BRONBEEK HOTEL DES INVALIDES N.v. Azië Zwitserland Technisch Bureau HENNEMAN Het park van het Militair Invalidentehuis Bronheek, links het museum, rechts de commandantswoning. Het is gelegen in een prachha park aan de Velperweg te Arnhem waar, toen ik het deze gloeiendhete elfde junidag bezocht, oude statige bomen verlokkend koele schaduw wierpen over de gladgeschoren gazons en in de perken, rozen rijkelijk bloeiden. We waanden ons er even terug in de hoteltuin van Nongko- djadjar in het onvergetelijke Tenggergebergte. Weliswaar maakte het standbeeld van Mars met het opschrift "Mars qui vic- trici committit proelia dextra" (Het is Mars heldenvuist die het oorlogslot beslist) ons, zo wij dit al niet wisten, onmiddellijk duidelijk dat wij hier geen burgelijk bejaardencentrum zouden aantreffen, maar niets in de eerste aanblik op het blanke gebouwencom plex deed ons denken aan een kazer neachtige militaire instellling. De borstbeelden van Van Heutsz - met sz alstublieft - en dat van Engelbert van Bevervoorde, van de Tjikapoen- doengweg te Bandoeng hierheen ver huisd, schenen ons ietwat verwijtend toe te fluisteren: Zien we je ein-de-lijk dan óók eens hier, verheerlijker van tempo doeloe. Met waarlijk hartverwarmende oud-In dische gastvrijheid werden we verwel komd door de nog jeugdige comman dant, brigade generaal b.d. J. van der Leer en diens lieftallige echtgenote, en we kunnen ons niet herinneren dat een ijskoud biertje ons beter heeft ge smaakt dan op deze tropischwarme dag in de schaduw van de eeuwenoude beuk aan de rand van de koele vijver waarin twee prachtige zwanen statig ronddreven en edelkarpers zich onder de waterspiegel voortbewogen. Wij spraken over de interessante ge schiedenis van deze prachtige instel ling, voormalig landgoed van Koning Willem III, in 1859 door deze vorst aan de Staat der Nederlanden geschonken om het in te richten tot een "Koloniaal Militair Invalidenhuis". Enige jaren la ter werd het in gebruik genomen, ter wijl het bij gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan tijdens het be stuur van de bekende generaal van der Heyden - Kareltje Éénoog - met het predikaat "Koninklijk" werd vereerd. Hoe gelukkig moeten de zeventig oude Jannen, waarvan de oudste 95 jaren telt, zich voelen in deze waarlijk vor stelijke inrichting, waar elk zijn eigen kamer heeft, voor recreatie ruim schoots wordt gezorgd, een compleet en ruim ziekenpaviljoen met dokter en een staf verpleegsters bij ziekte of on gemak voor hen gereedstaan en zij ge heel vrij zijn te doen en te laten wat zij begeren. En zo er al van enige militaire discipline sprake mocht zijn, ze moet wel onvergelijkbaar milder zijn dan in de dagen van Toontje Po land. Hoe moet het waarlijk impone rende museum, waarin schilderijen en beelden, ontelbare foto's van geliefde aanvoerders en een unieke verzame ling wapenen, uniformen, eretekenen, vaandels en een welverzorgde zeer uitgebreide bibliotheek de herinnering levend houden aan krijgsverrichtingen en avonturen waarvan zij elkaar in het avonduur verhalen. Want ondanks de gevaren en ontberingen die zij hebben doorstaan denken velen van deze oude vergrijsde ijzervreters nog vaak met nostalgisch verlangen aan hun tempo doeloe terug. En terwijl we de eer genoten door de commandant te worden rondgeleid o- ver het uitgestrekte terrein, waar er gens onder oud geboomte de bron ontspringt waaraan Bronbeek zijn naam ontleent en een bezoek brachten aan de kas die vele militaire instellingen in ons land van bloemen voorziet - we zagen er een pisangboom die hard nekkige pogingen deed door het dak heen te groeien - dachten we hoeveel aantrekkelijker het verblijf in dit waar lijk vorstelijke onderkomen moest zijn dan in meerdere op veel bescheidener leest geschoeide bejaardencentra in ons landje. De ruime kantine, stellig niet slechts voor geheelonthouders bedoeld - zou ouwe Jan zijn dikkop^kunnen missen?- het naast meerdere plannen in voor bereiding zijnde televisiezaaltje, het prachtige lommerrijke park, de uitste kende menage, waarvoor ook de com mandant zijn generaalsneus niet op trekt en waaraan de rijsttafel en de nasi-goreng zeker niet ontbreken, nee, een zonniger levensavond kunnen onze oud-strijders stellig niet verlan gen. Het museum op zichzelf is een bezoek aan Bronbeek reeds meer dan waard. Onder leiding van de commandant en de enthousiaste conservator majoor Van der Weide maakten wij een rond gang door de ruime zalen waarin het licht door de hoge boogvormige ramen rijkelijk binnenstroomde. Zoveel merk waardigs, zoveel schoons ook was er te zien, dat men stellig meerdere dagen nodig zou hebben om het in volle om vang en betekenis in zich te nemen. Zelfs de meest verstokte antimilitairist zou de schoonheid moeten bewonde ren van de reusachtige kanonnen, zo zwaar dat geen halve compagnie ze ook maar een centimeter van de grond zou kunnen tillen, op bijzonder kunst zinnige wijze met zilveren motieven en letters geïncrusteerd. Kanonnen, door Turkse potentaten als heersers over de gelovigen geschon ken aan de gebieders over Atjehs kus- Handel Mij. Sinds 1916 ELECTRISCHE-, CENTRALE VERWARMINGS- EN SANITAIRE INSTALLATIES, TEVENS GASFITTERS specialisten in onderhoud en vernieuwingen van installaties in reeds bestaande huizen. Volledige garantie, prijs offerten. Atjehstraat 68- 72 Den Haag Telefoon 55 03 00 (3 lijnen) 8

Tong Tong | 1969 | | pagina 8