3lerinnering aan t^emalang Radio Bolland DE VOORPLAAT VAN 15 JUNI Bij een terugblik, in het verre verleden, springt naar voren de tijd toen het gezin van mijn ouders nog compleet was. Zo omstreeks 1910-1919. Destijds woonden wij in het meest vergeten oord op aarde, 't Plaatsje was Pemalang. Gelegen aan Java's Noordkust tussen Tegal en Pekalongan. Meer dan een handvol Europeanen telde het niet. In hoofdzaak bestond de bevolking uit Indo nesiërs, Chinezen en Arabieren. Tussen deze laatsten woonden wij. Vader was ambtenaar en zodoende bewoonden wij een gouvernements woning. Belendend was het postkan toor, zodat vader uit zijn woning ko mende slechts een deur te openen had om op zijn dienst te zijn. Hij was postchef. Later kwam er de telefoon bij, toen heette het PTT. Ik zei al dat mijn vader ambtenaar was, een wijdse betiteling met 'n minimum loon. Groter was het kindertal waarmede vader en moeder naarmate de jaren vorderden rijkelijk gezegend waren, 't Telde in 1915 liefst tien kinderen. Dankzij ech ter dit grote aantal, verveelden wij ons daar nooit. Ja, want Pemalang was een gat waar geen gat achter te vinden was. Voor de ouderen was dit een kwelling, inderdaad was er totaal geen vertier. Ja toch, een soos was Pema lang rijk, hoewel meestal in winter slaap, schoon er geen winter was na tuurlijk. Voor de jeugd was dit plaatsje een eldorado. Konden wij niet staan en gaan waar we wilden? Nergens stond iets van verboden toegang. We klauterden graag in fruitbomen. Daar wij er géén op het erf hadden staan, deden wij het in die van anderen. Het was weieens voorgekomen dat we door de eigenaar of bewaker achterna werden gezeten met een golok in zijn hand, maar nooit was ons iets overkomen. Ons dagprogram was als volgt: 's- morgens om half zeven op, naar de mandikamer. Het ontbijt volgde, dan naar school ,die om half acht begon en om één uur 's middags eindigde. Gelijk gingen wij aan de lunch die uit warm eten bestond. Na het eten kwa men doorgaans de verhalen los, waar naar onze ouders met plezier luister den. De lachsalvo's waren zelden van de lucht. Dan volgde onvermijdelijk de middagrust die tot vier uur in de mid dag duurde. Dan een verkwikkend bad en schone kleren. De theetafel met de nodige kwee-kwee of zoete oebi stond reeds op ons te wachten. Wie nog huiswerk had moest er vlot aan beginnen. Niemand van ons wilde immers de wandeling met onze kinder meid missen. Terwijl zij de allerjong sten aan de hand hield mochten de ouderen hun gangetje gaan. Maar ze hield ons danig in het oog. En gebeur de het niet zelden dat ze ons van haar karige verdiensten fijn trakteerde op katjang en vruchten. En zij was het ook die ervoor zorgde dat wij vóór donker in huis terug waren. Dat was immers de meest gevreesde tijd. Dan waarden kwade geesten rond. Deze tijd heet daar magrieb. Een Indone sisch bijgeloof, een begrip, dat ook het onze werd. Acht uur des avonds aten we weer warm. De kleintjes moesten gauw naar bed, de groten lazen of deden spelletjes. In de voorgalerij werd vaak gemusi ceerd en gezongen. Niet zelden ge beurde 't dat er aan de straat geklapt werd. De eerste maal bleken het de assistent-resident en diens vrouw te zijn, die toevallig op wandeling waren. Een andere keer waren het onze eigen onderwijzers. Het gevolg was, dat wij op school ditzelfde liedje moesten zin gen. Helaas leidde het tot een fiasco. Mijn stem schoot namelijk