"VOORLICHTING" TERENCE WHITE: f en droom Mei NECTAR essence: MOESSON DromenWat zijn mijn dromen? Vele loss# gedachten, nauwelijks tot bewustzijn gekomen, samenweefsels van vluchtige opmerkingen, indrukken, gevoelens, geestelijke en fysieke. Hoe heerlijk kunnen ze zijn, omdat ze dan aan mijn diepste en innigste verlangens beantwoorden, en mij daar bij beelden voorspiegelden, die ik meen werkelijk te zien, zo echt, dat eenmaal ontwaakt, ik mij er met moei te van losruk, en mij ondanks mijzelve nog vastklem aan al die schijn, totdat het droombeeld is vervaagd en als opgelost schijnt in het niet. Dan heb ik mijn droombeelden laten varen, zoals men een schip, dat reeds achter de horizon verdween, nog na oogt lang daarna, alsof men hoopt op het wonder van een plotselinge terug keer En zo ontwaakte ik eens op een vroege herfstmorgen uit mijn jonge- meisjesdromen, toen mijn oog viel op een zonnige muur. Maar opeens zag ik geen muur meer, want ik zag mij- zelve, voortlopend langs een oude Hollandse gracht, die ik mij niet her innerde ooit in werkelijkheid gezien te hebben. Een lichte najaarsmist omhul de de gracht en haar omgeving, de atmosfeer was vochtig en kil. In mijn linkerhand hield ik het knuistje van 'n kleine jongen, zo van een jaar of drie. Dat was mijn eigen jongetje! Van tijd tot tijd keek ik naar het ventje met een heerlijk gevoel van beschermende liefde. Ik noemde het kind Loekie, en voelde de tederheid, waarmee ik het die naam gaf. "Zet je voetjes wat meer naar bui ten, schat!" "Dat doe ik toch altijd, Moeder", antwoordde de kleine. Ik gaf geen wederwoord, maar ver diepte mij in mijn gedachten. Het ke reltje liep net als hij. Ach, het kind leek helemaal op hem; zijn ganse we zen lag erin, en hoe meer ik het ventje aankeek, hoe meer ook het de ge laatstrekken kreeg van mijn lieveling! Langzamerhand kwamen wij bij een winkel, een speelgoedwinkel. Vele mensen drongen door de deur naar binnen. Ik moest er ook zijn met mijn jongetje. Bevreesd, dat hij beklemd zou geraken tussen al die mensen, nam ik hem op de arm. Toen vergat ik de winkel, de gracht, alles! Ik druk te het kindersnuitje tegen mijn wangen aan, kuste het op de lipjes En, terwijl ik het kind allerlei lieve naampjes gaf, bekroop mij een ver langen naar mijn grote lieveling. Ik zag zijn beeld voor mijn geest komen, zoals hij werkelijk was. Maar ik scheen hem niet meer te kunnen houden, het leek alsof hij weg was voor mij en ons kind. En ik gevoelde mij droevig worden, zo heel erg bedroefdIk voelde, dat het kind en ik zo vreselijk arm waren, omdat wij hem niet meer hadden, en nu met ons beiden waren achtergebleven. Toen werd ik langzaam wakker. Eerst beheerste mij nog het smartge voel, maar langzamerhand wist ik, dat mijn verlies niet werkelijk was. Maar, zoals een kostbaar voorwerp uit oude tijden, dat allerlei wondere gedachten heeft opgeroepen, aan onze handen dreigt te ontglippen, zo wilde ik mijn droom vasthouden, om de weelde, die ik nog niet kende. Ik gevoelde mij be wogen door liefde en smart, en besef te, dat ik mijn geliefde nog bezat, niet had verloren. De droom was uit, ik zag de wer kelijkheid weer! Op een concert ont moette ik eens een bekende pianiste, een jonge weduwe, die haar man als jong controleur bij het Binnenlands Bestuur (Bastiaans t) in een belasting opstand op Sumatra had verloren. Hij werd het slechtoffer van zijn plicht; hij liet haar net bijtijds vluchten. Hun enig kind, een jongen, werd geboren na zijn vaders dood. A. S. B. Heyting - Nepveu t "Ik was verbaasd over dat artikel in "Het Binnenhof" waarin jijzelf zo genaamd aan het woord bent. Wat een verschil met wat wij in Tong Tong van je weten! Doet dit soort "voorlichting" je geen schade?" J. J. D. Brouwers Uit jouw brief te oordelen, neen! El ders misschien weer wel. Maar er valt in deze tijd niet aan te ontkomen. Het is goed te beseffen dat foutieve weer gave van andermans gedachten in de hele wereldpers zo zoetjes aan nor maal geworden is. M.a.w. het grote publiek weet praktisch alles wat het uit de publiciteit weet, verkeerd! De uiteindelijke gevolgen kunnen niet an ders dan desastreus zijn... T.R. Mag in geen Indische boekenkast ont breken! BOEKHANDEL TONG TONG 4,15 0,40 porto Arthur, Koning voor Eens en Altijd (orig. titel "The Once and Future King"). Uitg. Prisma, 688 blzn, 6,15. Het valt niet mee om met het oog op de plaatsruimte mijn geestdrift over dit prachtboek in een paar regels samen te vatten. Vroegere verhalen bundels over Arthur en zijn ridders be paalden zich, voor zover ik me herin ner, tot hun individuele meestal "won- der"-lijke prestaties en hun ijver bij het bevrijden van ladies in distress. De Tafelronde, die niet zonder reden tot model heeft gediend voor de ver gadertafels van eerst de Volkenbond en later de Verenigde Naties, kwam daarin hoogstens terloops ter sprake. Maar bij Terence White is die Tafel ronde juist de kern van de zaak. Waar om en waarvoor werd zij door Arthur en de met de schrijver te vereenzel vigen magiër Merlyn in het leven ge roepen, waarom, waarvoor en hoe zochten de ridders naar de Heilige Graal en wat bracht de vredelievende Arthur tenslotte tot de noodlottige strijd tegen zijn dapperste ridder Lan celot? Dat wordt U door White op unieke wijze verhaald in een stijl, die afwisselend ernstig, badinerend, ver makelijk en humoristisch is. Een geest- verrijkend werk! maakt U voordelig Uw tamarinde- en rozen- stroop, sorbets, gebak en zeer fijne likeuren Vraag gratis receptenboekje bij Uw leverancier of rechtstreeks aan Pharm. fabriek "Phytol" - Afd. Nectar essence Wagenstraat 129 Den Haag. oeoePoNseRD Zilveren Medaille Den Haag 1885 Luik 1902 Gouden Medaille Den Haag 1913 20

Tong Tong | 1969 | | pagina 20