WIJSHEID De zaterdag toko is v.a. 9 aug weer geopend! causerieen Hein Buitenweg 3^. <~Prinéeó *E) rene Uitstel algemene ledenvergadering n.v. (herhaling) Laat ons voorzichtig zijn met het té gauw ophemelen van "wijsheid" in ar tikelen van Tjaiie of Tong Tong. Regelmatig hoor ik de wens uitspre ken om de hele Tong Tong nét zo su bliem te maken als één artikeltje wel eens zijn kan. Het is een menselijk verlangen, maar het is een onwerkelijk en gevaarlijk verlangen. Wat ons in Tong Tong bekoort en telkens op een andere wijze treft, is zijn natuurlijk heid, zijn gewoonheid, zijn menselijk- heid-net-als-U-of ik. Daardoor juist blijft ons blad voortdurend boeiend en stoeiend en vol verrasingen en vaak ook mateloos is simpel en men selijk saai. Het is onze kracht Wat naar mijn overtuiging één van de grootste vergissingen van de wes terse beschaving (of misschien ook wel van de meeste beschavingen is, dat eindeloos gezocht en gestreefd wordt naar volmaaktheid, naar gaaf heid, naar het Sublieme, naar "punt gaaf" en naar (smachtend!): "het eiei- einde"... voelt U wel hoe al dit ge- streef leidt tot aanstellerij, onnatuur lijkheid, onechtheid? Er is zo erg veel om ons heen: in de kunst, in de poli tiek, in de maatschappelijke status, dat zó krampachtig is, zó opgeblazen dat je af en toe woedend uit roept: "Maar mensen, doe toch gewóón!" In vele beschavingen zit de wérke lijke wijsheid alleen maar in boeken planken vol (andermans) boeken, en is menig volk net zo plebejisch "wijs" als Piet Snurk, wiens ideaal het is te leven tussen "vier muren met toeken", maar burgelijk en klein blijft. Vele woordvoerders van naties, rassen en beschavingen stellen deze groepen graag voor als dragers van wijsheid, maar ze zijn net zo barbaars, diefachtig of rancuneus als minder bejubelde volkjes en stammen. Daarom klinkt de zichzelf gaarne opgespelde eretitel "moderne civilisa tie" anderen veelal in de oren als: hypocriet, gekunsteld, glad, onbe trouwbaar. Wijsheid is een bloem of een vrucht tussen veel (saai) groen, NIET zus en zoveel kratten geselec teerde eenheidsheerlijkheden. Niet de "spreuken van Salomo" verguld op snee in een duffe huiskamer, maar één enkel menselijk woord van een snijvelder, een spandrie, een ma troos... De wijsheden in Tong Tong zijn geen spat beter of hoger of verfijnder dan andere wijsheden in de loop der eeu wen uitgesproken en verzameld. Ze zijn alleen échter voor ons, omdat ze van onszelf zijn, zo maar opgeweld uit soms een angstig en verdrietig hart, ruikend naar de gendie of het alang- alang veld. Ze zijn niet geleend, ge stolen of geschooierd uit andermans filosofie met een gladgestreken nobe- le-meneren-gezicht. Onze wijsheden zijn soms bij toeval ontdekte mooie bloemen of rijpe vruchten in een oude, vergeten, verwaarloosde, verwilderde tuin. Wees gelukkig met Uw vondst, maar vergeet de tuin NOOIT! Zelfs niet met zijn doeries of slangen of rupsen of daon-gatel. Want zij samen vormden het volle, krachtige leven, waarin wij opgroeiden en waarin onze wijsheid rijpte. Wij zijn nooit kasplant jes geweest met geharkte kunstmest. We zullen het nooit meer worden ook, al zitten we nu tussen de kassen en zitten eeuwig brave mensen om ons heen te harken. Wat wij, Indischmensen, net als Aziaten zoeken, is harmonie tussen het verhevene en het simpele, het gave en het foutenvolle, het rijpe en onrijpe, het pientere en het dwaze. U weet toch wel dat ik dat altijd gezocht heb voor Tong Tong? leder levend mens is bij Tong Tong altijd welkom geweest, hij hebbe eens in de kali gezwommen of in een paleis ge woond met marmeren badkamers. Hij moge edelman zijn of hulpmonteur, gouverneur of commies-4, als ze maar allemaal echt zijn. En dat is het wat boekhandels en kiosken vol opge schroefde kunstmatigheid, hoe "nobel" en "wijs" ook: een vlinder tussen do de dingen. Wijsheid? Laat maar... T.R. Op 5 augustus viert Prinses Irene haar verjaardag en hierbij gaan onze eer biedige en oprechte gelukwensen naar H.K.H. uit. Wij weten dat - hoewel Prinses Irene thans niet meer in Nederland verblijf houdt - zij in de harten van vele In dischgasten nog een warme plaats in neemt. Menigeen zal zich nog goed de spontane en uitbundige feestvreug de herinneren, die in Indië heerste bij het bekend worden van haar geboorte in 1939. Wij wensen de Prinses nog vele ge lukkige en voorspoedige jaren toe. OPHEFFING NASSI ADVIESBUREAU Het bestuur van de "Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indonesië" (NAS- SI) heeft besloten om met ingang van 1 september 1969 het NASSI-ADVIES- BUREAU, iavastraat 14, 's-Gravenhage, op te heffen. Het aantal adviesaanvragen was de laatste tijd zodanig teruggelopen, dat het niet langer verantwoord werd ge acht het bureau daarvoor in stand ie houden. Er wordt op gewezen, dat ieder, die inlichtingen wenst over re patriëring van familie of kennissen, te recht kan op het Departement van Jus titie, afdeling Vreemdelingenzaken, Raamweg 47, 's-Gravenhage, op werk dagen van 9-17 uur. Hein Buitenweg stelt zich beschikbaar voor verenigingen of gezelschappen aan de hand van dia's causerieën te hou den over tempo doeloe. Adres: Abrikozenstraat 222 Den Haag tel 070 - 33.99.58 (Zie ook de alg. kennisgeving van de N.V. TONG TONG op pagina 3 van ons blad van 13 juni, Nr. 23, j.l.). Aandeelhouders van onze N.V. moeten wij tot onze spijl berichten dal de reeds van 5 juli tot 9 augustus uitgestelde jaarlijkse Algemene Vergadering van Aandeelhouders (zie ook ons vorige nummer, 30 juni, pag 1) WEDEROM VER SCHOVEN is moeten worden (wegens continue ziekten en onuitstelbare vakanties) lot 23 augustus. Nog steeds in de zalen van De Gouden Wieken, Scheveningseweg 37, 's-Gravenhage, te 11.00 ure. DE DIRECTIE 3

Tong Tong | 1969 | | pagina 3