uit. Hilari teit in de klas natuurlijk. Soms walsten vader en moeder op gitaarspel van broer Dorus. De meest geliefde wijsjes waren van: "Op oom pjes knieën zat een kleine meid" of "Daisy, Daisy, geef mij het jawoord, toe". Dan lieten wij hen niet met rust, eer ze ons ook daarin onderrichtten. Als mijn broers krontjong speelden kon ik het niet nalaten erbij te gaan tandakken. Hiertoe leende ik een se- lendang van onze kokki Ma Salmie en danste als een schim in het licht van de maan, met de reuzen-regenboom en de grote witte potten prachtige pal men op de achtergrond als decor. De kebon, de meid en de keukenmeid en de overige familieleden vormden het publiek. Het viel altijd in de smaak en handgeklap was mijn beloning. Wat een zalige tijd zonder kommer of zor gen. Zoals eerder gemeld, bewoonden we een gouvernements-huis, ruim met vier slaapkamers, een open voorgale rij, een corridor die langs de slaap kamers liep en uitkwam in de eetgale- rij. Deze was gesloten met een deur naar de gaanderij, die lang was en naar de bijgebouwen liep. Dit weer in beide zijden in T-vorm. Het erf om het grote huis was voor de kinderen je van het. Ideaal! Al onze fantasieën kwamen daar tot leven. Beurtelings was het het strijdtoneel Stationsweg 143 tel. 070-60.17.03 Stationsweg 77 tel. 070 - 60.15.12 v 0 DEN HAAG Herenstraat 157 tel. 070- 86.32.01 VOORBURG Extra aanbieding Hawaii L.P. George de Fretes, schitterend stereo voor f 6,50! Uitverkoop LP.'s country western, Ed- mundo Ros, Mantovani etc. voor HALVE PRIJZEN! Singles 3 voor f 2,50. Met deze bon extra korting op de L.P. Lief Java van f 10,80 voor f 9,50. GRUNDIG Radio Grammofoons door eigen import met f 100,— extra korting. DUAL afspeelapparatuur met 15% reductie. Bij Bolland koopt U veilig en goedkoop. tussen blanken en Indianen, dan weer gevechten op het blanke zwaard uit de riddertijd. Het liefste spel was: Rei zigers op de Siberische ijsvlakten. Dit deden wij graag bij volle maan. Met een weinig fantasie was alles immers wit van sneeuw en ijs. Wel, dan waren we in de ijzige steppen. Eerder werd door ons van een djo- har- of regenboom-stam een slede ge maakt, en het spel kon aanvangen. Eerst werd ook afgesproken wie trek honden, wie reizigers en wie wolven zouden zijn. Buurtkinderen sloten zich bij ons aan. Om acht uur, bedtijd, kwam onver biddelijk 't einde, maar we waren vol daan. In één woord een onvergetelijke tijd. Tante Bet Naar aanleiding van de voorplaat van 15 juni schreef Ir. Trap.t.: Is dat soms de familie G. Th. E. R. Arnold, adm. s.f. Gondang Winangoen, 3 paal ten westen van Klaten aan de grote weg Solo-Djokja? Als die veronderstelling juist is zijn de personen van rechts naar links: Daisy, Henri, Pautje, Mevr. Ph. Arnold- Kui pers, G. Th. E. R. Arnold, een logée en Kitty of Johanna. 3 Kinderen zijn er niet bij: Louis, Theo en Johanna of Kitty Kitty was getrouwd met Walter Soes man, adm. van de tabaksonderneming Djoewiring bij Klaten. Johanna is later getrouwd met Ir. J. S. de Haan.t., di recteur van het proefstation der Kla- tensche Cultuur Mij. te Klaten. Louis was een bekende tandarts te Sema- rang. Theo was toen H.B.S. leerling. Toen ik op 1 nov. 1910 de administra tie van de Heer Arnold overnam was hij 36 jaar administrateur van Gondang geweest. Ik kende de familie vanaf begin 1903. Is mijn veronderstelling juist? Ir. P. W- M. Trap.t. 14

Tong Tong | 1969 | | pagina 14