KORTE BOEKBESPREKING Oude boeken bij boekhandel Tong Tong Oriënt - Express - A. den Doolaard f 2,60 0,40 porto Hij schrijft goed, Den Doolaard, met vaart en spanning. Niet al te gek Ja mes Bond-achtig of sensationeel, maar prettig levend en branie. De lof der zotheid - Erasmus f 2,50 0,40 porto Veel meer Ind. Nederlanders dan U denkt zijn praktische filosofen en mo ralisten. Ook al is Erasmus dan 4'/2 eeuw oud, hij staat in vele opzichten midden tussen ons in. Je leest hem met begrip en bijval. Duurdere uitgave van de wereld-bi bliotheek f 7,90 0,75 porto Het Djungelboek - Rudyard Kipling f 8,50 0,75 porto Rudyard Kipling's "Junglebooks" zijn helaas voor mensen die het Engels niet machtig zijn, niet toegankelijk. In deze Hollandse vertaling zal Kiplings fantastische vertelkunst over de oetan ongetwijfeld vele lezers uren lang kun nen boeien en amuseren. Dag der vergelding - Manuel Vallejo f 12,50 incl. porto San Salvador, Mexico, Columbia, Ar gentinië. Voor vele lezers hebben de Latijns-Amerikaanse landen en volken een aparte bekoring. Ook al weten we er vaak niets van. Psychologie en sfeer van deze naties "liggen" ons. Zo'n boek als "Dag der Vergelding" van Vallejo zullen velen van ons met grote geboeidheid lezen. Mystiek - sacraal en profaan - R. C. Zaehner f 16,50 incl. porto Boeken over Mystiek hebben, "ook al gelooft men er niet in", en al gaan vele van deze studiewerken te diep, toch altijd iets ongewoon boeiends en voor velen iets ontspannends, omdat ze de lezer los maken van de typische roman- en studiestof waarmee de wes terse lectuur doordrenkt is, en die ongemerkt gaat werken als "brain washing". Zonder ook maar iets bij zonders na te streven, kan men zich met dit boek gespannen bezig houden. Tempel en kruis - H. Marsman 3,90 0,40 porto Avonden genoeg zijn er, stil en sche merig, dat we Holland met een poëti sche rust observeren en dit land in ons eigen hart terug vinden. Dan is het goed Marsman te lezen, "Tempel en Kruis"- Doe het. In de komende maanden zult U vaker naar dit bundel tje grijpen. En geroerd gelukkig zijn. De doem van de mais - Miguel Angel Asturias f 15,90 incl. porto Boeiende werkelijkheid met een ver rassend bekende bijsmaak: Austurias beschrijft een leven dat in Ponorogo, Kendal of Madoera had kunnen be staan. Hard leven. Djagoeng. Noodlot. Je proeft de tropen! Oude mensen hebben geheimen - Willy Corsari f 10,90 incl. porto Een thriller in een boekenwereld van thrillers. Tóch anders dan anders om dat Willy Corsari "gewoon beschaafd" vertelt. Niet bloeddorstig of sexy of "pienter roewet". Een beetje "ouwer- wets" dus, maar toch wel apart goed! Ik bèn een Papoea - Zacharias Sawor f 4,90 0,40 porto Natuurlijk Irian bekeken door een po litieke bril. Maar wat in Holland nu NIET bekeken door een politieke bril? We kunnen er met wat nuchter kritisch vermogen toch nog genoeg realiteit uit peuren om er het Irian van vandaag wat beter door te leren kennen. Tussen pelzen en pijlen en Baanbrekers naar de Pacific. Uitg. La Rivière en Voorhoeve N.V., elk 250 blz., 12,50 per deel, incl. porto - Hans Otto Meissner. Geïllustreerd met vele tekeningen en kleurenfoto's. Spannende avonturen van pelsjagers en ontdekkingsreizigers in Canada. TAWANAN IN SUMATRA "Wij logeerden bij de Jappen". A. van den Ende: Zelf uitgegeven. Sommige mensen, als ze na een tijd dóór krijgen dat het uitgeven van een eigen manuscript toch onbegonnen werk is, sparen gewoon genoeg geld bij mekaar om bij een drukker hun boek gedrukt te krijgen. En dan ver kopen ze het. Net zo simpel als dat. Niets te maken met (beweerde of ech te) afkeuringen van uitgevers, met (be weerde of echte) risico's, met (be weerde of echte) stylistische of histo rische bezwaren. Je spreekt je uit pre cies zoals je bent, en zo is het boek klaar. En dan mag er uit diverse hoe ken wel critiek uitgeoefend worden vertel mij eens: wie gaat uit zonder critiek?, altijd: DOE Er zijn mensen die de oorlog "door- gelogeerd" hebben in Uniekampong, Belawan Estate, Poeloe Brayan en Si Rengo Rengo, waar Van den Ende heeft gezeten. Voor hen is het meer dan voldoende als ze door de een voudige vertellingen van v. d. Ende zich bijna vergeten toestanden weer voor de geest kunnen halen. Het is een boekje zonder enige pretentie. Op zichzelf een klein stukje branie van iemand die weet geen schrijver te zijn, maar toch wat te vertellen meent te hebben, en het doet ook! 5,80 plus 0,40 porto. Alle hierboven besproken boeken zijn ver krijgbaar bij Boekhandel Tong Tong. Nieuw Maleis-Ned. woordenboek - H. C. Klinkert. 5e druk. 40,(2 dln) incl. porto Hollands-Soendanees woordenboek - S. Coolman 10,incl. porto Inleiding tot de Bahasa Indonesia - dr. M. G. Emeis 3,50 0,40 porto Dagverhaal eener reis gedaan in het jaar 1824 - A. J. Bik 17,50 incl. porto De tropische natuur - 2 ingebonden jaargangen van het orgaan van de Ned.-Ind. natuurhistorische vereniging 15,per deel incl. porto Het Gajo-land en zijne bewoners - C. Snouck Hurgronje 40,incl. porto Cultuurgeschiedenis van Java in beeld 20,incl. porto Balans van beleid - H. Baudet en I. J. Brugmans f 12,50 incl. porto Geill. encyclopaedie van Ned. Indië f 10,incl. porto De grote Indische cultures (uit de se rie: de wereld in beeld) Ir. L. Feber 7,50 0,60 porto Van alle bovengenoemde oude boeken slechts één exemplaar aanwezig! 20

Tong Tong | 1969 | | pagina 20