DE DJAKARTA FAIR „Van de redactie" uit de „Indonesian Observer" Zelf naar de „Fair" ttfir Als wij hier in Holland onze Pasar Malam Tong Tong houden, dus telken jare in de maand juni, viert Indonesië's hoofdstad Djakarta zijn stichtingsdag met een groots opgezette "Djakarta Fair", waarop uiteraard elke Djakar- taan zeer trots is. Hierbij wordt het historische feit her dacht dat in het jaar 1527 (dus bijna honderd jaren vóórdat Batavia werd gesticht) aan de mond van de Tjili- woeng de stad Djajakarta of Djakarta werd gesticht. De "Djakarta Fair", die elk jaar schijnt toe te nemen in belangrijkheid en populariteit, ook door buitenlandse deelname, is in belangrijke male het werk van de jonge energieke Gouver neur van Djakarta gen. Ali Sadikin, die op vele terreinen ijvert voor een snelle groei in welvaart en schoonheid van zijn stad. Als "Anak Betawie" in hart en nieren wenst Tjalie hem daar bij veel succes toe. Annemarie Blomberg (die vanuit In donesië en Singapore regelmatig erg veel voor Tong Tong doet, Was tijdens de "Djakarta Fair" in de hoofdstad en stuurde ons bijgaande vertaling van het hoofdartikel uit de "Indonesian Obser veren observeerde er verder nog heel wat persoonlijks bij. Ons Grote Dorp Djakarta, 21 juni 1969, zaterdag Vandaag is het een speciale dag voor Djakarta's ingezetenen. Het is hun grote dag van vreugde op de 442ste verjaardag van hun stad, Djakarta. Sinds enige tijd loopt Gouverneur Ali Sadikin al rond met het idee om wat plezier te brengen aan Djakarta's in gezetenen, die over het algemeen geen plezier kunnen hebben omdat zij het dagelijks druk hebben met het probleem hoe ze elké dag moeten rond komen. Onze Gouverneur dacht daarbij waar schijnlijk aan een dergelijke kommer volle toestand die de Romeinen in heel oude tijden te lijden hadden. Hun keizers hadden te kampen met hetzelfde probleem als Gouverneur Sadikin en zij kwamen toen op het idee van Geef het volk brood en spe len". En dit inspireerde Ali Sadikin. Hij introduceerde verscheidene ver nieuwingen, niet alleen om het leven in Djakarta wat draaglijker te maken (beter openbaar vervoer, verbeterde riolering, meer electriciteit en drink water etc. etc.) maar ook om de inge zetenen wat gelukkiger te maken. "Ik wil niet dat Djakarta een dode en saaie stad zal worden", zei de gou verneur eens in een T.V.-intervieuw. "Ik wil het volk in een vrolijke stemming zien in plaats van dat ze somber thuis zitten in een schemerige verlichting". Bij gebrek aan heldere neon uithang borden van winkels warenhuizen bios copen etc. liet de gouverneur de stra ten versieren met guirlandes van vro lijk gekleurde lampjes om daarmee de mensen uit hun schaarsverlichte hui zen te halen. Voor de beter gesitueerden gaf de gouverneur toestemming tot het ope nen van casino's en nachtclubs waar bepaalde shows vertoond worden die nog maar kort geleden verboden wa ren,.. Voor mensen uit de middenstand en die met een nog lager inkomen zal de kunstkring "Ismail Marzuki" heel wat doen om enige afleiding te geven van de dagelijkse kopzorgen. Eens in het jaar reserveert onze Gouverneur Djalan Thamrin vanaf Hotel Indonesia tot aan de fontein voor Djakarta's milli- oenen mensen om zich uit te leven in een roes van ongelimiteerde vreugde. Dit jaar zal het vannacht zijn om 12 uur. Jong en oud, rijk en arm krijgt de kans om samen plezier te hebben door te dansen en te zingen midden op straat. Eniqe uren lang kunnen zij dan het verdriet en de moeilijkheden van het verleden opzij zetten. Op deze dag willen wij onze hartelijke gelukwensen uitspreken tot Gouver neur Ali Sadikin voor zijn onvermoeide pogingen om ons grote dorp te maken tot een draaglijke woonplaats. Overgenomen en vertaald (zo goed mogelijk) door A. Al. Blomberg. Vanaf de 9e verdieping van het Hotel Indonesia hadden wij een prachtig uit zicht op het speciaal afgezette gedeel te Hotel Indonesia tot aan de grote fontein bij de Merdeka Square (Ko ningsplein). Van heinde en ver stroom de het volk steeds maar toe naar dit centrum, allemaal gekleed in hun beste kleren. Het was 3 uur in de middag. Om 4 uur zou er vanuit de stad een "allegorische" optocht beginnen waar aan diverse drumbands en versierde wagens van diverse verenigingen, sportclubs etc. zouden meedoen. Zo heeft Hotel Indonesia ook zijn eigen drumband die meedeed aan deze op tocht. Het werd steeds drukker en voller daar beneden, maar toch bleef alles rustig en ordelijk. Balonnenverkopers, limonadeverkopers, katjang arab kerel tjes en meer van deze figuren deden goede zaken. Daar kwam de stoet al aan en daar zag ik een stuk of 6 jonge mannen op motorfietsen (Harley Da vidson) die al rijdende allerlei kunsten en capriolen vertoonden op hun gelief de voertuigen, die zo'n prettig brom mend geluid hebben zo van dmm, dmm, dmm, dmmGeef mij deze H.D.'s maar boven die knetterpotten met hun frustrerend geluid als die lichte Japanse Honda's, Vespa's en hoe ze nog meer mogen heten. Toen het al schemerdonker werd floep ten opeens alle gekleurde lampjes aan die in sierlijke guirlandes hingen boven Gezicht op de Djalan Thamrin vanaf het Hotel Indonesia. Deze boulevard strekt zich uit tot de zuidwesthoek van het Taman Merdeka (oude koningsplein). Op dit stuk weg werd de Djakarta Fair gehouden. 4

Tong Tong | 1969 | | pagina 4