22 mei 1848 in de Harmonie een vergadering, onder leiding van de bekende predikant van Hoëvell. Een adres aan de Koning werd opge steld om de maatregelen van Baud ongedaan te maken. Hoewel de ver gadering een tamelijk onrustig verloop had, gebeurde er verder niet veel. Met het "oproer" liep het dus nogal los, en de regering had zich voor niets zorgen gemaakt. o De nieuwe eeuw bracht in 1905 de instelling van de gemeente Batavia, met een burgemeester, wethouders en een raad. Veel bracht de gemeente tot stand op het gebied van volks huisvesting, gezondheid en wegenver betering. Opnieuw breidde Batavia zich zuid waarts uit: de nieuwe wijken Gondang- dia en Menteng ontstonden. Ook in de richting van Mr. Cornelis, welke ge meente in 1934 bij Batavia was ge voegd, werd uitgebreid. In het westen kwam de nieuwe wijk Petodjo, in het oosten Kemajoran in de nabijheid van het kort voor de tweede wereldoorlog aangelegde vliegveld Kemajoran. Ook de gaten tussen de oude stad en Weltevreden werden opgevuld. De Japanse bezetting maakte voorlopig een eind aan deze moderne ontwikke ling. 5 Maart 1942 trokken de Japan ners de onverdedigde stad binnen. Het eind van de oorlog betekende ook weldra de afsluiting van een tijdperk en het begin van een nieuw. Op 27 december 1949 werd Batavia Djakarta en vond op het paleis Koningsplein de plechtigheid van de bestuurover- dracht plaats aan de nieuwe staat In donesië. Een nieuwe dynamische ont wikkeling volgde daarop met nieuwe uitbreidingen aan de westkant van de stad, vanuit Kebon sirih in de richting van Kebajoran. Batavia of Djakarta, de stad zal altijd haar eigen, typisch karakter behouden, dat zich in de loop der eeuwen heeft ontwikkeld in deze op zo merkwaar dige wijze ontstane stad. Oh. Manders Stationsweg 143 tel. 070 - 60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070-60.15.12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG Nieuwe L.P. Gado-Gado met o.a. Tante Pim en haar Sobats, prijs f 12.80; L.P. Sinar Eurya f 7.50 Speciale L.P. met het favoriete liedje erop van Pa v.d. Steur: Papaja slechts ƒ4.95. Import Hawaii L.P.'s uit Hawaii aangekre gen! Geweldige muziek en pracht hoezen. Ook een L.P. met Nieuw Guinea (Papoua) songs. Tegen inlevering van deze advertentie ont vangt U de Javaanse krontjong plaat origi neel uit Indonesia van f 19.50 met 2.50 REDUCTIE. Advertentie beslist meenemen! GRONDIG radio-grammofoons met 100. 200.korting. DUAL afspeelapparatuur met 15% korting. HOLLANDSE en INDISCHE KEUKEN I Hoogstr, 12 - Den Haag - Tel. 600712 Dir. M. W IJ N A N D S v/h Grand Hotel, Makassar 8

Tong Tong | 1969 | | pagina 8