VOOR SOERABAJANEN OLIFANTENJACHT Naar aanleiding van de foto van oom Joop Soetjahjo in de Tong Tong van 15 juni jIvoorstellende een specifiek stukje oud Soerabaja, het volgende hierover: Dit stukje straat is het laatste stukje van een van de meest roemruchte straten van Soerabaja, de Sociteit- straat, zetel van koloniaal grootkapitaal en civiel en militair gezag. Laten we beginnen bij de Herenstraat en Pasar Besar en enkele namen noe men vol met dierbare herinneringen. De toko's Krapp en Pröttl, de oude bioscopen Rialto, Olympia en Sirene, waar je nog op echte planken moest tten compleet met klas kambing. Dater werd hier het Gouverneurskan toor gebouwd. Het oude Hellendoorn met zijn spie gelzaal stond naast Pasar Gelap, voor dat het verhuisd werd naar Toendjoen- jan. in de plaats van Hellendoorn kwam de aioscoop Princes met aan de overkant Luxor. Tegenover het Gouverneurskantoor stond de Raad van Justitie, dat in 1945 yverd verwoest en waar nu de Tugu Pahlawan staat. De spooroverweg met zijn hoge taluds, waar wij als kinderen graag speelden. Daarna aan de ene kant o.a. de kan toren van de Stoomvaartmij Nederland, de dagbladen, Lindetevis Stokvis en aan de overkant de onvergetelijke Stadstuin Op de viersprong stond de agent van politie het verkeer te regelen met zijn rood/groen stoplicht. Hier passeerde ook de stoomtram van de O.J.S. en de stadstram langs de Stadstuin naar links omboog. Passeerde men deze viersprong, dan kwam men in de Sociteitsstraat, met ■jan de ene kant het hoofdpostkantoor ïn aan de andere kant o.a. de kan toren van Ruhaak, de B.P.M. Men kwam dan aan het brede gedeelte met het plein, waar het hoofdbureau van politie stond en aan de overkant het kantoor van de P.M.C. Men kwam dan aan het brede gedeelte waar de bewuste foto werd gemaakt. Links van de weg stonden de kan toren van de Koloniale Bank, Maclain Watson en o.a. de Nederlands Indi sche Handelsbank, zichtbaar op de foto. Rechts op de foto zijn de afdakken zichtbaar aan de kant van de Kali Mas bestemd als parkeerplaats voor de auto's met chauffeur van de agenten van de Banken en de belangrijke re laties. Maar bekijk de foto goed, Soerabaja zou geen Soerabaja zijn en dit geldt uiteraard voor iedere Indonesische stad, of er staan verkopers met aller lei lekkernijen op strategisch belang rijke plaatsen! Van bibik rudjak, se- manggi en petjel toe tot tuk'ang gado gado en speciale verkopers op de fiets met loempias van Delby. Hier stond men gemoedelijk onder het af dak tussen de geparkeerde dure auto's in- De hele dag zag men "oppassers" de weg oversteken om openlijk of stiekum de nodige proviand voor de employees van de nabijgelegen kantoren in te slaan. En laten we op warme dagen en het was altijd warm, niet de onvoor stelbaar grote hoeveelheden es pas- rah, es stroop, dawet en later es shang hai vergeten! En de es gandoel tali merang, ister niet hier!!!! Na de afdakjes voor de auto's had men rechts de Rode Brug of Djem- batan Merah, toegang tot Kembang Djepoen, Slompretan Songgojoedan, Pasar Pabean, Pasar Bong, Pang- goeng,, Chinese Voorstraat, Gang' Si- po met de ijsafbriek, Gang Gipo toe gang gevend tot de Kali Mas met zijn pakhuizen aan beide zijden van de kali. Terug naar de foto, zien we op de achtergrond het plein, een en al be drijvigheid, met de remise van de tram, de standplaats van de Tan Luxauto- bussen naar buiten de stad. Ziet U de bussen vertrekken met op de achter treeplank een gontjengende kornet? Aan het plein, meen ik, stonden o.a. de kantoren van de I.C.H.V.R. en de Rotterdamse Lloyd. Dan de Javase Bank met aan de overzijde het tele foonkantoor en op de driesprong de grote boei naast de Kromme Elleboog steeg. Doch laten we niet te ver afdwalen. Wat een mijmeringen kunnen een een voudige foto ontlokken! De Sociteitstraat heet nu Djalan Niaga en het gedeelte op de foto de Djalan Djembatan Merah, P.M.C. is K.M.K.B P.I.D. is D.P.K.N., doch hoe dit plekje en de nabijgelegen kantoren ook mo gen heten, het is en blijft een van de markante punten van good old Sura- baja! Surabaia, kotaku, kapankah kita ber- djumpa pula? W. E. Grashuis Er waren meer attente Soerabajanen met een inzending. Uiteraard vertel den zij min of meer hetzelfde We kozen deze woordvoerder, maar zijn dankbaar voor wat de anderen schre ven. Een andere keer beter, ia lui! "Ongelukkig dier, wegens je mooie tanden jaagt men op je; wat moet dat voor een vrolijk, onschuldig leven in 't reuzenlijf zijn, dat men je wegnemen wil wegens je slagtanden, die toch slechts daartoe dienen bomen ie vel len en natuurlijk ter verdediging van dit leven". Kurt Heuser (Geciteerd door L- C. Heyting) Al is het verre van mij dit kwaad goed te praten, ik ken het leven in de oetan goed genoeg om de zogeheten jacht op grof wild te begrijpen (en in de rovers te veroordelen!), maar vind alle mis baar om verre, primitieve jacht hypo critisch en beschamend in onze rijke beschaving, waar wij veel slacht vee zó ombrengen en verslinden dat wij al generaties lang ongezond zijn. Waar wij knap verborgen "martel instituten hebben om fijne leer- en bontsoorten te maken, preparaten om gezond of mooi of "sexy" te zijn. Als onze zogenaamd eerlijke pers minder tijd besteedde aan politieke ruzies, en maar de helft publiceerde van wat er dagelijks aan dieren misdaan wordt in deze "humane civilisatie", zouden wij ons voor de rest van ons leven scha men ooit nog één woord te besteden aan het opsporen van splinters in de ogen onzer naasten elders in de we reld, terwijl wij krom gaan aan de balken in ons eigen oog... T.R. 10

Tong Tong | 1969 | | pagina 10