BEZWEREN DIEREN heid lombok. Dat was het geluid van de vallende klappers: "Gedeboeg!" Om de smaak van de rijst zo goed mogelijk te genieten, namen we zo weinig mogelijk van de bijgerechten en dan afwisselend telkens maar één tegelijk, om daarvan ook precies de juiste smaak te proeven. Op deze manier was het net, of we meerdere gangen aten, hetgeen de eetlust nog meer verhoogde. Natuur lijk aten we met de hand, die van te voren "gewassen" werd door de vin gers even te dopen in de (algemene) vingerkom en dan het overtollige water te "tjiprat-tjiprat" achter je stoel. Tijdens de maaltijd werd niet gepraat, behalve de gastheer die ons telkens aanspoordeom de bijgerechten eer aan te doen Dat deden we natuurlijk niet, maar wel namen we telkens van de geurige lekkere nasi, waarvan we maar niet genoeg konden krijgen. Toen we klaar waren, werd ons ook nog soep aangeboden. Het eten van soep na de maaltijd heeft zijn voordelen. Het bederft je eetlust niet, het is ook enigszins "drinken", en in ons geval werden onze vingers door de soep al ietwat schoongewassen, want met de linkerhand werd de lepel gehanteerd en met de rechter werden de vaste stukjes uitgevist. Na de soep werden onze vingers weer in de (communale) vingerkom gedoopt, maar daarna aan de algemene "Good- morning-handdoek" afgedroogd. Ver schillende vruchten werden opgediend o.a. geschilde mangga, nangka, gesne den semangka en de pisang natuurlijk. Tijdens het dessert ontsnapte één van de gasten een boertje en hij keek verschrikt rond. Dit werd door onze gastheer opgevat als de gebruikelijke beleefdheid, waar hij op gewacht had en hij beantwoordde dit met een op risping van groter geluidsterkte. Dit was het "startsein" voor de andere aasten om ook een duit in het zakje te doen en het leek al gauw een zaal vol patiënten met "aerophagie", met dit verschil, dat ze er geen pijnlijke, maar"Eindelijkgerechtigheids-ge- zichten" bij trokken. Ook dit spelletje verveelde op den duur en daarom kwamen we met de zaak op de proppen, waaraan dit be zoek gewijd was. In minder dan AN DERHALVE MINUUT was de affaire tot aller tevredenheid beklonken en we braken op. Uitgeleide gedaan door alle notabelen van het dorp en prak- Ik las in Tong Tong van 30/4 het verhaal van Jacq Vreke over de Pa- wangs. Het deed me denken aan het volgende verhaal waar ik, toen ik het zag, geen verklaring aan kon geven. We waren om 4 uur in de kam pong van waaruit we naar de jacht- plaats gebracht zouden worden. Er moest nog iets met de plaatselijke politie geregeld worden en terwijl één van ons met alle vergunningen en jachtacte's naar de politie ging stond ik met 3 andere jachtgenoten op een brug over een beekje van 2 meter breed en 30 cm helder water. Je kon de steentjes op de bodem 'duide lijk zien. De brug had een ijzeren leu ning en daar leunden wij over. Een katjong van 12 jaar kwam bij ons en vroeg mij om geld om schildpadden te roepen. Wij verveelden ons een beetje, dus eigenlijk uit verveling en niet uit nieuwsgierigheid, gaf ik hem geld waarmee hij naar een warong liep en terugkwam met een pintjoek nasi rames. Ik dacht dat hij ergens onder of bij de brug een schildpad wist die hij eten wilde geven. Hij liep naar de waterkant en mompelde iets terwijl hij de rijst met de gerechten met de hand door elkaar kneedde. Wij zagen niets en hij bleef geluiden mompelen. Toen nam hij een handvol rijst en strooide het in het beekje. Ik weet niet waar ze vandaan kwamen, maar van alle kanten zwommen kleine, grotere en grote schildpadden naar de ge strooide rijst .Wij konden ze niet tel len, maar naar schatting krioelden daar wel 100 schildpadden, naar de rijst happend, door elkaar. En toen de rijst op was zwommen ze weer weg. Intussen waren meer katjongs bij me dat alleen die ene katjong en nog één persoon die beesten kon roepen. Ik geloofde het niet en ging naar de warong om zélf een portie rijst te ko pen. Ik ging op de plaats van die jon gen staan en strooide de rijst in het water. Wie beschreef onze verbazing toen geen enkele boeloes kwam eten. Een paar visjes hapten er naar, maar tisch alle kinderen, nagegluurd door charmante "Sarina's", putten we ons uit in allerlei dankbetuigingen voor de gastvrijheid en tractatie, hier en daar onderstreept door een luide "na- boer"... Maar, wat Pa Inggi toch niet zou kunnen begrijpen was de dankbaar heid voor de volkomen RELAX, ge durende ruim een uur, die hij ons ge schonken heeft als OBAT, als medicijn voor lichaam en geest, in geen enkele polikliniek of apotheek van de roeze moezige stad verkrijgbaar. Dr. M. Soetiahjo beslist geen schildpadden, zelfs geen kleine. Dezelfde beek, dezelfde soort rijst maar een andere hand strooide het voedsel en geen schildpad te zien. Zou hij ook een Pawang zijn? Naam van de kampong weet ik niet meer, maar het was in de buurt van Djombang. II Als je van Soerabaja naar Malang over de autoweg gaat, zie je bij het binnenrijden van Soekoredjo een wa- ringinboom rechts van de weg staan. Meestal reden wij door, maar op een keer stopte Ik daar en zag op de straat vlekken van overreden beestjes onder de waringinboom. Het bleken platgere- den tokehs te zijn. Ik keek naar de boom en maakte dat ik weg kwam. Je zag de boombast niet want de stam was bedekt met tientallen of honder den en misschien wel duizenden to kehs. Wat een griezelig gezicht! Ik was helaas te arm om een fototoestel te bezitten, maar misschien heeft een Tong Tong lezer daar een foto van ge maakt? En wie weet daar meer van te vertellen? A. Th. Kempff In Europese kringen zal men er zich misschien over beraden of zo'n ver haal een verzinsel is of niet, maar in Indische kringen zal men zich vaak afvragen of de verteller zoiets echt heeft meegemaakt of het "van horen zeggen" heeft. Aan de mogelijkheid van waar zijn twijfelen slechts weini gen. Omdat het leven in Indonesië inderdaad wonderbaarlijke ervaringen heeft gebracht aan een ieder die er lang geleefd heeft. Het bezweren, eventueel oproepen van dieren, behoort ertoe. Wie heeft zelf dergelijke dingen meegemaakt of er in elk geval van gehoord? Schrijf op! OVERVERMOEID? Neem PAX's Gezond- heidscapsules. Bevatten uitsluitend tarwe- kiemolie - knoflookolie - chlorophyl. Ver hogen uw energie - fitheid - jeugdigheid, maken u weer actief! 100 caps. 6,95; 250 - 13,95; 500 - 25,95 (excl. porto ad 1,25). U kunt bestellen: Geneesmiddelen en kruidenhuis PAX, Marktstraat 16, Groningen. 9

Tong Tong | 1969 | | pagina 9