ROBERT VAN GULIK: DE RECHTER TIE MYSTERIES "WIENKO BABAT/" TJOELIK, TJOELIK/ HET BETOVERDE BOS te DJOÜA »/&CO sebelah rotan armbanden van 24 krts goud (mas kertas) Komt U van BUITEN Den Haag In de "gewone" detectiveromans pikt de knappe speurder, liefst in het buitenverblijf van een miljonair, uit een gezelschap van personen die stuk voor stuk verdachte trekken vertonen, pre cies degene die de moord begaan heeft. De ontknoping komt in het laat ste hoofdstuk als de detective, temid den van de verzamelde en gespannen toekijkende medespelers in het drama de beschuldigende vinger op de boos doener richt. Die gang van zaken is weliswaar in de "Rechter Tie Mysteries" ook te vinden, maar de verhalen van Robert van Gulik geven nog veel meer. Want je kunt deze schrijver niet lezen zon der een groeiend respect voor de ont zaglijke kennis, die hij had van het China, waar zo'n 600 jaar geleden al een werkelijke beschaving heerste, waaraan het Westen in veel opzichten ook nu nog niet tippen kan. Alle as pecten van dat China worden door hem belicht: geschiedenis, godsdienst, wetenschap, kunst maar evengoed het dagelijkse leven in alle lagen van de bevolking, van onderwereldfiguren tot mandarijnen. En dat alles zonder enig vertoon van geleerdheid, cp een manier die iedereen begrijpt. Ook de door Van Gulik zelf gemaakte illustra ties, die geen geboren Chinees hem verbetert, bewijzen hoe hij zich in de toestanden van die oude tijd heeft ingeleefd. Dat komt o.a. verder tot uiting in de wijze, waarop bij Rechter Tie de intuïtie werkt. Kreeg Geoffrey Gill zaliger bij een brainwave een schokje in het achterhoofd, Rechter Tie krijgt in zo'n geval een droom, een visioen, een plotselinge verschij ning van een schone maagd. East is East... Eigenlijk zou je elk van deze boe ken minstens tweemaal moeten lezen, eerst om het werkelijk steeds boe iende verhaal zelf en dan nóg eens om de wetenswaardigheden erin nader onder de loupe te nemen: levensge- wiiii!iiiiIimiiiih.v iniiiiiii!iiiiiiniiiHnni!iiiiiiiiiiiiiiHiiuuiiiiuiiiii>uiiMiiiiiiiiiiiiiiii!iuiiuiiuu;iuuiiiiuiiiiuiiy woonten, rechtspleging, vechtmetho den ...enfin, onmogelijk hier alles op te noemen. Wat een veelzijdig man was die Robert van Gulik (officieel Dr. R. H. van Gulik)! Hij was geleerde (sino loog), diplomaat (Nederlands ambassa deur in Tokio), auteur (Rechter Tie), tekenaar (illustrator van zijn eigen boeken), linguist en boven dat alles een groot mensenvriend. Hij droeg Tong Tong een warm hart toe en heeft een werkzaam aandeel gehad in de organisatie van de Indische Kulturele Kring. Waarom worden zulke mannen ons zo vroeg ontnomen? Hieronder een lijstje van de Tie Mysteries: (Kramers Pockets) Het Rode Paviljoen Het Spookklooster Het Chinese Lakscherm Moord in Canton Labyrinth in Lan-Fang Zes Zaken voor Rechter Tie Het Wilgenpatroon De Nacht van de Tijger Halssnoer en Kalebas Het Spook in de Tempel Moord op het Maanfeest Klokken van Kao-Yang Rechter 5,90 5,90 5,70 f 8,- 6,15 f 7,20 7,20 f 5,70 f 8,25 f 9,25 f 9,25 f 9,90 Neem aan, je bent op de Pasar Ma- lam zaterdagavond negen uur. Dus wat je noemt "kedjebiosan" druk. Er zijn tientallen oude vrienden; er zijn dui zenden interessante dingen te zien; er wordt gesproken in alle talen en "pe- tjoeks" uit Indië. Dan roept opeens iemand: "WIENGKO BABATH!" Daar begrijpt niemand wat van en verreweg de meeste mensen kijken niet eens om. Maar een paar tientallen Indisch- gasten zullen als de weerlicht aan komen rennen, met een van vreugde stralend gezicht. Wie weet waarom? We zijn werkelijk benieuwd of hier op nog reacties binnenkomen. Als het zo is, zullen we er in een volgend nummer over vertellen. En er even tueel een staartje aan maken. In een recent boek over Indië las ik over een vogel: de boeroeng maling, die zou gaan schreeuwen als een dief of vreemdeling het erf betrad. Nu heb ik als jongen een beo gehad, die in zo'n geval met een sombere stem aankondigde: "Wongso! ada Wong!" (Wongso was toen onze djon- gos), maar ik heb het beest nooit boe roeng maling horen noemen. Is het misschien toch de bepaalde vo gel? Zo ja, zou dan een van de lezers mij kunnen vertellen, wat voor vogel het was en welk geluid hij maakte? Dan de 2e vraag: Corbet de beroem de tijgerjager uit India schrijft in één van zijn boeken, n.l. "MY INDIA" over een vogel die "Cheirail" wordt ge noemd. De roep van dit dier zou ongeluk bren gen in de vorm van de geest van een vrouw, die in het kraambed is over leden en die ronddraait met haar voe ten achterstevoren gericht. Ik meen van onze baboe te hebben ge hoord, dat deze geest bij ons een pontianak wordt genoemd, maar weet een van de lezers ook, of hierbij ook een vogel betrokken is? Zo ja, welke? B.B. Wie helpt lezer BB eens in de goede richting wat de "cheirail" betreft? Wat de vogel betreft die waarschuwt voor dieven, denken we dat de auteur wel de tjoeliek heeft horen luiden, maar niet weet waar de maling uithangt Red. Als we R. in Hilversum opbellen en haar aan de telefoon krijgen, roepen we verbaasd: "Hé! Thuis? In de zomer en met zoveel zon? Waarom zit je niet in de bossen!" En zij: "Oef! Dank je! Die zitten vol Amsterdammers!"... Vlamingstraat 5, Den Haag, Tel. 11 66 77 BRILJANTEN markiesringen hangers oorknoppen gezet in 22 karaats goud MIDO GOUDEN schakelarmbanden krintjing slangen colliers toesoek konde peniti kabaja van 22 karaats goud polshorloges Mi«imyiro!!nnoujuimnniiuiinMm!HimtHnmiiMr!n:nmmiiniinm<mnnimiiurrnuBniHin™HimBiimmiMniüiiuHiiiniiii!Miirniiniiinniiu!Miuiiiiniii!nHimoTOniiintniiiiiiiiiiiiiirMiiinrm'iiiini:»iiiii!iiiiiii!iniiiiiHiiiiiiiiiiitiiniiMi!iiiiiMiii!!iiiiMi!iiiiiuMiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii!iMiiMiiM!MiiMMiiiiMiiiiiiiiiii!i Wij betalen, bij aankoop vanaf f 200,de reiskosten voor één persoon geheel terug I I 11

Tong Tong | 1969 | | pagina 11