„BANDJIR" NA 33 JAAR! Om de beurt 19 «it»»;» Mui Toko Kon in Soerabaia. Wat een bandjir van herinneringen hebt U bij mijn vrouw en mij opge wekt met de afbeelding op pag. 15 van Toko "KON", vlak over de Sim- pangbrug in Soerabaia. Fantastisch dit zo ineens weer voor je te zien en een gedachtensprong te rug te maken van 33 jaren. Zo iets overvalt je! Je bent er stil van. Toko "KON" was de eerste langganan waar we, net als onrijpe baroe's aan gekomen in het najaar van 1936 met banjak koerang gadji, onze eerste in kopen deden in de vorm van een stri- ka, kandji en saboen-tjoetji zonder welke attributen naar onze baboe- tjoetji ons duidelijk maakte zij haar taak niet kon verrichten Het was ook de langganan, waar we voor het eerst iets op de bon kochten en deze aan het eind van de maand niet konden betalen. Al beweerde iedereen, dat dit niet erg was en dat iedereen in dit land was begonnen met schulden te maken, lag ons dit toch zwaar op de maag. Mijn geachte werkgevers waren echter van de opinie, dat van het schijntje salaris meteen ook maar een aflossing op de voorgeschoten reis kosten ingehouden moest worden. Tja, vet waren die jaren niet, al denkt men in dit land hierover heel anders. Van Toko "KON" springen onze ge dachten met genoegen en met wee moed meteen over naar Mevrouw Klopper en haar pension aan de Su- matrastraat bij wie wij na onze aan komst terechtkwamen en nog lang bleven. Hoe zorgeloos was die tijd, ondanks alle zorgen waarin we leefden. Dit klinkt paradoxaal, ik weet 't, maar het was zo! Hoe gezellig was het allemaal met al die in en uitlopende vrienden en vriendinnen, hoe opgewekt en vro lijk was de sfeer. In de loop der jaren verloor je de meesten uit het oog, ook al kwam je later enkelen van hen weer tegen in een Jappenkamp of daarna. Een raar, heerlijk en moeilijk leven hebben wij achter ons: we hadden het voor geen geld willen missen, ondanks de donkerder tijden die ons niet voor bij gingen maar het volle deel opeis ten. 't Is gek, maar als totoks voelden wij ons vanaf de eerste dag helemaal thuis in Indië, 't was precies zoals we 't ons hadden voorgesteld. De grootste rol daarin speelt wel de noodzakelijke intéresse die je voor land en volk moet hebben en die langzamerhand over gaat in liefde. Heb je dat niet in je, dan kon je maar beter weggaan. Veel heeft Indië ons geleerd, vooral heeft 't ons leren aanvaarden wat on vermijdelijk is, verder veel mensenken nis en gevoel voor de medemens, wie deze dan ook moge zijn. Het heeft ons geleerd andere opvattingen, ge dachten en uitingen te respecteren en te begrijpen, dingen anders dan zoals je ze bij moeder thuis had geleerd maar in wezen daaraan gelijk omdat ieder mens zich nu eenmaal uit op een wijze, zoals hij die van de wieg af aan van thuis heeft geleerd en meegekre gen, waar ter wereld ook. Deze levensbeschouwing, die wij daar leerden, is ons later en tot heden steeds te pas gekomen, in Java, Zuid- Celebes, Ceylon, Nederland. Dingen, die je niet kent, zijn niet gèk, ze zijn alleen maar anders, maar zeker niet minder. Zo zie je, hoe een simpele foto van een simpele langganan oorzaak kan zijn van een gedachtenwandeling, waar je anders vrijwel niet toe komt. Bedankt, TONG TONG! Ga voort, Uw blad is telkens weer een verfrissing en wordt ook bij ons thuis met begrip, interesse en liefde gelezen. M. Wvan Baarle en Echtgenote "Wanneer ben ik weer eens aan de beurt?"...vraagt een abonnee die re gelmatig copy inzond, reeds enkele malen wat geplaatst zag, en er nu naar hunkert "weer aan de beurt te ko men". Het verschijnsel doet zich vaker voor dan U denkt. Maar U moet zich rustig nog eens zetten aan het be studeren van Tong Tong, een blad met meer dan 6000 abonnees met de echt genoten en andere familieleden, "gon- tjengers" en meelezers zeker 20.000 lezers), die allemaal "potentiële copy- leveranciers" zijn. Wat een groot ver schil met welk ander blad ook, dat praktisch geheel volgeschreven wordt door een vaste redactiestaf en vaste medewerkers, terwijl alleen een hand vol lezers minimale plaatsruimte heeft in de rubriek Ingezonden stukken. Bij Tong Tong staat daarentegen een kilometerslange queue van inzen ders klaar, en ook al schrijft daarvan maar een betrekkelijk klein percenta ge, alleen als U zelf op ons kantoor wilt komen kijken (en U bent altijd welkom voor dit doel), en de stapels mappen en ordners ziet met ingezon den copy (torenhoge stapels!), beseft U dat er van zoiets als "om de beurt geplaatst worden" nooit sprake kan zijn. Daarvoor is ons blad te klein en verschijnt te weinig. Van de grote berg Indische bloemen maken wij telkens een klein ruikertje. Er blijven maar steeds nieuwe bloe men vallen op de berg. En soms keren we de berg ondersteboven om inzen ders van eerder nog een kans te ge ven. Dit beeld is het precies. Beurten geven? Het zou maken dat in een be paalde rangorde sommige lezers te veel zouden krijgen en anderen nóóit iets. Het Lot leidt onze hand. En ons hart En heus, het is altijd wel min of meer goed zo... r MOESSON BOEKHANDEL TONG TONG ƒ4,15 0,40 porto

Tong Tong | 1969 | | pagina 19