Zo om en bij de PM 69 hotel ,ardjoena' Naast het beeld 'in ultra-moderne stijl van het Djakarta Fair terrein valt zo'n stemmings beeldje als dit op door zijn echte "Pasar Gambir-stijl"Tussen de grote gebouwen door zijn vele open veldjes, waar ijs, katjang, ballonnetjes, enz. enz. te koop zijn voor de kleine man, die zich ook met een platte dompet uitstekend kan vermaken. de enorme vijver-rotonde voor Hotel Indonesia. O, wat een feestelijk ge zicht en zelf voelde ik me in dezelfde feestelijke stemming toen ik als kind van 9 jaar met mijn zusje naar de Pasar Malam in Semarang mocht gaan met mijn ouders. Dit was elk jaar weer een groot evenement voor ons. 's Avonds om 9 uur probeerden wij nog naar de Djakarta Trade Fair te ko men, maar dat bleek een bijzondere optimistische gedachte te zijn. Met auto en al schoven we stukje voor stukje voort in de richting van de fair; het was ongelooflijk druk op de weg. Betja's bij honderden, fietsen, auto's... sommige vol met kinderen en dan nog alle voetgangers ,die blij en vrolijk pratend de tocht naar de fair met de "benenwagen" deden. Het viel ons op hoe ordelijk alles ging en hoe rustig, zonder zenuwachtig en boos getoeter van ongeduldige automobilisten, leder een was geduldig en in een goede stemming en wachtte z'n beurt af in dit enorm drukke verkeer. Uiteindelijk besloten we bij een roton de maar uit de file te breken want het zou zeker nog wel een uur duren voor dat we bij het doel van bestemming zouden zijn. En het was al 10 uur. Enorme dorst en trek in iets pittigs hadden we... "Laten we naar "Cooky" gaan en wat eten!" Cooky's restaurant is dicht bij de Mentengboulevard en bij de Bon- dowosoweg zover ik weet. Het was er gelukkig gezellig vol en niet stampvol. Je kunt er binnen in 't gebouw zitten, of op de veranda daar rondom heen waar leuke smeedijzeren zitjes staan of in de tuin waar ook gemakkelijke zitjes staan, elk zitje verlicht door een kleine staande schemerlamp met ge kleurde plastic lampekap. Er zaten en kele Europeanen en de rest waren In donesiërs. We bestelden allereerst 3 glazen ijs koude stroop klapper kopjor, want we waren uitgedroogd. Hoewel het erg warm was, was 't toch niet vermoeiend doordat het een droge warmte was en niet vochtig warm zoals in Singa pore. Daarna deden we ons te goed aan lontong met opor ajam, tahoe te- lor, gado gado, sate ajam met die heerlijke zoetzure katjangsaus, nassi rames, met ice cream kopjor toe. In Indonesië zijnde doen we ons altijd te goed aan heerlijke jonge klapper en klapper kopjor. Het smaakte alles voortreffelijk want de gerechten waren goed toebereid. Om ongeveer 11 uur lagen we in ons hotelbed en waren al gauw in diepe slaap. Buiten en 9 verdiepingen lager vierde het Djakartaanse volk uit bundig feest en de jeugd leefde zich uit in zang en dans op het lange af gezette weggedeelte van Djalan Tham- rin. We hoorden er echter niets van en toen we de volgenle ochtend (zon dagochtend) om 7 uur wakker werden en naar buiten keken, waren de stra ten weer keurig schoon en reed het verkeer rustig aan alsof er de vorige avond niets gebeurd was. A. M. J. Blomberg - Peelen Twee jongetjes staan op de Pasar Ma- lam voor de stand van de Bond van Oud-Steurtjes Zoals ieder jaar prijkt daar het grote portret van Pa van der Steur, hoog opgehangen, voor ieder een zicht- en herkenbaar. Dat laatste toch blijkbaar niet voor die jongetjes die niet horen tot de jeugd van tempo doeloe. "Weet jij wie dat is?" "Nee. Misschien Che Guevara?" "Ken niet, als Che altijd met pet op! Ik geloof John Lennon"- "Hu-uh, John Lennon, je kan zien aan zijn bril!" En tevreden met deze eindconclusie slenteren ze verder. We zijn op Tong Tong gewend aan vreemde betitelingen en adresserin gen.. Tot nog toe alleen betrekking hebbende op de naam Tong Tong. Ook de Pasar Malam gaat nu een periode van naamsverbasteringen tegemoet. Pasar Malang is wel de meest voor komende. De nieuwste naam: fa. Pasar Ma ling. Zou de (Nederlandse) afzender het werkelijk niet geweten hebben? Toch maar niet boos worden. Suggestie van een zeer wakkere en trouwe abonnee: "Ze kunnen de Prins Mauritslaan best veranderen in "PM- laan en er dan nog later Pasar Ma- lamlaan van maken!" Toemaar, langzaamaan integratie van het neo-kolonialisme! Telefoontje. Mevrouw, kunt U me precies zeg gen wanneer en om hoelaat de Pasar Malam begint?" "Het is vandaag 10 juli, dus ruim genomen over 11 maanden mevrouw!" Telefoontje. "Mevrouw, zoudt U mij een volle dige lijst van artikelen kunnen geven die op de pasar malam te krijgen zijn?" "Wat bedoelt U eigenlijk?" "Nou, zo'n prijslijst natuurlijk. Veel zaken hebben die toch ook?" Ja, die Pasar Malam is voor velen nog altijd een vreemde zaak. Voor hoevelen, en voor hoelang nog? ^iiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih'iiiiiiiiiiiiij. Logeren in Den Haag? J dan natuurlijk bij H Moderne kamers, prima service, prettige 1 sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In M p iedere kamerwarm en koud stromend water. M Gr. Hertoginnel. 205, tel. 070/39 03 24 iiiiihhii 5

Tong Tong | 1969 | | pagina 5