mw m\ KLATEN EN OMSTREKEN !^ucktpoót f d Radio Bolland CÏSVS Fragmenten uit brieven van on ze lezers uit verre landen. Geen sensationeel nieuws, zomaar dingen uit een leven dat anders dan het onze is. "Wij mochten ons zeker gelukkig prijzen hierheen te hebben kunnen "vluchten" uit 't volle Nederland. Ver telde ik je al dat hier in Liberia wel 1000 Nederlanders werken? Velen al jaren. We hoorden net van een ta baksplanter, voor welke mij. hij werkte weet ik niet, maar de man was ont slagen en is nu ook in de rubber. D.w.z. hij is in dienst gegaan van een Liberiaanse rubberfarm en dat op z'n 69ste jaar! Zoals je weet werd Liberia om streeks 1847 gesticht, in 1817 werden de eerste kolonisten aan wal gezet. De bevrijde negerslaven en hun na zaten nu zijn de "overheersers" hier, de z.g. Americo Liberians ofschoon deze benaming niet meer gebruikt mag worden. Hun aantal is 20.000 tegen over een totale bevolking van plm. 1 millioen. De top leeft in weelde, maar het land maakt amper vooruitgang. Er bestaat nog steeds geen wegennet, laat staan watervoorziening, electrici- teit enz. Toch is er de laatste 10 iaar wel wat gedaan. Voor diverse stam men ziet het er maar treurig uit naar westerse maatstaven. Men lijkt echter tevreden, 't Is een vrolijk, zorgeloos volk, born to dance, en dat kunnen ze hoor! Met de grootste soepelheid, als je dan naar dat "gedjongket" van de westerse jeugd kijkt, die de Afrikaan imiteert! Ik moest wennen dat het volk je aanspreekt met "massy". De vrou wen zeggen meestal "Ma". De offici ële taal is Engels, maar het lagere volk is moeilijk te verstaan. Als je je maar voorhoudt, je niet al te druk te maken is het hier wel uit te houden, zolang je nog werken kan. Men is hier veel toleranter dan in Europa (Holland voor zover ik weet). De indo'tjes voortgekomen uit blanke vader en Liberiaanse moeder zijn be paald knap om te zien. Meestal kroes haar. Afrikaanse babies zijn schatjes, zo wijs en "aangekleed" als ze ter wereld komen. Ik heb succes gehad door een kindje van de dood te red den (wat klinkt dat theatraal). Het kind was ondervoed met 6 maanden. Een half jaar later was het weer bijna dood, maar nu is ze 1'/2 en springlevend, al leen loopt ze nog niet. Ik doe wat alle huisvrouwen in de tropen doen, wat tuinieren, proberen wat in de slechte aarde te laten groe ien, wat kippetjes te houden, naaien, vaak voor de kindertjes en vrouwen van onze arbeiders en koken. Er is gebrek aan kookmateriaal. Alleen pe per is hier gebruikelijk, een tjabé rawit soort en okra (lijkt op terong L.D.) die we niet kunnen appreciëren. Ketimoen verbouwen enkelen met succes. Kang- koeng krijgen we er niet in. Ik heb een veldje kangkoeng gekweekt uit stekken die we van een Chinees kre gen. Toch lijkt kangkoeng op het blad van de oebi rambat dat ze hier wel eten. Maar kangkoeng vraagt water, dat is hier niet altijd bij de hand, dus te moeilijk. Men eet hier bijna geen groen, wel bonen, b.v. katjang pan- djang, hier niet zo pandjang maar 20 cm en hard. Bonen van koro, ook harde huls. Bajam groeit vaak in het veld, maar dat eten ze ook niet. Nu hoorden we dat men een ingewortelde angst tegen groenten heeft, omdat het gif dat men de vijanden geeft, meestal