De Elfde Pi 12 Zo'n Pasar Malam kun je eigenlijk vergelijken met een goede saté. Een zorgvuldige voorbereiding (goed re cept, goed vlees, de juiste saus) en alles is in een paar happen op. 50.000 bezoekers hebben dit jaar de Pasar Malam in vijf dagen opgecon- sumeerd en gezien de stemming, zat het ook dit jaar weer goed. Veel meer stands (met nóg meer te eten en te drinken) met daartussen ruimere pa den om te zorgen voor een goede doorstroming. Er was zoveel te zien en te kopen, dat het niet doenlijk is in deze ruimte alle stands te beschrijven. Als U zelf niet op de PM geweest JtJ bent, voer ik U met deze foto's even snel door het gebeuren heen. Op de foto linksboven staat U in het hart van de Pasar, de stoelen voor het grote podium tussen de twee hallen. Daar kun je zitten eten, zitten drinken en zitten wachten tot er iets op het po dium zal gebeuren. Of zomaar zitten tot je bekenden ziet, wat beslist ge beurt. Je kunt natuurlijk ook boven op de tribune zitten en boven de etens- geuren en de drukte tot goede voor nemens komen. Om als je weer bent afgedaald naar de werkelijkheid, linea recta naar de stand te gaan waar ze geloof het of niet tahoe goreng sandwich met petis besmeerd en lom bok rawit verkopen. Naast duizeling wekkend veel soorten koekjes. Maar die tahoe voert je 30 jaar terug naar een warong in de dessa. En om die verbeelding kracht bij te zetten, staat er ook dat stalletje met krandjangs en bakoels, koekoesans en tampa's in alle maten, tjentongs en batok-scheppen. Maar inplaats van de Javaanse verko per staan daar Mijnheer en Mevrouw Mahieu, trouwe helpers in toko Tonq Tong. Iets verderop kun je vruchten ko pen: mangga en blimbing, nangka, dje roek keprok en Bali. En asem en sa- woh en papaja. Heer Ganpat van de firma "Tropica" speelt zo al jaren goodwill-ambassadeur voor zijn land, i Suriname. Een ambassadeur zonder portefeuille maar met manden vol heerlijkheden, ik geloof dat het de beste manier is om goede contacten te leggen. Mooie meisjes? Je kunt ze niet eens meer tellen op de PM, zoveel! Oc)k op het podium in een modeshow van na tionale Aziatische kleding, (rechts bo ven). De meisjes zijn van top tot teen gekleed, "niets aan, alles aan", zei een teleurgesteld jongmens en ging hoopvol naar een andere show kijken. En dan die kleine zelfstandige doe- het-zelvers, die het hele jaar door werken en werken en verzamelen voor de pasar-malam-week om daar hun grote slag te slaan. Groot, nou ja, maar het voldane gevoel na zelfwerkzaam-

Tong Tong | 1969 | | pagina 12