daarin verwerkt wordt. Mijn man slaakt wel eens de verzuchting: konden we maar een paar Javaanse tanies hier krijgen. Ijverig en vindingrijk! Ik heb veel respect voor de peace corps vrijwilligers. Deze "verwende" Amerikaanse jongeren die toch maar 2 jaar van hun tijd geven om uit deze ervaring wat te leren. Ze komen uit diverse milieux, een doktersdochter, zonen van mensen uit diplomatieke dienst, zakenlieden etc. Lilian, intussen heb ik de peujeum gemaakt, met ragi uit Holland. Maar ook die peujeum slaat hier niet in, "It is rotten", zegt het volk. Atlijd probeer ik eetgewoonten te ver anderen, althans wat meer gezonde variatie te brengen in het menu van dit volk, maar het is onbegonnen werk. Intussen heb ik voor eigen gebruik wel kroepoek oedang en ikan gemaakt en met succes. Alleen lijkt mijn pro duct meer op het product "made in Holland" dan op de Indonesische kroe poek. Kun je me misschien het goede Naar aanleiding van enkele artikelen in Tong Tong nrs 19, 20 en 21 betref fende zwembaden, bronnen (oemboels) in de toenmalige Vorstenlanden (Solo- se) ondernemingen, kan ik het volgen de vertellen: In de eerste plaats liggen de bron nen op de helling van de Goenoeng Merapi. De hoger gelegen gronden hiervan zijn beplant met o.a. koffie, cacao, rub ber, kapok, notemuskaat, peper en agave, terwijl de laagvlakten zijn be plant met indigo (vorige eeuw) en la ter met tabak, suikerriet, rosella (rami) en van zelfsprekend met padi (sawah). Juist op de grens tussen de twee cultuurgronden liggen de oemboels. De laag gelegen cultuurgronden kun nen dan ook met water van de oem- boels-'al dan niet aangevuld met kali water bevloeid worden. Bekende oemboels zijn: Ploeneng, Geneng en Brondong, leve ren water aan t.o. Kebon Aroem, t.o. Gajamprit, s.f. Gondang Winangoen, t.o. Demangan, t.o. Wedi birit, t.o. Gan- tiwarno en t.o. Djiwo. Djolotoendo, aan t.o. Ngoepit, s.f. Ka- rang-anom, t.o. Ketandan en t.o. Troe- tjoek. Ponggok, aan s.f. Ponggok, s.f. Tjep- per en s.f. Manishardjo. Poesoer aan s.f. Tjokro-toeloeng, s.f. Delanggoe, t.o. Djoewiring en s.f. Wo- nosari. Moengoep aan t.o. Polan-ardjo, t.o. Tegalgondo en t.o. Gawok. Pengging aan s.f. Bangak, s.f. Karta- soera, t.o. Mamang en t.o. Temoepoes. t.o. tabaksonderneming s.f. suikerfabriek (wordt vervolgd) A(nak) K(laten) A(sli) Stationsweg 143 tel. 070 - 60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070 - 60 15.12 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070 - 86.32.01 VOORBURG Nieuwe LP. Gado-Gado met o.a. Tante Pim en haar Sobats, prijs f 12,80; L P. Sinar Eurya f 7,50. Speciale L P. met het favoriete liedje erop van Pa v. d. Steur: Papaja slechts f 4,95. Import Hawaii L.P.'s uit Hawaii aangekre gen! Geweldige muziek en pracht hoezen. Ook een L.P. met Nieuw Guinea (Papoua) songs. Tegen inlevering van deze advertentie ont vangt U de Javaanse krontjong plaat origi neel uit Indonesia van f 19,50 met f 2,50 REDUCTIE. Advertentie beslist meenemen! GRÜNDIG radio-grammofoons met f 100, - f 200,korting. DUAL afspeelapparatuur met 15% korting. recept geven (juiste verhouding cas save meel - vis, komt er nog iets an ders bij?) Nan Nelwan, Liberia, West Afrika 5

Tong Tong | 1969 | | pagina 5